Zrušenie trinástich vlakov ľudí nahnevalo

Ďalšie zmeny, ktoré prináša v železničnej doprave nový návrh cestovného poriadku, ľudí zaskočili. Niektorí dokonca tvrdia, že na potreby občanov tu už nikto nemyslí. Viacerí poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja žiadali prehodnotiť návrh zrušenia tri

Jedným z osobných vlakov okolo 14. hodiny, ktorý chcú zrušiť, cestuje veľa ľudí.Jedným z osobných vlakov okolo 14. hodiny, ktorý chcú zrušiť, cestuje veľa ľudí. (Zdroj: DP)

nástich vlakov, osobných aj rýchlikov, ktoré jazdili na trati Považská Bystrica – Púchov – Bratislava a Považská Bystrica – Žilina – Košice.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ľudia oceňujú, že expresné vlaky by mali od decembra v Považskej Bystrici zastavovať. Zaskočilo ich však rušenie trinástich iných vlakov, osobných a rýchlikov. Dotkne sa to hlavne ľudí, ktorí využívajú vlaky na trati medzi Púchovom a Žilinou ako dopravný prostriedok na cestu do práce a školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom sa zaoberala aj dopravná komisia v meste, ktorá je poradným orgánom poslancov zastupiteľstva. Návrh pripomienkovali aj poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja. Riešenie problematiky rušenia železničných spojov nebolo však samostatným bodom programu zastupiteľstva, uznesenie tak prijaté nebolo.

SkryťVypnúť reklamu

O ľudí sa už nikto nestará

Ľudia nechápu, aký dôvod majú železnice na rušenie spojov. Ani o nich nevedeli. „A prečo to idú rušiť? Ako budú do miest dochádzať ľudia z obcí, ktorí ich používali na cestu do roboty alebo do školy? Zase nám aj doprava dražie,“ čudovala sa Lenka Gabrišová.

„Predtým išiel vlak každú hodinu, tak teraz pôjde každé tri hodiny. Aj plyn zdražel, a nikto sa nikoho nič nepýtal. Čo sa čuduješ? Koho to už dnes zaujíma, čo si ľudia myslia,“ uštipačne pripomenul jej kamarát.

„Nebude to dobré, vlak je stále lacná doprava a dostanete sa ním pohodlne a rýchlo,“ myslí si Marek Čiernik.

Každá to vidí inak

Pani Annu z Považskej Bystrice jedna zmena potešila, k inej sa vyjadriť nevedela. „Som rada, že idú vrátiť medzinárodné expresné vlaky do Čiech. Dcéra ich využívala a osobne viem o ďalších ľuďoch, ktorí nimi cestovali za prácou. K rušeniu tých ďalších trinástich sa neviem vyjadriť, necestujem tak často vlakom a dcéra nimi nechodila,“ povedala pani Anna.

SkryťVypnúť reklamu

Iná žena, pani Anna z Predmiera, bola dosť prekvapená a nahnevaná. „Dochádzam do práce z Predmiera. U nás je veľa ľudí, ktorí využívajú spoje na cestu do Žiliny alebo do Považskej. Od nás je veľmi zlé spojenie. Ľudia zostanú odrezaní. Napríklad aj tento ráno, keď zrušia do Žiliny, tak som zvedavá, čo budú robiť študenti. Aj tento druhý vlak o šiestej. Veď s ním chodia ľudia do práce. Je to choré. Im to fakt vyhráva v makoviciach,“ povedal pani Anna z Predmiera.

Robia to stále, nie je to dobré

Chlapi, ktorí cestovali z práce do Plevníka-Drienového a Považskej Teplej, tiež neboli nadšení zo zmien v cestovnom poriadku. „Najviac sa to dotkne Považskobystričanov, ktorí robia v Matadore,“ povedal pán Jozef

„Mali by skôr rozmýšľať, ako prispôsobiť spoje autobusovej doprave alebo naopak, by sa mali autobusy prispôsobiť vlakom. Ale nie stále rušiť vlaky. Nie je to dobré, nemali by sa rušiť vlaky. Toto je to isté, ako keď v Považskej Teplej prestal zastavovať vlak,“ povedal Štetiar Ľubomír.

SkryťVypnúť reklamu

„V minulosti tak zrušili aj vlak o 13,30 do Púchova. Ľudia ho využívali a skomplikovalo to dopravu. Autom každý ísť nemôže. Často sa to dozviete, až keď je vlak zrušený,“ povedal Štefan Schmidt. Chlapi cestovali do Plevníka-Drienového a Považskej Teplej.

