PÚCHOV. Jedným zo strategických cieľov SR v procese európskej integrácie je napojenie na európsku dopravnú sieť. Požiadavka modernizácie vybraných železničných tratí vychádza z koncepcie európskych dopravných koridorov
Hlavným účelom stavby je modernizácia technickej infraštruktúry železničnej trate pre dosiahnutie požadovaných európskych parametrov podľa medzinárodných dohôd.
Začali v júli
Stavebný ruch na púchovskej železničnej stanici sa začal 1. júla. Skončiť by mal v máji 2015. „Máme platné stavebné povolenia, problémom boli iba pozemky štátu, ktoré boli v Slovenskom pozemkovom fonde,“ informoval Jozef Nižňan z projekčnej spoločnosti Reming Consult.
Rekonštrukcie trate a budovy železničnej stanice budú Púchovčanom znepríjemňovať život tri roky. „Cez Slovensko idú štyri hlavné európske koridory. Najhlavnejším je Bratislava – Žilina – Čierna nad Tisou. Pôvodný návrh z roka 2002 rátal s rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu, no po prehodnotení a schválení stavu trate do podoby, do akej sa zmení, bola zvýšená rýchlosť na 160 kilometrov. Aj to má za následok rozšírenie výpravovne a celej železničnej stanice,“ dodáva Nižňan.
Nepríjemné zmeny
Na púchovskej železničnej stanici cestujúci márne hľadajú občerstvenie na 9. koľaji, novinový stánok či automaty na kávu. Tie pred rekonštrukciou zrušili. Otázne je, či budú tieto služby v novej budove. Podľa pravidiel Európskej únie (EU) by sa podobné zariadenia nemali nachádzať ani v novom objekte. Výnimka môže byť údajne po rokovaniach majiteľa stavby s prevádzkovateľmi služieb.
Cestujúcu verejnosť čakajú aj zmeny pri predaji lístkov. „Zmena ich zasiahne v ďalšej etape prestavby, keď príde na rad budova čakárne, kde sa momentálne lístky predávajú. Tie sa budú predávať mimo nej, v náhradných priestoroch,“ upresnil Nižňan.
Nová budova stanice
Budú v nej nové oznamovacie a informačné zariadenia pre cestujúcich. Výstavbou nového podchodu sa zabezpečí mimoúrovňový bezkolízny prechod cestujúcich na nové ostrovné nástupištia č. 1 a 2 a chodcov z predstaničného priestoru – Trenčianska ulica popod koľajisko do lokality zástavby rodinných domov – ulice Továrenská, Železničná, Hurbanova, Vajanského v lokalite Horné Kočkovce. Starý podchod sa asanuje.
„Hlavnou a dominantnou budovou je nová výpravná budova. Samotný koncept budovy bol od začiatku limitovaný priestorovými a prevádzkovými požiadavkami, ako aj postupom modernizácie vlastnej železničnej stanice Púchov. Cieľom riešenia bolo navrhnúť objekt, ktorý by spojil funkcie oboch asanovaných objektov a pôsobil by ako zjednocujúci dominantný prvok v rámci modernizácie v meste,“ hovorí Nižňan.
Nová výpravná budova je navrhnutá ako trojpodlažný skeletový trojtrakt, prispôsobený potrebe etapizácie výstavby. Z tohto dôvodu sa pôdorysne člení na tri sekcie, z ktorých najväčšia je určená pre administratívno-technickú prevádzku a zvyšné dve pre verejnosť. Základom je železobetónový skelet v administratívno-technickej časti a časti pre verejnosť s výplňovým murivom. Strednú časť tvorí výpravná hala, kde nosnú konštrukciu tvorí oceľový skelet.
Časť objektu, ktorý bude slúžiť ako zázemie pre cestujúcich, je navrhnutá tak, aby umožnila bezproblémový prístup k podchodu vedúcemu k nástupiskám, ako aj výstupom pre imobilných z podchodov a prechodu popod koľajisko. Riešia to dva samostatné výťahy, nakoľko bolo potrebné zabezpečiť aj užívanie podchodu pre imobilných v čase, keď bude výpravná budova uzavretá. Jeden výťah je prístupný len z exteriéru na prízemí a podchodu, zatiaľ čo druhý umožňuje vertikálnu dopravu v budove v spojení s podchodom. Nad samotným podchodom, resp. časťou haly, z ktorej vedú schody do haly a exteriéru, je navrhnutá samostatne stojaca časť určená na využívanie políciou ŽSR.
Ulicu sa rekonštruovať neoplatí
Na mestskom zastupiteľstve sa dostala na pretras aj rekonštrukcia Továrenskej ulice, ktorú požadovali poslanci za mestskú časť Horné Kočkovce. „Z pohľadu projektanta by som to neodporučil. Je tam navrhnutá príjazdová cesta, ktoré môže ale aj nemusí byť používaná,“ skonštatoval Nižňan.
„Som rád, že sme sa dostali až do tohto štádia, pretože spočiatku vyzerali naše predstavy v porovnaní s investorovými úplne inak. Rokovania neboli vždy jednoduché, ale musím uznať, že konštruktívne a korektné z oboch strán,“ povedal primátor mesta Marián Michalec.
Modernizácia železničnej stanice Púchov sa stane podľa Nižňana prvou lastovičkou, kde sa v rámci modernizácie železničnej trate kompletne zrealizuje aj modernizácia budovy železničnej stanice.