LADCE. Prerokovanie sa uskutočnilo v spolupráci s navrhovateľom Doprastav Asfalt, a.s. Zvolen, spracovateľom Správy o hodnotení firmou Ekojetu, s.r.o., Bratislava a dotknutými obcami Ladce a Košeca.
Okrem spomenutých spoločností sa ho zúčastnilo do štyroch desiatok obyvateľov obcí.
Boja sa nového?
Správa o hodnotení vplyvov na životné prostredie k navrhovanej činnosti Výrobňa asfaltových zmesí Tunežice zhŕňa viacero kapitol. S tými, na ktoré reagovali ľudia, ktorí si preštudovali zámer investora najviac a museli sa dopracovávať, ich zoznámil Tomáš Šembera z Ekojetu.
„Myslím si, že došlo k nedorozumeniu. Ľudia nepoznajú technológiu, ktorú chce Doprastav používať. Nikdy sa nedostali na miesto, kde sa zmesi vyrábajú. Vstupom do EÚ prijala Slovenská republika prísne nariadenia a limity aj v tomto smere, ktoré sa musia spĺňať. Ide o hluk, ovzdušie... Prevádzky sa nedajú budovať so zastaralou technológiou. Vieme preukázať, že tá, ktorú chceme použiť, spĺňa prísne parametre a nepredstavuje hlavne hrozbu pre ľudí,“ povedal v úvode Šembera.
Podľa neho veľa pripomienok pramení z toho, že ľudia sa boja toho, čo nepoznajú.
Vzápätí čiastočne predstavil zámer, umiestnenie obaľovačky a hovoril o rôznych vplyvoch. Snažil sa presvedčiť ľudí o tom, že linka, ktorá by bola v lome, spĺňa všetky parametre na to, aby sa mohla na nej zahájiť výroba.
Ľudia nesúhlasia
Šemberu prerušovali účastníci prerokovania často poznámkami. Išlo najmä o namerané hodnoty, ktoré sa spracovali na základe informácii Hydrometeorologického ústavu, ktoré získal ústav na základe meraní v Beluši. Rôzne merania a čísla, ktoré boli použité v správe, boli podľa ľudí staršieho dátumu.
„Za totality sa lom uzatvoril kvôli ekológii. Neskôr ho otvorili kvôli diaľnici. Hovorilo sa, že lom sa otvorí iba na päť rokov. Nestalo sa tak, je otvorený dodnes,“ povedala pani Martináková. „Nechceme, aby to tam bolo. Preto sme spísali petíciu. Máme možnosť to vôbec ovplyvniť?“ pýtali sa postupne ďalší. Podľa pán Koštialika bolo všetko iba divadlo.
Málo informácií
Investor zorganizoval pre starostov a poslancov dotknutých obcí, a aj pre tých, čo mali k zámeru pripomienky, návštevu obaľovačky v Dubnici nad Váhom. „Mali možnosť vidieť technológiu, vytvoriť si vlastný názor,“ skonštatoval Milan Hronec z Doprastavu.
„Ľudia majú málo informácií. Obaľovačka nebude určite takým znečisťovateľom ako napríklad cementáreň. Ak to pôjde takto ďalej, investori budú Ladce obchádzať,“ povedal na margo prerokovania Hronec.
Bratislavské merania
Ľuďom sa nepáčil fakt, že väčšina meraní vychádzala z tabuliek. „Môžete mi povedať, kto tu bol namerať tieto hodnoty a kedy tu bol? Nikdy! Ako môže niekto vedieť rozptylové podmienky alebo vplyv na studne, keď ani nevie, že tu sú. Z Bratislavy sa to odmerať nedá!“ pýtali sa a odpovedali si zároveň viacerí diskutujúci. Zhodli sa v tom, keď Miroslav Kvasnica vyhlásil, že páni z Doprastavu použili ich petíciu namiesto toaletného papiera.
„Nie je to pravda. Všetky požiadavky a aj petícia sú zahrnuté v kompletnej správe,“ skonštatoval Šembera, ktorý reagoval aj na vystúpenie ďalších. „Nemáme čo skrývať a aj my musíme dbať na legislatívnu stránku,“ dodal zástupca Ekojetu.
Reakcia starostov
Podľa Jána Remu z Ladiec musí rešpektovať zákony aj obec, aj úradníci, ktorí budú zámer posudzovať. Obec však so zámerom nesúhlasí. Jeho kolega z Ladiec prečítal, prečo Košeca nesúhlasí s vybudovaním obaľovačky.
„Zámer v predloženej forme má podľa nášho názoru dosť zásadný vplyv na kvalitu života našich občanov, aj keď možno legislatívne spĺňa nároky na jeho povolenie. Snažili sme sa v skratke uviesť naše dôvody, prečo sme proti zámeru v predloženej podobe. Sme si vedomí faktu, že hospodárstvo potrebuje zvýšiť produkciu určitých materiálov a tovarov, ak je po nich na trhu dopyt. Sme však presvedčení, že vhodným umiestnením plánovanej výrobne (možno jej presunutím do inej časti areálu) sa dá vyhnúť viacerým negatívnym vplyvom hroziacim pri súčasnej variante.
Úlohou obce je chrániť zdravie ľudí a zastupovať ich práva práve v prípadoch, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu ich života na území obce. Z tohto pohľadu vidíme priveľké riziko zhoršenia situácie v obývanej časti Nozdrovice .
Súdne spory
Užívanie lomu bude podľa Hronca záležať od dohody Doprastavu Asfalt a PK Doprastav. Urbárnici a členovia lesného družstva však tvrdia, že by to bolo nezákonné.
„Stretnutie predstavy investora určite nesplnilo. Nehovorilo sa však o súdnych opatreniach, ktoré nastanú. V hre je spor o vlastníctvo. Zaplatili sme už súdny poplatok a uvidíme, ako bude štát rešpektovať ústavu a dokumenty, ktoré vydal. Ide o vrátenie časti lesa, teda asi 28 hektárov, ktoré neoprávnene podľa nás obhospodaruje PK Doprastav. Tie boli v správe štátnych lesov, v roku 1995 ich dostali späť na list vlastníctva lesné spoločenstvo a urbárnici. Dnes sa nemôžeme dostať ani do lesa, keď nesieme píly. SBS nás autom nepustí k nášmu majetku,“ tvrdil predseda lesného spoločenstva a urbárnikov Vladimír Kvasnica. Už len tento fakt by podľa Brtáňa určite projekt obaľovačky minimálne spomalil.