ZLIECHOV. Rozhodnutie kraja samosprávu nepotešilo, museli tak hľadať cesty ako ďalej, aby chod škôl udržali. Poradili si. Pomaly zbierajú financie aj na opravu budovy.
Návrh kraja a dôvody
V Zliechove mal v minulosti Trenčiansky samosprávny kraj školu v prírode. „V apríli 2011 došlo najprv k vyradeniu zo siete a neskôr v auguste k zrušeniu,“ informovala Vlasta Henčelová, hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vyradenie bolo súčasťou balíka návrhov na optimalizáciu siete škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
Ako dôvody vyradenia riaditeľ vtedy úradu Vladimír Buzalka uviedol obmedzené zdroje pre školstvo v minulom školskom roku. „Chýba 1,5 milióna eur,“ povedal. Okrem toho uviedol, že škola ako jediná sídlila v prenajatých priestoroch a jej využitie žiakmi stredných škôl je minimálne. Od jeho vyradenia si kraj sľuboval úsporu 38 121 eur.
Nesúhlas poslancov za Ilavu
Poslanci za okres Ilava s vyradením školy nesúhlasili. Viliam Cíbik, krajský poslanec a starosta Pruského, v mene poslancov za okres požiadal, aby sa prehodnotili všetky školy v prírode, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. „Mali by sme dať urobiť analýzu, koľko lôžkodní majú, aké sú náklady, koľko detí v nich bolo, ako to vychádza na jedného žiaka, a potom sa kvalifikovane rozhodnime,“ požiadal s tým, aby sa o vyradení zatiaľ nehlasovalo.
Výhrady predsedu
Župan Pavol Sedláček však s takýmto krokom nesúhlasil. „Z môjho pohľadu by bolo optimálne zachovať školu v Patrovci, kde sme teraz riešili vodu. Je to primerane dislokované zariadenie pre všetky subjekty. Odporúčam, aby sa hlasovalo a poslanci návrh schválili,“ povedal okrem iného Sedláček. Napokon prešiel jeho návrh. Poslanci vyradenie zliechovskej školy v prírode schválili.
Situácia po roku
V budove, na prevádzku ktorej kraj prispieval, však funguje aj základná a materská škola. Samospráva sa musí pasovať s výpadkom financií. „Prevádzkujeme tu ubytovacie zariadenie, rozhodne sa nám to viac opláca, ako keď tu mal kraj školu v prírode. Tá platila obci energie a nájom. Nájom jej však obecné zastupiteľstvo odpúšťalo ,“ hovorí starosta obce Anton Miko.
Dodáva, že zisky z prevádzky ubytovacieho zariadenia nie sú závratné, ale poradia si. Financie, ktoré získajú z prevádzkovania zariadenia, použijú všetky na vykurovanie a drobné úpravy. „Teraz momentálne meníme dvanásť radiátorov a tri sociálne zariadenia. To, čo získame, ide tak spätne zase na skvalitnenie podmienok v škole,“ hovorí starosta. V malotriedke základnej školy, kde sú ročníky jedna až štyri, majú šestnásť žiakov a v materskej škole sedemnásť.
Poskytujú aj stravu
Obec poskytuje v zariadení ubytovanie pre školské výlety a rôzne tábory.
„Obsadené sme mali aj cez zimu. Boli tu štyri lyžiarske výcviky a teraz v lete zase šesť táborov, v priemere tak štyridsať až štyridsaťpäť detí na týždeň. Sme schopní navariť aj pre účastníkov táborov a výcvikov popri tom, čo pripravujeme stravu pre materskú školu,“ vysvetlil starosta Miko.