PÚCHOV. Najživšia diskusia sa na zasadnutí rozvinula v súvislosti s odstraňovaním sušiakov na bielizeň zo sídlisk. S tými sa väčšinou pri rekonštrukciách nepočíta. Na jednej strane stoja požiadavky obyvateľov, na druhej stanovisko mestského úradu. Rozchádzajú sa.
Pre poslancov je niekedy problematické obhájiť celkom prozaické požiadavky ľudí, ktorých zastupujú. Ak sa nakoniec zoberú v úvahu všetky pripomienky, na prvý pohľad možno banálny problém sa posunie na komplexnejšie riešenie aj do odborných komisií. Vec má aj zákonný rozmer, ktorý súvisí so zmluvami pri prevode majetku.
Lavína pripomienok po poďakovaní
Lavínu pripomienok počas zastupiteľstva spustilo poďakovanie poslanca Jaroslava Hupku zamestnancom úradu. „Chcem poďakovať pani Fedorovej a pánovi Krajčovičovi, že sa problematikou občianskeho výboru po viac ako roku a pol začali zaoberať,“ povedal okrem iného Hupka.
Dodal, že lavičky v tejto časti sú potrebné, ale nie až také dôležité, ako to, že po odstránenom sušiaku trčia na sídlisku zo zeme železá a môže dôjsť k úrazu malého dieťaťa. Problém mal aj iný rozmer.
„Išlo aj o problematiku sušiakov na bielizeň, ktoré sa pri rekonštrukcii v časti Dvory odstránili a po prísľube občanom neboli späť nainštalované. Preto som danú problematiku na zasadnutí rozvinul. Ide o časť Námestia slobody, kde som za uvedený obvod poslancom,“ spresnil dodatočne Hupka.
Je to nelogické
Spätné montovanie rôznych odstránených príslušenstiev na sídliská sa zdá Márii Fedorovej z mestského úradu nelogické.
„Nám nerobí problémy vybudovať niečo, doplniť, ale musí to mať aj nejakú logiku. Dva roky sa zaoberáme tým, že niekde v centre mesta budujeme krásne sídlisko, ktoré chodia obdivovať aj z okolitých miest a obcí a teraz nanovo začneme budovať sušiaky na bielizeň, prašiaky na koberce?“ reagovala na zastupiteľstve Fedorová.
Zlé vzťahy pre sušiak
Ak sa ľudom vyhovie, môžu podľa Fedorovej vzniknúť problémy. „Keď vybudujeme krásne detské ihrisko, minule som vás informovala, že zo Slovenskej obchodnej inšpekcie sme mali kontrolu a na centimetre nám merali detské ihriská, dopady, rozteče... Dať vedľa toho sušiak na bielizeň? Čo vytvoríme? Len zlé vzťahy medzi deťmi a tými občanmi, ktorí tam budú vešať. Lebo v zápale hry, kde pôjde väčšinou lopta? No na bielizeň," skonštatovala Fedorová.
Povedala tiež, že na lavičkách a prašiakoch na koberce sa vie úrad dohodnúť, ale obnovovanie sušiakov tam, kde sú detské ihriská, nepokladá za najšťastnejšie riešenie.
Nebezpečný zvyšok
Hupka reagoval, že na osadení sušiaka nevidí nič nelogické a pozastavil sa aj nad kontrolou inšpekcie. „Beriem do úvahy aj to, že mesto peniaze nemá. Ale myslím si tiež, že ak trčí nejaké železo zo zeme, keď inšpekcia poukazuje na centimetrové detaily, to akože toto nevidela?“ spýtal sa Hupka a vysvetlil ešte, že nikomu nič nevytkol. „Naopak, cením si nadštandardnú mailovú spoluprácu s úradom všeobecne aj spoluprácu s pani Fedorovou. Nič som nevytkol, ale poďakoval som,“ vysvetlil Hupka.
Odstránia ho
Na diskusiu reagoval aj riaditeľ Podniku technických služieb mesta Púchov Ján Krajčovič. Zdôraznil, že v záujme ochrany ich strojov a zariadení, ktorými vykonávajú kosenie, ďakuje poslancovi za informáciu. „Nemám prejdený každý meter štvorcový v meste. My sme ten sušiak nedemontovali, ale ten, kto v tejto časti celú rekonštrukciu robil. Pošlem tam ešte dnes ľudí v záujme ochrany môjho majetku. Pretože ak to raz chytí nôž, mám rozbitú kosačku,“ prisľúbil Krajčovič.
Požiadavky treba brať do úvahy
Poslankyňa Irena Kováčiková upozornila, že treba brať do úvahy aj požiadavky spoluobčanov. „Keď sa stretnem s obyvateľmi bytovky alebo predsedom výboru, zakaždým sa pýtajú na sušiak. Bol demontovaný, keď sa išlo rekonštruovať s prísľubom, že im ho vrátia,“ upozornila Kováčiková.
