z.
VRCHTEPLÁ. Expedícia nie je len o pozorovaní meteorov, ale aj iných vesmírnych telies a ich fotografovaní. Nadšenci astronómie prežijú veľa zážitkov spojených aj so stanovaním.
Podľa predsedu Astronomického klubu Juraja Bardyho z Plevníka–Drienového Mariána Mičúcha je táto lokalita na pozorovanie ideálnym miestom.
Dobré podmienky
„Na pozorovanie je to ideálne miesto. Je tu výhľad takmer tristošesťdesiat stupňov a veľmi malé svetelné znečistenie oblohy, vyhovujúca turbulencia. V tomto prípade je to výhoda nielen pre pozorovanie, ale aj fotografovanie objektov, o čo sa snažíme už niekoľko rokov. Za pätnásť rokov sme boli asi osemkrát úspešní. Fotíme aj iné objekty nočnej oblohy, pozorujeme prelety telekomunikačných družíc, pozorujeme prírodu,“ skonštatoval Mičúch.
Vo Vrchteplej sa však iba nefotili a nepozorovali objekty. „Meteorologická sekcia si vyhodnocuje svoje údaje a pripravuje predpoveď počasia, máme rôzne prednášky. Nielen od amatérskych či profesionálnych astronómov, ale aj zdravotníkov či polície,“ dodal Mičúch.
Peter z Honolulu
Keď bol účastníkom expedície asi pred desiatimi rokmi, netušil, že vo Vrchteplej bude prednášať. Nevedel ani to, že jeho záľuba, ktorú začal študovať, ho zaveje, takpovediac, až na druhý koniec sveta. „Bol som tu ešte ako študent. Keď som bol asi dvanásťročný, chodieval som v rámci amatérskeho zápalu na rôzne tábory. Neskôr som študoval matematiku a fyziku a na Univerzite Komenského som sa dostal k astronómii pri štúdiu fyziky a astrofyziky," povedal Peter Vereš. Dnes pracuje pre Astronomický ústav University of Hawaii v Honolulu. „Pracujem pre najväčší vyhľadávací teleskop na svete. Vyhľadávam blízkozemské asteroidy, ktoré ohrozujú Zem, čiže môžu byť na kolíznej dráhe so Zemou. Momentálne je ich tristopäťdesiat, ale ani jeden nie je na kolíznej dráhe so Zemou,“ povedal.
Nebezpečenstvo nám podľa neho hrozí predovšetkým od asteroidov, ktoré ešte nepoznáme a nevidíme. „Nebezpečné sú preto, lebo menšie ďalekohľady ich nedokážu pozorovať a môžu do nás naraziť bez toho, aby sme si to všimli. Na budúci rok by mal byť dokončený najväčší ďalekohľad, s ktorým sa budú dať pozorovať a vyhľadávať aj tieto,“ dodal Peter.
Užitočné vedomosti
Poznatky, ktoré študenti získajú, využijú nielen v škole, ale aj na súťažiach. „Bola som tu dvakrát, Jaro asi štyrikrát. Chodievame pravidelne na súťaž Čo vieš o hviezdach,“ hovorila o vzdelávaní a koníčku zároveň Martina Birošíková. Jaroslav Drgoňa iba skonštatoval, že stanovačka pod čistou oblohou sa oplatí. „Doma by sme sedeli iba pri počítači,“ zasmial sa mladý astronóm. Dvojica vyhrala okresné i krajské kolo a ich znalosti preverilo celoslovenské finále v Tatranskej Lomnici. Jaro skončil piaty, Maťa siedma a ich kamarát Ľuboš deviaty. „Skúsenosti nám pomôžu napríklad na astronomickej olympiáde v praktickej časti, pri vyhľadávaní na oblohe,“ dodala dvojica.
Rudova pozorovateľňa
Účastníkom expedície bol aj Rudolf Formánek z Dohnian. Ten sa dostal k astronómii náhodou, no učarovala mu na celý život. „Dostal som sa k časopisu Kozmos. Zaujal ma jeden článok, a ja som sa začal venovať novej záľube,“ zasmial sa Rudo. Informácie zháňal od kamarátov, samoštúdiom v literatúre.
„Nemal som pozemok, peniaze, ale svojpomocne som pozorovateľňu postavil. Dva až tri roky práce. Koľko ma to stálo? Asi tritisíc eur,“ dodal nadšenec.