Obce nielen z púchovskej doliny dlho očakávali otvorenie novej skládky. Mala byť otvorená vlani v decembri. Otvorená bude, nebude ju však prevádzkovať obec a ani jej spoločnosť Ledrov.
LEDNICKÉ ROVNE. Rozhodli o tom poslanci na poslednom obecnom zastupiteľstve, ktoré sa konalo po valnom zhromaždení obecnej spoločnosti Ledrov. Jediným bodom bola rámcová zmluva o spolupráci pri projekte skládky odpadov a zmluva o uzatvorení budúcej zmluvy o založení spoločného podniku a podnájomnej zmluvy.
Prečo skládka nefunguje?
Problematiku a činnosť obce i Ledrovu pri ďalšom napĺňaní pôvodného projektu zastupiteľstvu vysvetľoval riaditeľ Ledrovu Dušan Šudík. „Poslancom sú celý vývoj a naše predstavy známe. Je pravda, že disponujeme právoplatným kolaudačným rozhodnutím a právoplatným integrovaným povolením. To znamená, že skládka je pripravená k prevádzke, prijímať odpad, a slúžiť k tomu, čomu bola vybudovaná. Ľudia sa ma pýtali, prečo sa teda na nej už deväť mesiacov nič nedeje,“ povedal Šudík.
Dodal, že všetky zmluvy smerovali k tomu, že v decembri otvoria na skládke Podstránie skúšobnú prevádzku na prvej kazete, v januári by to bolo na plný výkon. „Stavebne tomu nič nebránilo, ale administratívnymi obštrukciami, ktoré realizovalo Pozemkové spoločenstvo Horenice a jemu spriaznené duše, nám ju znemožnili otvoriť. Je moderné hľadať vinníkov a ukazovať na nich prstom. Hľadať ďalšie výhovorky. Svoj diel zodpovednosti mám aj ja, pretože som bol účastníkom celého procesu, ale prapríčina je inde,“ skonštatoval Šudík.
Problém vraj zavinili protesty najmä spoločenstva.
FOTO: AUTOR
Chceli sa dohodnúť
Starosta obce Ľuboš Savara i jeho zástupca Marián Horečný hovorili o viacerých pokusoch, ktoré mohli viesť k dohode so spoločenstvom. Nestalo sa tak. „Neviem prečo. Rokovaní bolo viacero, skončili neúspešne. Snaha bola a vtedy aj dostatok času. Som rodený Horeničan a chcel som pomôcť. Nebola vôľa,“ dodal k problému Horečný.
„Doposiaľ orgány činné v trestnom konaní, či ďalšie inštitúcie vydali vždy stanovisko, rozhodnutie alebo záver, že ani obec a ani jej spoločnosť nikdy nepochybili. Spoločenstvo poslednú žalobu síce stiahlo, ale je podaná ďalšia,“ dodal Savara.
„Pozemok tam ležal ladom, nikto sa ho nedotkol, boli tam len žaby a teraz taká zhánka! Skládku sme neotvorili, následok je finančný. Boli a sú tu rôzne záväzky a je čas ich platiť,“ povedal Šudík.
Výzva občanov
Organizoval ju Milan Hanták a podpísalo ju dvadsaťjeden ľudí. Tí žiadali k danej problematike zvolať zhromaždenie. Podľa Hantáka je prenájom kazety inej spoločnosti zbytočný a nepotrebný, pretože obec i jej spoločnosť má finančných prostriedkov na prevádzkovanie dosť.
Poslanci a ani starosta nevidia priestor na diskusiu. „Kde boli tí ľudia doteraz? Na zastupiteľstvá chodí najviac päť ľudí. Stretnutie by nič nevyriešilo,“ povedali postupne Ján Harvánek a Ivan Kasár. Podľa Vladimíra Janovca zmenil Hanták príliš rýchlo názor. „Teraz tvrdí, že peniaze máme, no naposledy tvrdil, že je to naopak a obci hrozí nútená správa,“ tvrdil Janovec.
„Nedisponujeme dostatkom času. Prevádzkovať by sme skládku síce mohli, ale nedokážeme splácať záväzky. Stratili sme zmluvné vzťahy, dodávateľov. Ak to nevyriešime, tak kľakneme,“ povedal starosta Lednických Rovní.
Vybrali Megawaste
Poslanci sa mohli pred hlasovaním vyjadriť k zmluvám. Mária Šlesarová si myslí, že obec nemala pristúpiť k tomuto kroku. „Problémy boli aj pred otvorením starej skládky a zvládli sa,“ tvrdila Šlesarová. Podľa Šudíka zmenila názor a iba ponúkla podobný spôsob získania finančných prostriedkov. „Všetci, ktorí tu sedíme, sme pristúpili k výberu zodpovedne. Vyberali sme z piatich spoločností, podľa nášho svedomia, každý sám, bez nátlaku. Zhodli sme sa,“ povedal na margo výberu Ivan Kasár. Napokon vybrala obec, poslanci a Ledrov spoločnosť Megawaste.
Obec údajne nedodržala zákon
Myslí si to primátor mesta Púchov Marián Michalec, ktorý projekt označil za nepripravený, minimálne zo stránky financovania. „Naše mesto ponúkalo spoluprácu s viacerými obcami už v roku 2008, bolo to na zvážení Lednických Rovní a jej spoločnosti. Mali sme záujem, ale nikdy sme sa nedočkali odpovede a ani potrebných podkladov, čísel, ktoré by nám priblížili projekt o niečo viac. Obec mala vyhlásiť obchodnú verejnú súťaž, tak ako jej to stanovuje zákon. Súťaž sa týka aj nájmu, o čo ide v tomto prípade. Ide o prenájom kazety, kde sa bude ukladať odpad, nie o pozemok, na ktorom je. Prekvapilo ma, že starosta obce priznal, že môže dôjsť k jej krachu, že môže kľaknúť, ak poslanci zmluvu neschvália. Nezažil som to v bývalom okrese Považská Bystrica od roku 1992,“ konštatoval primátor Púchova.
Podľa neho sa Lednické Rovne dostanú na úroveň ostatných obcí. Z ukladania odpadu v kazete mali mať profit, takto ho bude mať spoločnosť, ktorú vybrali.
„Návrhy zmluvy neboli na internete. Ak by boli, ľudia by na rokovanie zastupiteľstva prišli. Takto ani nevedeli, kto dá lepšiu ponuku alebo ako napadnúť návrhy zmluvy,“ dodal Michalec, ktorý pogratuloval Staníkovi a vyslovil názor, že je dobrý biznisman.
Poslanci zmluvy schválili
Poslanci, okrem kolegyne Šlesarovej, zmluvy schválili. „Po peripetiách, ktoré tu nastali, si ešte rozmyslím, či budem v ďalšom období kandidovať a pôsobiť ako poslanec. Skládka nie je iba o peniazoch, prednejšie je životné prostredie. Určite budem proti tomu, ak tu budem žiť, aby sa stavala ďalšia skládka,“ povedal po hlasovaní poslanec Kasár.
Chcú začať hneď
„Nájomná zmluva bola uzatvorená do vyčerpania kapacity prvej kazety, s výhľadom na vybudovanie spoločného podniku pred otvorením druhej. Megawaste sú profesionáli, majú skúsenosti so zberom, prepravou, zneškodnením, ukladaním a zhodnotením odpadu. Firma disponuje s technickými prostriedkami a my ju považujeme za solídneho partnera,“ odpovedal na otázku výberu Šudík.
„Samozrejme, že sme kalkulovali cenu odpadu, ale všetko záleží najmä od samotného vstupu partnerov, ktorí budú chcieť ukladať odpad. Chceme rokovať s každým. Oslovíme obce púchovského regiónu a, samozrejme, aj mesto Púchov, odkiaľ plánujeme získať časť odpadu. Ten chceme začať ukladať na skládku čo najskôr,“ dodal Staník.