Digitalizácia kina sa pripravuje reálne v Púchove

Pogrom digitalizácie mnohé menšie kiná v okresoch Púchov a Ilava asi neprežijú. Filmové predstavenia v kinách ako časť kultúrneho vyžitia zameraného možno komerčnejšie tak skončia.

Mnohé letné kiná už sú minulosťou. Budú ich nasledovať aj tie kamenné? Ilustračná fotografia.Mnohé letné kiná už sú minulosťou. Budú ich nasledovať aj tie kamenné? Ilustračná fotografia. (Zdroj: Pavol Majer)

PÚCHOV/ILAVA. Púchovské kino prežije. V iných mestách regiónu stredného Považia ešte žiadosti na dotáciu z audiovizuálneho fondu nepodali. V Dubnici nad Váhom chce oddelenie kultúry kino uchovať. Tento rok začali s projektom premietania v letnom kine a záujem je hlavne zo strany mladých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiadali opakovane, budú digitalizovať

Púchovu sa podarilo získať príspevok z Audiovizuálneho fondu (AVF). Je to 32-tisíc eur. „Prvýkrát sme žiadali Audiovizuálny fond na jar tento rok, potom opätovne v máji,“ hovorí Jana Vondrová, prednostka mestského úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že podľa jej osobného názoru prvýkrát nedostatočne deklarovali, prípadne osobne neodprezentovali, že stavbu divadla už tento rok dokončia a kino sa bude presúvať do nových priestorov. „Potom sme boli na ústnej prezentácii žiadosti. Financie sme získali. Žiadali sme síce o digitalizáciu kina ešte v pôvodnom starom priestore, kde je teraz kino, teda v stredisku občianskej vybavenosti na Námestí slobody. To sú však provizórne priestory. Digitálne kino sa tu nainštaluje s tým, že potom sa presunie do nového mestského divadla, ktoré sa momentálne stavia. Tu je vytvorený na kino priestor v suteréne,“ spresnila Vonrová.

Doplnila ešte, že miestnosť pre kino bude viacúčelová a keď sa nebude premietať, bude sa dať využiť aj na iné kultúrne podujatia, napríklad vystúpenia malých či bábkových divadiel, využitie bude jednoducho viacúčelové. Samostatne bude potom v novom kultúrnom dome ešte veľká divadelná a zároveň estrádna sála.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok samosprávy

Príspevok Audiovizuálneho fondu na digitalizáciu kina v Púchove by samozrejme nestačil. Na februárovom zasadnutí zastupiteľstva prijali poslanci uznesenie, kde sa schvaľuje predloženie žiadosti o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z tohto fondu. Tiež sa v ňom uvádza, že predpokladané celkové náklady na projekt digitalizácie predstavujú sumu 142-tisíc eur. Na dofinancovanie projektu potrebuje mesto ešte 104-tisíc eur. „To je len predpoklad, presnú sumu budeme vedieť až keď vysúťažíme dodávateľa. Uvidíme, čo sa nám podarí,“ vysvetlila Vondrová.

Prednosť má rekonštrukcia

Nová Dubnica sa o dotáciu nebude uchádzať

„Máme ešte nejaké filmy, ktoré sú dostupné na 35 milimetrových kópiách, tak tie ešte premietame a potom je pre nás absolútnou prioritou rekonštrukcia budovy. Budova kina je u nás totiž jediný možný veľký priestor na organizovanie interiérových kultúrnych a spoločenských akcií. Oprava strechy, výmena okien, zateplenie a podobne, to sú pre nás priority. Nie investícia do digitalizácie kina. Ide o architektonicky ojedinelú budovu na Slovensku,“ informovala Martina Kacinová, vedúca oddelenia kultúry a športu mestského úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte nepožiadali

V Dubnica nad Váhom má oddelenie kultúry tendenciu zachovať kino. „Chceme digitalizovať, ale problém sú financie. Záleží teda na solventnosti mesta. Vedenie to v podstate podporuje a kolegyňa bude návrh predkladať na mestskom zastupiteľstve. Tento rok však ešte v žiadnom prípade digitalizovať nebudeme. Ak, tak na budúci. Projekt máme vypracovaný,“ povedala Eva Kebísková.

