Niekoľko stoviek pstruhov potočných zachraňovali vo štvrtok od skorého rána považskobystrickí rybári v potoku Domanižanka tečúcom centrom mesta. Vylovovali ich z prehriatej vody a premiestňovali do chladnejšieho horného toku potoka.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri dlhotrvajúcich suchách poklesla hladina vody, tá sa prehrieva a klesá v nej obsah kyslíka. Rybám preto hrozí udusenie.
„Lovíme najmä pstruhy a lipne, ktoré sú náročné na obsah kyslíka vo vode. Toho je naozaj málo, a ryba nám začína padať,“ povedal šéf lovnej skupiny považskobystrickej mestskej rybárskej organizácie Peter Kušnier.
Podľa hlavného hospodára Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v Považskej Bystrici Jozefa Koleka, na odlov používajú elektrický agregát.
Ryby jednosmerný elektrický prúd vo vode omráči len na niekoľko sekúnd, ktoré stačia na zlovenie jedincov nad 15 centimetrov.
„Zákon myslí aj na podobné prípady, akým je záchrana rýb v mimoriadnych situáciách. Za normálnych okolností je lov rýb elektrinou trestný čin. O love agregátom sme museli informovať ichtyológa Rady SRZ v Žiline, rovnako ako štátnu i mestskú políciu,“ doplnil Kolek.
Problém na Domanižanke vzniká na derivovanom úseku pod odberným objektom do rybochovného strediska, teda tok je ešte viac ochudobnený o vodu.
„Pri spozorovaní úhynu rýb následkom tepla je možné vykonať odlov rýb a premiestniť ich do vhodnejších podmienok. Umožňuje to zákon o rybárstve,“ uviedol ichtyológ Rady SRZ pre stredoslovenskú oblasť Richard Štencl.