HOROVCE. Starosta obce František Veliký hovorí, že pokroku sa v tomto prípade netreba báť. "Ja si myslím, že ak to bude dobre spravené a všetky parametre bude spĺňať, tak by to malo priniesť osoh nielen obci, ale aj Slovensku," povedal. Prvá bioplynová stanica je už v plnej prevádzke dva a pol roka. Podľa zámeru, ktorý investor už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), sa celkové náklady na vybudovanie tretej pohybujú okolo 1,9 mil. eur. Fungovať by mala začať v apríli budúceho roka.
Ako podotkol Veliký, ani v Horovciach nebola mienka zo strany obyvateľov obce len pozitívna. „Hlavne občania, ktorí bývajú blízko, hovoria, že niekedy je tam cítiť zápach, keď sa to naváža do segmentov,“ povedal. Ľudia videli problém aj vo zvýšenej prašnosti. „To všetko sa rieši,“ tvrdí starosta. Obec podľa neho momentálne s investorom rokuje o určitom podiele v bioplynovej stanici. Medzi plusy bioplynovej stanice patrí podľa neho aj to, že je najväčším daňovým poplatníkom v obci.
Tretia bioplynová stanica má fungovať na rovnakom princípe, ako dve predchádzajúce, pričom za všetkými tromi stojí firma Biotec, spol. s. r. o. Slúžiť bude na spracovanie biomasy z poľnohospodárskej výroby na bioplyn, z neho sa bude vyrábať elektrická energia, teplo a organické hnojivo – digestát. Elektrickú energiu s výkonom 499 kW bude dodávať do verejnej energetickej siete. Teplo, ktoré sa nespotrebuje na vlastný proces výroby bioplynu, sa bude ďalej využívať na vykurovanie objektov a prípravu teplej úžitkovej vody. Ako informoval konateľ firmy Biotec Juraj Cíbik, v bioplynovej stanici spracúvajú rastlinnú biomasu spoločne s odpadmi, ktoré vznikajú pri rastlinnom priemysle. Tie zvážajú z okolia 25 až 30 kilometrov. „Či sú to výpalky z liehovarov, od živočíšnej výroby je to hnoj, je to syrovatka z mliekarní,“ povedal.