Primátor Jozef Gašparík dodal, že poslanci pri schvaľovaní prvého návrhu rozpočtu digitalizáciu kina vypustili. „Pokiaľ sa nenájdu zdroje mimo rozpočtu, digitalizovať sa nebude,“ dodal Gašparík.

Zdenka Bujnová, podpredsedníčka komisie, ktorá má na starosti aj kultúru a poslankyňa zastupiteľstva reaguje, že keď to vedúci Benech predkladal, išlo len o víziu a poslanci nevedeli ešte nič konkrétne.

„Preto sa v rozpočte s peniazmi na túto vec ešte nepočítalo. Vedúci vtedy len zisťoval, aký je približný rozpočet. Prieskum dal aj na stranu mesta, aby zistil, aký názor majú ľudia. Konkrétna vec to ešte nebola, len vízia. Je potrebné ešte sa ňou v budúcnosti zaoberať. Nemám dojem, že by poslanci boli proti ani členovia komisie vyslovene záporné stanovisko k tomu nezaujali,“ spresnila Bujnová.

Beáta Nemcová z oddelenia kultúry hovorí, že už rok je problém získať na premietanie klasický film. Všetky takzvané „kasáky“ už sú len v digitálnej forme. „Ak nebudeme digitalizovať, s premietaním sme skončili,“ hovorí Nemcová. Dodáva, že sála zostane síce funkčná pre iné kultúrne a spoločenské podujatia, odumrie však jedna časť kultúry, ktorú predstavujú filmové predstavenia v kine.

Dôvody, anketa a letné kino

Richard Benech, vedúci oddelenia kultúry mestského úradu v Dubnici nad Váhom hovorí, že ich obyvatelia zvyknú chodiť na filmové predstavenia do nákupného centra MAX v Trenčíne. Aby nemuseli rodičia posielať deti do Trenčína alebo nemuseli chodiť celé rodiny autom za týmto druhom kultúry, či venovať sa kultúre ako vedľajšej činnosti popri nákupoch, bolo by dobré aj podľa neho digitalizovať kino v ich meste. „To majú aj obyvatelia okolitých obcí bližšie,“ myslí si Benech.

Dodáva, že o tento druh kultúry je stále záujem. „Tento rok realizujeme projekt letného kina a hlavne zo strany mladých ľudí je záujem ísť večer spoločne za takýmto druhom kultúry.. Premietať začíname o štvrť na desať večer a býva tam okolo sto ľudí,“ spresnil Benech.

Anketa a financie

Mesto Dubnica nad Váhom zverejnilo asi pred piatimi mesiacmi na svojej webovej stránke anketu, či by ľudia uvítali digitalizáciu kina v ich meste. Zapojilo sa do nej zatiaľ takmer 550 ľudí, z toho 70 percent sa vyjadrilo, že áno, 21 percent si myslí, že kino nemá budúcnosť a desať percent uviedlo, že to záleží od finančných možností mesta.

Na digitalizáciu kina v Dubnici nad Váhom by potrebovali podľa Beáty Nemcovej celkovo asi 145-tisíc eur. Audiovizuálny fond prispieva zvyčajne sumou niečo cez 30-tisíc eur. „Zostatok zostáva na mesto. Sponzori sa predpokladám nebudú hrnúť, lebo kiná v menších mestách nebudú vytvárať zisk, aby do toho išiel súkromný investor. Na Slovensku boli ako prvé digitalizované multiplexové a cinemaxové kiná. Malé kamenné kiná nie. V Čechách naopak práve tieto tvoria základ a majú širšie pokrytie, čo sa týka digitalizácie. Takže sú na tom lepšie ako my,“ hovorí Nemcová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 969
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 898
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 712
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 833
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 789
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 648
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 011
  1. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  4. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  5. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  6. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  7. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  8. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 763
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 406
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 223
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 292
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 15 144
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 052
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 841
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Estakáda svietila na modro.

Stalo sa tak na počesť Svetového dňa povedomia o autizme.


Stromček si zasadili aj folkloristi.

Nachádzajú sa tu unikátne odrody.


1
Ilustračné foto.

Opatrenie umožní mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého vo vybraných okresoch Slovenska.


SITA
Kaštieľ v Domaniži.

Plány na zriadenie domu pre seniorov nevyšli.


1
  1. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  4. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  5. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  6. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  7. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  8. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 763
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 406
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 223
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 292
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 15 144
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 052
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 841
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu