POVAŽSKÁ BYSTRICA. Od 9. do 13. júla sa na území Trenčianskeho kraja uskutočnili preventívne kontroly zamerané na preverenie úrovne vedomostí vodičov o poskytnutí prvej pomoci, obsahu a druhoch lekárničiek vo vozidlách.
Kontroly robili zástupcovia Slovenského Červeného kríža v spolupráci s políciou.
Medzery v prvej pomoci
V Považskej Bystrici zastavovali vodičov na Okružnej ulici. „Počas dvoch hodín sme zastavili dvadsaťpäť vodičov, z toho ôsmi vedeli poskytnúť prvú pomoc. Neúplnú lekárničku, a najmä po záruke, sme našli v ôsmich vozidlách,“ informovala Zuzana Markovičová zo Slovenského Červeného kríža (SČK).
Počas kontroly si záujemcovia mohli vyskúšať aj poskytnutie prvej pomoci. „Najväčší problém robí asi umelé dýchanie, resp. pomer vdychov a stlačení hrudníka. Odborníci odporúčajú dva vdychy a tridsať stlačení,“ vysvetlila.
Je to potrebné
Reakcie vodičov na praktickú skúšku umelého dýchania boli rôzne, vo všeobecnosti však preventívnu akciu vítali. „Myslím si, že takéto akcie majú význam,“ povedal Stanislav Lagiň.
Poznatky z poskytovania prvej pomoci sú podľa Aleny Babiarovej dôležité. „Faktom ale je, že niekedy sa pri poskytovaní prvej pomoci môže skôr ublížiť ako pomôcť, preto je lepšie zavolať záchranku,“ skonštatovala.
Prínos v preventívnej akcii videl aj Karol Krajčí. Je vodičom z povolania, každý rok musí absolvovať preskúšanie, takže základy ovláda. Priznal sa, že už dvakrát sa ocitol v situácii, keď bola potrebná prvá pomoc. „Takéto akcie by sa mali opakovať častejšie,“ myslí si.
Raz ročne
Preventívna akcia bola zameraná na kontrolu autolekárničiek v zmysle vyhlášky a poskytovanie prvej pomoci na cestách. V našom regióne ju zabezpečoval územný spolok SČK v spolupráci s okresnými dopravnými inšpektorátmi v Považskej Bystrici a Trenčíne a Študentským parlamentom v Považskej Bystrici. „Vodiči majú v podstate dobré znalosti o poskytovaní prvej pomoci. Často však zohráva úlohu stres alebo obava, že môžu skôr poškodiť ako pomôcť. Takto si to môžu aspoň zopakovať,“ dodala Paulína Markovičová z považskobystrického územného spolku SČK s tým, že tieto preventívne akcie robia raz ročne, ak o to požiada dopravný inšpektorát, tak aj častejšie.