POVAŽSKÁ BYSTRICA. Žiaci boli pozývaní na základe výsledkov Medzinárodnej výtvarnej súťaže cez internet pre členské krajiny EU.
V trojčlenných tímoch pod vedením svojich pedagógov pracovali na tvorbe objektov, foto a video dokumentácii a tvorbe PC prezentácií svojich výtvarných projektov.
Z prírody do mesta
„Keďže tento rok sme vymenili prírodné prostredie za mestské, obyvatelia mesta mali možnosť vidieť účastníkov priamo pri práci. Nosnou témou bol street art, zameraný na objektovú tvorbu,“ hovorí lektor Jozef Pobočík zo ZUŠ I. W. Krála.
Účastníci kurzu pracovali na objektoch, určených pre konkrétny verejný priestor v centre Považskej Bystrice, snažili sa ozvláštniť, zmeniť všedné, často prehliadané miesta. Práce študentov prekvapili svojským a originálnym pohľadom na rôzne mestské zákutia. Po inštalácii objektov vytvorili prezentácie v počítači a vznikol aj film, zachytávajúci prácu a výsledky. Film je zverejnený na stránke školy.
Fantastická atmosféra
Celým kurzom sa aj napriek sústredenej práci niesla vynikajúca priateľská atmosféra, vznikali nové kamarátstva a samozrejme aj konfrontácia výtvarných názorov z troch krajín obohatila všetkých zúčastnených.
„V čase voľna sme boli na výlete spojenom s ochutnávkou syrov a jazdou na koni na kolibe v Papradne, a navštívili sme aj Považský hrad,“ hovorí o podujatí Marcel Pekar.
Mladí umelci prekvapili
Organizatorom sa podarilo transformovať tradičný výchovno-vyučovací proces do formy netradičných umeleckých dielní. „Masívne sme podporili rozvoj talentovaných žiakov. Cieľ bol viesť ich ku komunikatívnosti vo výtvarnej - umeleckej problematike i na medzinárodnej úrovni. Podporovať ich jazykovú zdatnosť. Obdobne umožniť pedagógom a lektorom konfrontovať svoje skúsenosti a výsledky výtvarnej pedagogiky so zahraničím, tiež rozvíjať svoje odborné i jazykové schopnosti. Cieľom je aj výtvarným umením stierať hranice medzi krajinami,“ povedal o akcii Pekar.
„Chceli sme podnietiť rozvoj tvorivej činnosti žiakov a študentov v oblasti výtvarnej výchovy, hľadanie nových možností vo využití materiálov a ich kombinácií. Podnietiť hľadanie nových výrazových možností, ktoré prináša súčasná technika, video, počítač, internet. Taktiež umožňovať pedagogickým zamestnancom využívať novozískané poznatky a skúsenosti vo výchovno-vzdelávacom procese,“ dodal Pobočík.
Pedagógovia i žiaci si pochvaľovali
Po vyhodnotení Medzinárodnej umeleckej dielne Inštalácie 2012 bol čas aj na rozhovory. „Študenti sa naučili nové postupy, získali mnoho známostí a overili si v praxi, že dobrá myšlienka nezaručuje úspech. Ten príde až po jej dobrej realizácii. Problém zamestnať deti tak, aby vytvorili niečo dobré a skutočné je celosvetový. Nielen u nás, v Poľsku, sú deti najmä za počítačmi. Aj toto je cesta dostať ich od nich a pokúsiť sa vytvoriť umenie,“ skonštatoval Dariusz Kostecký, ktorého študenti z MOPT Dabrowa Gornicza získali Cenu Ministerstva školstva.
Cenu OTP Banky v Považskej Bystrici si prevzali študenti Petry Pavlíkovej z Umělecko průmyslovej akadémie v Světlej nad Sázavou. Cenu Predsedu ZRR pri ZUŠ IWK v Považskej Bystrici bola udelená tímu Anny Ševčíkovej zo ZUŠ M. Stibora v Olomouci. Cenu SPaR pri ZUŠ IWK získali žiaci ZUŠ J. V. Stamice – Havlíčkův Brod.
„Pracujeme s a nimáciami. Pokúsili sme sa uspieť. Som tu po druhý raz. Veľmi sa mi u vás páči. Motivoval som ukázkami z minulého ročníka, a boli radi, že sa sem dostali. Vznikla vynikajúca partia. Niekto sa môže priučiť žiť v komunite a tvoriť spolu. Je fajn, že môžu vidieť výsledok svojej práce behom pár dní,“ povedal pedagóg Václav Černoch z Havlíčkovho brodu.
Cena POS Považská Bystrica bola udelená žiakom E. Fehéra zo ZUŠ Nitra. Študenti ZUŠ IWK získali cenu Primátora mesta Považská Bystrica, ktorý zároveň prevzal záštitu nad celým podujatím.