LADCE. Navrhovateľ, Doprastav Asfalt Zvolen by chcel vyrábať v areáli bitúmenové a asfaltové zmesi. Nie všetci ľudia s touto myšlienkou súhlasia.
Ministerstvo životného prostredia poslalo dotknutým obciam Ladce a Košeca správu o hodnotení vplyvov činnosti Výrobňa asfaltových zmesí Tunežice na životné prostredie. Jej verejné prerokovanie bude v auguste.
Zámer
Obaľovacia súprava by mala slúžiť pre výrobu asfaltových zmesí podľa stanovených receptúr pre bitúmenové a asfaltové zmesi širokého kvalitatívneho rozsahu. Predkladateľ zámeru chce vyrobiť za rok osemdesiattisíc živičných zmesí. Celkové náklady na stavbu by boli 1,9 milióna eur.
Plocha na potrebné osadenie obaľovacej súpravy a technológiu je asi 1200 metrov štvorcových. So stavbou by chcel Doprastav začať v marci budúceho roka, do prevádzky by chcel obaľovačku spustiť už v septembri toho istého roka.
Pracovať by sa na nej malo od marca do novembra, ročne dvesto dní. Pribudlo by päť pracovných miest, pracovalo by sa na jednu zmenu od siedmej hodiny ráno do piatej popoludní. Počas špičky by mala zmena dvanásť hodín.
Predkladateľ chce vyrábať zmesi v tejto lokalite dvadsať rokov.
Petícia v Tunežiciach
Ministerstvo oslovilo oslovilo ako dotknuté obce najskôr Ladce a po pripomienke starostu aj Košecu. Žiadalo od nich vyjadrenie k zámeru spoločnosti. Reakcia Tunežičanov vraj nikoho neprekvapila. Spísali petíciu.
V nej sa hovorí najmä o ekologických rizikách. Tunežičania tvrdia, že im život znepríjemňujú počas veternejšieho počasia lomy. Nieto ešte obaľovačka asfaltu, ktorá v jednom z nich má pribudnúť. Preto spísali petíciu, ktorú chceli podpísať aj niektorí občania neďalekej časti Košece – Nozdrovíc.
Pripomienky
V petícii pripomienkujú napríklad vysokotlakový ventilátor pri sušiacom bubne kameniva, ktorý má byť zdrojom hlučnosti. Má byť tienený iba vybudovaným technologickým zariadením. „Máme za to, že takéto odhlučnenie je nedostatočné,“ píše sa v petícii. Ľuďom sa nepáči ani unikanie zapáchajúcich látok, sírouhlíka a formaldehydu. „Z predloženého zámeru nie je zrejmé, akým spôsobom je riešené odprašovanie zásobníka na cudzie palivo,“ upozorňujú ľudia v petícii.
Domnievajú sa, že dotknutou je aj obec Košeca, nakoľko stavba sa nachádza v blízkosti jej časti Nozdrovice. Podľa ľudí nie je správny ani názor predkladateľa, ktorý nenavrhuje žiadne kompenzačné opatrenia pre zníženie dopadov predmetnej časti na okolie. Ide najmä o prašnosť, zaťaženie okolia dopravou.
Prídu ľudia na verejné prerokovanie?
Obe dotknuté obce pozývajú ľudí na spoločné verejné prerokovanie. To sa uskutoční vo štvrtok 2. augusta o 16.30 h v priestoroch Kultúrneho domu v Ladcoch.
Prerokovanie sa bude konať v spolupráci s navrhovateľom Doprastav Asfalt Zvolen, spracovateľom správy o hodnotení firmou EKOJET Bratislava a dotknutými obcami Ladce a Košeca.
„Dohodli sme sa, že vhodnejšie bude jedno prerokovanie. Keďže Ladce majú lepšie priestory, tak sa uskutoční u susedov,“ skonštatoval starosta Košece Radomír Brtáň.
„Verím, že ľudia určite prídu, pretože je nezodpovedaných viacero otázok. Neviem, či sa vyriešia na stretnutí, ale určite sa bude hovoriť aj o nich,“ dodal starosta Ladiec Ján Remo.
Odozvy sú tiež na internetových stránkach, na ktoré dala Košeca krátke zhrnutie správy. Diskutujúcich zaujalo napríklad konštatovanie ministerstva: „Nepredpokladáme zhoršenie pohody a kvality života obyvateľstva.“ Odozva je takáto: „Možno by stálo za to rozšíriť investičný zámer o výstavbu bytov (domov) v blízkosti takýchto prevádzok pre ľudí, ktorí píšu o týchto predpokladoch."