Zmeny

Na zmeny v cestovnom poriadku reagovala aj dopravná komisia pri mestskom zastupiteľstve v Považskej Bystrici. Do programu zaradila informáciu o zmenách a ich posúdenie ako špeciálny bod.

Viceprimátor Marián Sopčák informoval, že medzinárodné expresné vlaky, ktoré prestali v minulom roku zastavovať v Považskej Bystrici, budú opätovne zastavovať od decembra, ako bolo prisľúbené. Pripomenul však tiež, že Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK) pripravuje zrušenie iných trinástich vlakov, medzi ktorými sú aj žiacke a robotnícke spoje. Jeho informáciu doplnil podpredseda komisie Juraj Smatana. „Občan si dal tú prácu a zistil porovnávaním nového a starého cestovného poriadku, ktoré konkrétne vlaky by sa mali zrušiť, čo mi dal k dispozícii,“ vysvetlil Smatana.

Doplnil, že zo stránky ŽSSK ani Trenčianskeho samosprávneho kraja sa nikto nedozvie, ktoré konkrétne vlaky sa majú rušiť bez tohto náročného porovnávania.

Hrubý zásah

Smatana ďalej poznamenal, že ide o dosť hrubý zásah do cestovného poriadku. „Trend je rok po roku uberať spoje. Na stránke kraja sa mi pritom nepodarilo nájsť odôvodnenie, prečo sa rušia spoje, nejakú analýzu vyťaženosti, teda odôvodnenie, že by s nimi chodilo málo ľudí. Myslím si, že by sme ho mali žiadať. Rušenie spojov sa pritom nedotýka len sociálne slabších vrstiev. Ide aj o to, že obyvateľov, ktorí mali auto, ale dali prednosť vlaku, vyženieme na cesty a zhoršíme tak i dosť zlú dopravnú situáciu,“ doplnil Smatana a menoval aj konkrétne vlaky. Myšlienku potreby analýzy podporil aj Pavel Petrík. „Ak chodí spojmi málo ľudí, pochopil by som to. Ale nemáme nič. Nech to spoločnosť analyzuje pre samosprávny kraj,“ povedal Petrík.

Komisia nakoniec odporučila okrem iného aj to, aby problematiku pripomienkovali na najbližšom zasadnutí poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Pripomienkovanie poslancov

Ako prvá pripomienkovala v časti interpelácia návrh rámcového cestovného poriadku osobnej železničnej dopravy Viera Zboranová. Požiadala o prehodnotenie návrhu a súčasne o zdôvodnenie redukcie vlakových spojení, pretože jej chýbala ekonomická analýza vyťaženosti týchto spojov či ich stratovosť. Poznamenala, že medzi spojmi sú aj školské a robotnícke. Doplnil ju primátor Považskej Bystrice Karol Janas. „Návrh de facto likviduje regionálnu železničnú dopravu. Mesto Považská Bystrica to bude pripomienkovať osobitne, rovnako ako aj regionálne Združenie miest a obcí Slovenska. Ale bol by som veľmi rád, keby ten hlas zaznel aj zo strany Trenčianskeho samosprávneho kraja, lebo návrh, ktorý dali železnice, je absolútne neakceptovateľný,“ povedal Janas.

Podporili ho aj poslanec a starosta obce Pruské Viliam Cíbik. „Chcem poprosiť v mene okresu Ilava o to isté, pretože to sa týka aj Ilavy. Budú to obrovské problémy pre ľudí, ktorí budú cestovať za školou či za zamestnaním,“ vysvetlil Cíbik.

Poslanec a starosta obce Lednické Rovne Ľuboš Savara pripomenul, že aj v úseku Púchov - Horní Lideč došlo k zrušeniu existenčných spojov, ktorými pracujúci chodili do zamestnania. „Určite potrebujeme, aby sa táto vec doriešila. Pripájam sa k ostatným kolegom, nakoľko tieto spoje sú z hľadiska vyťaženosti a financií veľmi zaujímavé podľa našich názorov,“ ozrejmil Savara.

Pripomienkovanie zaznelo v časti interpelácie a nebolo súčasťou programu. Žiadne uznesenie tak prijaté nebolo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 070
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 873
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 449
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 035
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 827
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 052
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 664
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 056
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 000
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 048
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 149
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 274
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 597
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 052
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 664
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 056
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 000
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 048
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 149
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 274
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 597
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu