ystrici.
Mnoho žien zabúda chodiť na preventívne prehliadky. Ako je to u vás?
- Na Slovensku ignoruje preventívne gynekologické prehliadky až 80 % žien. Moja ambulancia je na tom lepšie, ku mne chodí pravidelne 40 % žien. Ale aby sme znížili smutné slovenské štatistiky výskytu rakoviny krčka maternice, potrebujeme na prevenciu dostať raz toľko žien, ako chodí ku mne, teda 80 %.
Aké sú slovenské štatistiky výskytu rakoviny krčka maternice?
- Ročne pribudne na Slovensku takmer 700 nových prípadov rakoviny krčka maternice a 200 Sloveniek na ňu každý rok umrie. A ako vravím, nemuselo by to tak vôbec byť, keby poctivo chodili na preventívne prehliadky. Žena si totiž rakovinu sama diagnostikovať nedokáže, určite nie v skorých štádiách, keď by sa jej ešte dalo ľahko pomôcť.
Rakovina krčka maternice teda nemá spočiatku žiadne príznaky?
- Veru nemá. Ženu nič nebolí, nič nesvrbí. Až keď už krváca, prípadne má nepríjemný výtok, príde do ambulancie. No to už má zvyčajne pokročilé štádium rakoviny. Tie ženy neboli na preventívnej prehliadke aj desať rokov, no môže sa stať, že nebola len dva roky a rakovina sa vyvinula.
Od čoho to závisí, za akú dobu sa rakovina vyvinie? Čo ju vlastne spôsobuje?
- Rakovinu krčka maternice spôsobuje ľudský papilomavírus HPV, špeciálne jeho tri druhy. Získať sa dá pohlavným stykom, prípadne dotykom s infikovanou kožou. Závisí potom od imunity ženy, ako sa s ním popasuje. Niektoré ho zvládnu a ostanú zdravé, u iných prerastie do rakoviny. Veľa urobí aj promiskuita, pretože čím viac partnerov žena za život má, tým je väčšie to riziko, že sa HPV infikuje.
Aké vekové kategórie žien sú HPV najviac ohrozené?
- Podľa literatúry je najväčší výskyt HPV u žien od 23 do 28 rokov. Rakovinu krčka maternice som ja osobne zaznamenal už aj u 50-ročnej pacientky.
Ako sa teda najbezpečnejšie rakovine krčka maternice vyhneme?
- Ako som spomínal na začiatku, jednoznačne pravidelnou preventívnou prehliadkou. Nie je to nič hrozné, je to komplexné gynekologické vyšetrenie zamerané na včasnú diagnostiku organických a funkčných porúch ženských pohlavných orgánov. Začína sa od 18. roka života ženy a absolvuje sa každoročne. Jej súčasťou je aj cytologický odber, ktorý sa vykonáva raz ročne od 23. roka, a keď sú dva výsledky po sebe v poriadku, pokračuje sa v intervale troch rokov. Okrem týchto vyšetrení sa urobí aj kolposkopia, teda dôkladné prezretie pohlavných orgánov prístrojom, ktorý ich zväčší a ultrazvuk prsníkov, prípadne mamografia.
Ako prebieha cytologické vyšetrenie?
- Cytológia je veľmi dôležitá, pretože práve ňou dokážeme odhaliť predrakovinové štádiá na krčku maternice. Tieto zmeny môžu byť ešte také malé, že tým kolposkopom ich nezachytíme. Cytológia má tú výhodu, že sa odoberie kefkou vzorka buniek, a tá sa potom podrobne skúma v laboratóriu. Samotný ster netrvá viac ako pár sekúnd a pacientka má istotu, že je všetko v poriadku.
Existuje viac druhov cytologického vyšetrenia?
- Áno, v súčasnosti máme dva typy cytologického vyšetrenia. Bežnú cytológiu, kde sa bunky zo steru natrú na sklíčko a cytológiu LBC, kde sa bunky vymyjú v špeciálnom roztoku. Tento druh je pri vyhodnocovaní v laboratóriu ľahšie čitateľný, dá sa z neho zobrať viac vzoriek, bunky sú vďaka roztoku čistejšie. Ja LBC preferujem najmä pri sporných nálezoch, kde sa pri bežnej cytológií nedá výsledok presne interpretovať a je nejasný. Podrobne si o vyšetrení, ako aj o rakovine krčka maternice môžu ženy prečítať na www.cytologia.sk, kde teraz dokonca aktuálne beží osvetová kampaň spojená aj so súťažou. Ženy môžu vyhrať LBC vyšetrenie a ďalšie zaujímavé ceny.