POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na nekvalitnú vodu sa obyvatelia Podvažia sťažujú už dlho. Na jednom konci je voda v studniach kontaminovaná, na druhom, keď zaprší, vyrážajú splašky.
Na zhotovenie vodovodu má síce mesto uzatvorenú zmluvu s dodávateľom, ale ministerstvo životného prostredia tvrdí, že nie je v súlade so zákonom. Odmieta preto uvoľniť peniaze.
Obyvatelia sa sťažujú
Na vodovod v Podvaží čakajú obyvatelia už roky. Sú odkázaní na studne, v ktorých je nekvalitná voda. Preto, ak chcú piť vodu, musia si ju kupovať, čo je pre nich finančne náročné.
Očakávali, že situácia sa zmení po nástupe nového vedenia mesta. Nič sa podľa nich ale nezmenilo. Vodovod je zatiaľ len v rovine plánov, vodu kupujú stále.
Problematická zmluva
Problém s vodou riešilo ešte bývalé vedenie mesta. Financie na vybudovanie vodovodu chcelo získať z eurofondov, a preto sa mesto prihlásilo do výzvy, ktorú vyhlásilo ministerstvo životného prostredia. Taktiež vyhlásilo verejné obstarávanie na zhotovenie diela a s jeho víťazom podpísalo zmluvu. V prvej výzve však nebolo úspešné, preto sa prihlásilo do novej a použilo pri tom výsledky verejného obstarávania. Tie však ministerstvo odmietlo uznať, a hoci peniaze na vodovod sú pridelené, odmieta ich mestu zatiaľ uvoľniť.
„Sme v patovej situácii. Peniaze z eurofondov môžeme dostať, ale ministerstvo zmluvu so zhotoviteľom, ktorú podpísalo predchádzajúce vedenie, nechce uznať. Paradoxom je, že zmluva je nevypovedateľná. Vyplýva to z právnej analýzy, ktorú sme si dali vypracovať v bratislavskej advokátskej kancelárii,“ hovorí primátor mesta Karol Janas.
Víťazom verejného obstarávania je bardejovská firma Schott. O odstúpení od zmluvy sa chcelo s ňou dohodnúť ešte bývalé vedenie mesta. Neúspešne. Preto podalo podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý sa ním odmietol zaoberať, lebo to nepatrí do jeho kompetencie.
S firmou rokuje aj nové vedenie mesta, tá však zotrváva na svojom stanovisku. „Nemáme prečo odstúpiť od zmluvy, je platná. My sme pripravení nastúpiť hneď, keď nás mesto osloví a začať vodovod budovať,“ tvrdí konateľ Juraj Šott.
Stanovisko ministerstva
Na vodovod ministerstvo pridelilo viac ako 900-tisíc eur. Mesto ich však nemôže použiť, pretože ministerstvo stále trvá na svojom stanovisku. „Mesto Považská Bystrica porušilo zákon o verejnom obstarávaní, a preto mu ministerstvo nepripustilo financovanie projektu. Mesto už požiadalo ministerstvo o prehodnotenie výsledkov kontroly - stanovisko rezortu sa však nemení. V prípade, že mesto aj naďalej nesúhlasí s výsledkom kontroly verejného obstarávania, môže dať podnet na kontrolu na Úrad pre verejné obstarávanie,“ poskytol vyjadrenie Maroš Stano z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.
Pokutu nevylučujú
Rokovania mesta s firmou i ministerstvom trvajú už niekoľko rokov. Plynie tak čas, počas ktorého sa mali peniaze vyčerpať.
Posledný termín bol tohtoročný august. Keďže nebola reálna šanca, že mesto by mohlo peniaze vyčerpať, požiadalo ministerstvo o zmenu termínu realizácie aktivít, inak by o peniaze prišlo. Ministerstvo požiadavke vyhovelo. „Mesto v požiadalo o zmenu termínu ukončenia projektu z augusta tohto roka na február roku 2014, na čo už rezort pristúpil. Mesto však musí zopakovať proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavebných prác. Po kladnom výsledku administratívnej kontroly môžu byť náklady pripustené k financovaniu. To, aby sa celý proces úspešne dotiahol do konca, je teda na zodpovednosti mesta,“ doplnil Stano.
Ak chcelo mesto dostať peniaze, ktoré už má pridelené, malo dve možnosti. Buď presvedčiť ministerstvo, aby zmluvu akceptovalo, lebo sa zmenili zákonné podmienky alebo celý proces verejného obstarávania bude namietať na úrade pre verejné obstarávanie aj s rizikom pokuty. Ako však vyplýva zo stanoviska ministerstva, do úvahy prichádza druhá možnosť.
Primátor Karol Janas tvrdí, že budú postupovať v zmysle zákona tak, aby peniaze získali. „V prípade nutnosti musíme riskovať aj pokutu od úradu pre verejné obstarávanie, hoci sme problém nespôsobili. Potom môžeme vyhlásiť nové verejné obstarávanie,“ povedal.
Konateľ firmy Schott zas nevylučuje, že sa svojich práv bude domáhať na súde.
Kedy sa dočkajú?
Kolotoč administratívnych a právnych krokov však obyvateľov Podvažia nezaujíma. Ich zaujíma, kedy im bude konečne tiecť voda vo vodovode. „Pochopiteľne, že ho chceme vybudovať. Kedy bude hotový? To si netrúfam odhadnúť. Zatiaľ sa nám podarilo predlžiť termín realizácie projektu do februára 2014. Budeme sa snažiť všetko urobiť tak, aby sme ho stihli,“ dodal primátor Karol Janas.