POVAŽSKÁ BYSTRICA. K údržbe toku Domanižanky a odberu vody z nej sa vyjadrili mesto Považská Bystrica, Slovenský vodohospodársky podnik a Slovenský rybársky zväz.
Zmena, rybníky a revitalizácia toku
Súčasné vedenie mesta tvrdí, že projekt revitalizácie Domanižanky, predložený bývalým vedením v roku 2008, bol od začiatku šitý horúcou ihlou, a to bez akejkoľvek analýzy problematických majetkovoprávnych pomerov.
„Mesto v súčasnosti postupne vykupuje a vysporadúva predmetné pozemky. Nezostáva nič iné, len veriť, že v roku 2013 Európska únia v rámci štrukturálnych fondov vyhlási výzvy, ktoré umožnia čerpanie prostriedkov pre realizáciu tohto projektu. V súčasnosti však jeho realizácia nie je možná,“ vyjadril sa Filip Oubrecht, hovorca mesta.
Doplnil ešte, že čo sa týka prevádzky chovných rybníkov, mesto nie je ich vlastníkom ani užívateľom, nemá preto možnosť ovplyvniť ich fungovanie. SRZ v rámci Zmien a doplnkov č. 2 Územného plánu Mesta Považská Bystrica požiadal, aby sa zmenilo funkčné využitie rybníkov z rybného a vodného hospodárstva na funkciu – nešpecifikované komerčné vybavenie s možnosťou výstavby objektov s dvoma nadzemnými podlažiami. Zastupiteľstvo vtedy túto zmenu odsúhlasilo. Ferdinand Baláž vtedy na zasadnutí okrem iného povedal: „Pre zámer revitalizácie, sústavné znižovanie množstva vody v Domanižanke a jej klesajúcu kvalitu nie je perspektívne vhodný chov rýb do budúcna v tejto lokalite. Bude to nerentabilné. Rada našich orgánov prijala rozhodnutie, aby sme požiadali zastupiteľstvo o zmenu územného plánu, snažili sa zhodnotiť tieto pozemky a predať. Za získané peniaze postaviť nové stredisko pre odchov.“
Vtedajší viceprimátor Stanislav Haviar vtedy poukazoval na súvislosti medzi prevádzkou rybníkov a schváleným projektom revitalizácie Domanižanky.
„Projekt nás stál veľa financií. Je však mŕtvy, pokiaľ nebude štyristo sekundových litrov pretekať korytom rieky. Zabezpečiť to môžeme, ak rybárom zrušíme zmluvu, ktorá bola v minulosti prijatá. Berú nám teraz 85 percent prietoku na rybníky. Rybári neboli ochotní pri jednaniach s nami od zmluvy odstúpiť. Tvrdili, že nemajú náhradné riešenie, respektíve žiadali od mesta nejakú náhradu, prípadne postavenie nového priestoru v rámci mesta, kde by mohli tieto rybníky a prevádzku chovu znovu aplikovať. Nedošlo k žiadnemu konsenzu. Pánboh poslal z neba ľudí, ktorí majú záujem postaviť tu obchodný dom,“ vysvetľoval problematiku Haviar.
Dodal, že záujmom firmy, ktorá chce stavať obchodné centrum OBI, sa vyriešia problémy rybárov aj mesta. Potrebná je však zmena územného plánu, aby tu mohla firma realizovať zámer.
Financie a zámer
Terajšie vedenie mesta tvrdí, že táto zmena však neznamenala nutnosť okamžitého ukončenia prevádzky rybníkov a isté nebolo ani financovanie realizácie projektu revitalizácie v rámci eurofondov. Viacerí poslanci vtedy na zasadnutí zazlievali vedeniu mesta aj zástupcovi rybárskeho zväzu Ferdinandovi Balážovi, že sa problém s revitalizáciou a odstavením rybníkov neriešil do dôsledkov už pri schvaľovaní zámeru revitalizácie Domanižanky, ak za projekt mesto zaplatilo nemalé financie. Karol Janas, vtedy ešte ako poslanec, spomenul, že na realizáciu revitalizácie Domanižanky nie je žiadna výzva pre čerpanie prostriedkov z eurofondov a nič také ani nehrozí a mesto na realizáciu financie z vlastných zdrojov nemá. Návrh, aby sa neschválila zmena využitia tejto plochy, ktorú navrhol v zastupiteľstve, neprešla.
„Momentálne nemáme informácie o postupe v súvislosti s predmetným pozemkom, ani o realizácii nejakej výstavby na predmetnom pozemku. Uvedený pozemok nebol mestu ponúknutý na predaj,“ vyjadril sa k súčasnému stavu za mesto Oubrecht.
Povolenie na odber vody
V súvislosti so zmluvou na odber vody samospráva v stanovisku uviedla, že pravdepodobne máme na mysli rozhodnutie vydané Obvodným úradom životného prostredia v Považskej Bystrici, oddelením ochrany ovzdušia a vôd, ktorým bol pre Miestnu organizáciu Slovenského rybárskeho zväzu v Považskej Bystrici povolený odber povrchových vôd na zlepšenie kyslíkových pomerov v rybničnom hospodárstve z toku Domanižanka.
