POV. BYSTRICA/PÚCHOV. Do roka a do dňa od protestného zhromaždenia sa v školstve žiadne zmeny neudiali, budúcnosť tiež nevyzerá vzhľadom k návrhu štátneho rozpočtu ružovo.
Oslovili sme viacero škôl v Považskej Bystrici a Púchove. Nestretli sme sa, až na jednu výnimku, s reakciami, že by sa malo vo štvrtok 13. septembra učiť.
Nechcú byť „prioriťou“ každej vlády
V Základnej škole Slovanská v Považskej Bystrici majú učitelia záujem o štrajk. „Záujem má zatiaľ každý, koho som oslovila. Predpokladáme teda stopercentnú účasť, ak sa ešte niečo nezmení,“ informovala začiatkom týždňa Mariana Tomanová, odborová predsedníčka základnej organizácie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku z tejto školy. Dodala, že rodičov budú informovať. „Každý žiačik to dostane na papieriku do ruky a odovzdá to rodičom, že sa neučíme z dôvodu štrajku,“ doplnila Tomanová.
Viera Nemcová zo ZŠ Mládežnícka v Púchove zdôraznila, že ide o požiadavky všetkých zamestnancov školstva a nejde len o mzdy, ale aj katastrofálnu situáciu vo financovaní škôl. „Škola bude zatvorená, do štrajku sa zapojí 93,2 percenta. O štyroch osobách, ktoré sa nezapojili, rozhodne vedenie, či pôjdu do práce alebo ako sa to bude riešiť. Vyjadrili sa mi, že by si zobrali dovolenku. Aj vedenie školy sa zapojilo do štrajku. V pondelok dávam oznam so zoznamom pracovníkov, ktorí sa zapoja do štrajku. Vyvesíme aj oznamy na školu,“ hovorí Nemcová. Žartovne však dodáva, že by sa možno zišli aj transparenty. „Na protestnom zhromaždení spred roka v Bratislave sa našli kreatívci, ktorí spotvorili transparent, na ktorom bolo napísané, že školstvo je v programovom vyhlásení každej vlády prioritou, že sme nie prioritou, ale prioriťou každej vlády. Žiaľ, je to tak,“ skonštatovala Nemcová.
Nikto áno, niekto nie
Väčšinou hlasov si zapojenie do štrajku odhlasovali aj v Základnej škole Papradno. „Stretneme sa o 7.30 h a podpíšeme prezenčnú listinu štrajkovému výboru. Pred školou prečítame prehlásenie, budú aj transparenty,“ povedala k štvrtku Eva Gastnerová, predsedníčka základnej organizácie.
Sú však aj školy, kde sa učiť pravdepodobne bude. „Nemáme odborovú organizáciu a učiť sa bude. Zamestnancom však v štrajku nebránim,“ povedala riaditeľka Ivana Markovičová zo Základnej školy v Dolnej Marikovej. V inej škole v tejto doline v Udiči sa učiť pravdepodobne nebude, štrajk tu pripravujú. Učiť sa bude aj v Základnej škole Prečín.
Ľudia sa hromadne prihlasovali
Minulý týždeň boli aj porady na úrovni okresných organizácií. Podarilo sa nám skontaktovať s predsedníčkou v Považskej Bystrici. Poradu mali koncom týždňa a hlásenia zo základných organizácií čakali najneskôr do pondelka ráno do ôsmej hodiny. „V rámci okresu to predbežne vychádza tak, že väčšina ľudí má záujem,“ informovala v piatok okresná predsedníčka z Považskej Bystrice Mária Tatarková.
Dodala, že hromadne sa prihlasujú aj zo škôl a školských zariadení, kde nemajú odborové organizácie. „Som im k dispozícii s metodickou pomocou, ak aj nemajú odborovú organizáciu. Môžu prísť a vysvetlím im, čo potrebujú. Zastihnú ma aj na telefónnom čísle 0907 141 368. Treba totiž všetko zabezpečiť v súlade so zákonom o štrajku, aby bol štrajk zákonný. Vyhnúť sa musíme tomu, že to zamestnávateľ napadne a aby bol potom štrajk vyhlásený za nezákonný. Ľudia by potom mohli prísť o veľa. Máme aj webovú stánku, kde sú materiály,“ hovorí Tatarková.
Metodicky poradia všetkým
V školách, kde nie sú odbory, by mala byť podľa Tatarkovej zamestnanecká rada, ale niekto sa musí pustiť do organizovania. Zo zákona by sa nemalo brániť ľuďom v štrajku. „Členskú schôdzu zamestnancov môže zvolať aj zamestnanecká rada, a tam sa rozhodne, či idú do štrajku alebo nie. Ak je nadpolovičná väčšina za, môžu vyhlásiť štrajk a ísť do neho. Urobia zápis, dajú ho riaditeľovi, a ten musí urobiť potrebné opatrenia,“ hovorí Tatarková.
Dosť bolo roly chápajúcich
Učiť sa nebude ani na gymnáziách v Púchove a Považskej Bystrici. „Škola bude zatvorená. Čo sa týka zapojenosti, máme dve kolegyne na materskej dovolenke, takže tie sa nemôžu zúčastniť štrajku, jedna kolegyňa bude na služobnej ceste a s učiteľmi, ktorí učia náboženstvo, som ešte nehovorila. Ostatní učitelia sa zúčastnia,“ povedala v strede minulého týždňa Alena Sůrová, odborová predáčka základnej organizácie Gymnázia v Púchove. Doplnila, že na škole bude nápis štrajk a škola bude zatvorená, vyučovať sa určite nebude. „Situácia, čo sa týka školstva, je dosť zúfalá. Stále sme boli chápaví, že štát nemá peniaze, aby dával. Ale myslím si, že už bolo dosť roly chápajúcich a musíme sa ozvať, lebo nikto za nás nič nevybojuje, pokiaľ to nezačneme riešiť sami. Nejde tu však len o platy, ale predovšetkým o to, že do vzdelávania ide zúfalo málo financií,“ vysvetlila odborová predáčka. Ako ďalej povedala, najlepšie by bolo asi keby sa nematurovalo jeden deň, to by bola najúčinnejšia zbraň.
Ukážeme, že sa vieme zorganizovať
Zapája sa aj Gymnázium v Považskej Bystrici. Predsedníčka odborov Ľubica Hanulíková nám po schôdzi v strede týždňa povedala, že fyzicky vzaté, ak neberie do úvahy účasť externistov, dôchodcov a ľudí na materskej, je účasť stopercentná. „Štrajk bude trvať od šiestej do osemnástej hodiny. Rada ho má možnosť aj skrátiť alebo ukončiť skôr. Ľudia si berú neplatené voľno, odhlasujeme sa zo zdravotnej poisťovne a poplatky si musíme sami doplatiť. Vychádza to jedno euro 58 centov na jeden deň. Do ôsmeho dňa nasledujúceho mesiaca si musíme túto podlžnosť vyrovnať v jednotlivých poisťovniach. Tí, čo by nešli do štrajku, môže im riaditeľ zadať prácu na doma alebo im povedať, že pôjdu do práce a zadať inú prácu. Berie sa to totiž ako prekážka na strane zamestnávateľa. Ale u nás idú všetci,“ informovala Hanulíková.
Dodala, že nálada medzi ľuďmi je všeobecne taká, že do toho treba ísť. „Sú síce aj názory, že týmto jedným dňom nič nedokážeme a mali by sme ísť cez maturity. Ale teraz je to skôr o tom ukázať, že sa vieme zorganizovať,“ vysvetlila Hanulíková.