Dodala ešte, že nariadenie mesta sušenie bielizne na oknách síce nezakazuje, ale neodporúča. „A preto, kde majú ľudia vešať bielizeň, keď už ani na oknách nie? Myslím si, že sušiak nebude nikdy nikomu zavadzať. Je ho treba umiestniť tak, aby nebol blízko ihriska,“ reagovala Kováčiková.
Čo časť, to iné požiadavky
Poslanec Miroslav Kubičár upozornil, že požiadavky obyvateľov mesta sú veľmi individuálne.
„Mamu mám na Ulici obrancov mieru. Tam vždy sušiaky boli, a keď mali byť odstránené pri rekonštrukcii, ľudia sa vehementne dožadovali toho, aby tam zostali. A naozaj tam bielizeň sušia. Ja bývam na Mudroňovej ulici, kde by nikomu nenapadlo, aby na ne bielizeň vyvesil, aj keby tam boli,“ uviedol konkrétny príklad Kubičár.
Dodal, že mesto je v každej časti iné a veľa závisí od zvyklostí a veku ľudí. „Tam, kde sú starší ľudia a boli na to zvyknutí, treba to rešpektovať,“ tvrdil Kubičár.
Ide do komisie
Na výmenu názorov zareagoval nakoniec aj primátor Marián Michalec. „Dajme to najbližšie do komisie, pani Fedorová, aby sme problémy vyriešili normálnym spôsobom v celom meste plošne,“ rozhodol Michalec.
Zákonný rozmer problému
Problém vhodnosti či nevhodnosti odstraňovania sušiakov má aj legislatívny rozmer. Upozornila naň poslankyňa Eva Kvocerová.
„Podľa bytového zákona neoddeliteľnou súčasťou bytu je podiel na spoločných častiach a zariadeniach a príslušenstve. A príslušenstvom sú práve sušiaky na bielizeň alebo stojany na prášenie kobercov. Treba teda vychádzať z toho, či pri prvotnom prevode majetku to v príslušenstve bolo. V tom prípade bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie, sušiaky by zo zákona mali byť zachované, lebo boli súčasťou pri prevode. Tam, kde nie, tam môžeme diskutovať o nejakom estetickom hľadisku, či ich zachováme alebo nie. Niektoré byty to majú v zmluvách, niektoré nie,“ upozornila na zákonné normy Kvocerová.
Prísľub
Poslanec Jaroslav Hupka nás nakoniec mailom niekoľko dní po zasadnutí zastupiteľstva informoval, že sušiaky boli pri bytových domoch na Námestí slobody v Púchove osadené.
Názory obyvateľov
Vyjadrenia poslancov o tom, že sušiaky na bielizeň a iné zariadenia, ktoré boli kedysi samozrejmou súčasťou sídlisk, využíva hlavne staršia generácia, sa potvrdili aj pri ankete.
Využívajú ich, ale časy sa menia
Hlavne starší obyvatelia sídlisk sú zvyknutí, že majú na dvoroch sušiaky a používajú ich.
„Vadilo by mi, keby nám zobrali sušiaky na bielizeň a stojany na prášenie. Kde by sme dávali bielizeň a prášili koberce? Používame to dosť často,“ myslí si Terézia Flodrová.
Anastázia Horečná povedala, že kedysi sa vonku dosť sušievalo, no mení sa to. „Každý panelák mal svoje zariadenie. Že by to mohlo byť aj v zmluve ako príslušenstvo, som ani nevedela. Sušiaky sme vtedy využívali aj inak. Mali sme drevené hojdačky pre deti, ktoré sme na stojan zavesili, pohojdali deti, a potom zobrali hojdačku domov. Teraz je to trochu inak, sušiaky sa využívajú menej. Dnes vám totiž bielizeň zmizne aj z balkóna. Bývala som tu, na sídlisku, ale teraz bývam na námestí. My už takéto zariadenia nemáme. Ale koberce sa stále prášievajú, takže stojany na prášenie sú dôležité. Určite ich ľudia ešte dosť používajú. Často vidím visieť aj koberce, ktoré sa sušia. Hlavne starší ľudia sú na to naučení,“ rozrozprávala sa Anastázia Horečná.
Mladší to vidia inak
„My bielizeň vonku nesušíme, ale myslím si, že takéto príslušenstvo je dobrá vec. Mne určite neprekáža a hlavne starší ľudia ho zvyknú používať. Mali by ich preto pri rekonštrukciách zachovať,“ zdôveril sa Milan Junga.
„Je mi úplne jedno, či sušiaky na bielizeň na sídlisku sú alebo nie. Ja suším doma, vo vnútri alebo na balkóne,“ povedala mladá mamička Kristína Krajčovičová.
(DP, MK)