„V tejto veci môžeme podotknúť, že dňa 16. 8. 2012 zaslalo Mesto Považská Bystrica obvodnému úradu životného prostredia žiadosť o preskúmanie toho, či sú zo strany MO Slovenského rybárskeho zväzu v Považskej Bystrici dodržané podmienky uvedeného povolenia na odber povrchových vôd,“ uvádza v stanovisku hovorcu Oubrechta.
Čistenie
Povinnosť udržiavať a čistiť koryto a brehy vodného toku Domanižanka vyplýva zo zákona Správe povodia stredného Váhu I.
„Mesto Považská Bystrica pravidelne komunikuje so zástupcami tohto subjektu vo veci udržiavania nielen toku Domanižanky, ale aj iných vodných tokov v našom meste. Tieto práce sa dejú na základe harmonogramu stanoveného týmto subjektom. Dovoľujeme si podotknúť, že tento spôsob údržby považujeme za nedostatočný,“ dostali sme reakciu na otázku, či mesto komunikuje s vodohospodármi.
Vyjadrenie rybárskeho zväzu
Slovenský rybársky zväz (SRZ) sa k nízkemu stavu vody vyjadril, že situácia s vodou je na celom území Slovenska rovnaká. „Je veľmi málo vody, chýbajú zrážky,“ tvrdí Ferdinand Baláž, tajomník organizácie. Viac sme sa k úbytku vody z rieky nedozvedeli. Baláž sa ešte vyjadril, že k odberu vody na predmetnom stredisku dochádza na základe rozhodnutia vodoprávneho orgánu. Na to, dokedy je táto zmluva platná, sme odpoveď nedostali.
SRZ uvažuje určite aj v roku 2013 s chovom rýb na stredisku, ak dovtedy nezrealizuje dohodnutú kúpu nehnuteľností v tejto lokalite. „Náš zámer je stále rovnaký, ako sme ho deklarovali na mestskom zastupiteľstve v Považskej Bystrici v roku 2010, a to nájsť v prípade nedostatočného množstva vody pre chov rýb vhodného záujemcu a odpredať túto nehnuteľnosť tak, aby bol predaj v súlade so zámermi SRZ a Mesta Považská Bystrica. Záujemca o kúpu a výstavbu obchodného centra v roku 2010 deklaruje, že má záujem o predmetnú výstavbu, ale kúpnu zmluvu zatiaľ nepodpísal,“ uvádza v svojom stanovisku Baláž. Dodáva, že pozemok ponúkli aj mestu. „Ponuka mestu platí, ak doteraz platný záujemca nebude kúpu realizovať,“ hovorí Baláž.
Stretnutie pre odber vody
Slovenský vodohospodársky podnik tvrdí, že malý prietok v koryte Domanižanky v súčasnosti spôsobuje najmä nedostatok zrážok a suché obdobie v minulých mesiacoch na celom území Slovenska.
Vodohospodári tiež potvrdili, že SRZ odoberá vodu na chovné rybníky cez odberný objekt na sídlisku SNP v Považskej Bystrici, čím nastáva určité zmenšenie prietoku v koryte Domanižanky pod odberným objektom.
„Na uvedený odber vody bolo vydané rozhodnutie Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici, oddelenie ochrany ovzdušia a vôd, z 8. 6. 1992. Odporúčame osloviť odberateľa vody na rybníky, či odoberá vodu v zmysle uvedeného rozhodnutia,“ odporučili nám vodohospodári prostredníctvom hovorcu SVP Pavla Machavu.
Dodal ešte, že k predmetnej záležitosti bude Obvodným úradom ŽP v Považskej Bystrici zvolané stretnutie zainteresovaných strán v septembri, prípadne októbri 2012.
Údržba a vodohospodári
K čisteniu rieky vodohospodári uviedli, že periodická údržba vodného toku Domanižanka v Považskej Bystrici sa vykonáva každoročne.
„V letných mesiacoch uskutočňuje naša organizácia kosbu trávnych porastov v koryte Domanižanky a v mimovegetačnom období odstraňovanie náletových drevín, ktoré zabraňujú plynulému odtoku vôd. Taktiež vykonávame čistenie Domanižanky od nečistôt a odpadov, či už vo vlastnej réžii alebo v spolupráci so SRZ – miestnou organizáciou v Považskej Bystrici," uviedol Machava. Dodal, že naposledy sa čistenie Domanižanky vykonávalo 18. augusta 2012 v rámci akcie „Za čistú rieku“, organizovaného občianskym združením Spolu pre Bystricu, na ktorom sa zúčastnili aj rôzne organizácie, sponzori a obyvatelia mesta.
„Ako správca toku chceme poukázať na to, že znečisťovanie vodných tokov nespôsobuje ich správca, ale nezodpovední občania, ktorým je koryto toku priestorom pre uloženie odpadov napríklad pokosenej trávy, rôznych obalov, nelegálnych vyústení. Záleží na všetkých obyvateľoch, aby sa svojím zodpovedným konaním podieľali na pozitívnej zmene charakteru krajiny a kultúry bývania občanov mesta Považská Bystrica,“ napísal Machava.