DOMANIŽA. V obci sa každý rok snažia pripraviť počas jarmoku taký program, aby prilákal čo najviac návštevníkov. Tentoraz to boli žiaci základnej školy. Ich scénky vyvolali úsmev na tvárach a v nejednom prípade i súhlasné prikyvovanie.
Nechýbali ani ľudoví remeselníci, ktorí sa prezentovali v uličke ľudových remesiel.
Najväčší úspech mali žiaci
Priestor počas programu pravidelne dostávajú žiaci základnej školy. Môžu tak ukázať nielen svoj talent, ale aj šikovnosť a vnímavosť, ktoré pretavili do scénok.
Úspech mala najmä tá, ktorá poukazovala na pálčivé problémy. V škole je to telocvičňa, ktorú žiaci stále nemôžu využívať. Na jej dokončenie chýbajú peniaze. Deti navrhli, aby ju dali na starosť pánovi farárovi. Prečo? Vraj chýbajúce peniaze dokáže zohnať, veď ich zohnal aj na kostol. Táto scénka vyvolala výbuch smiechu v hľadisku a zároveň aj súhlasné prikyvovanie.
Úspech mali aj speváci. Tretiak Peťo Sádecký, piatak Ivo Sádecký, gitaristi či ďalší účinkujúci.
Tradičný jarmok
Spoluorganizátorom jarmoku je od prvého ročníka Považské osvetové stredisko, ktoré pomáha najmä pri organizácii programu. „Tohtoročný program je zostavený z vystúpení domácich umelcov. Predstavili sa žiaci, ktorí si pripravili program piesní, tancov, hudby a scénok. Jarmok tradične otvára sváko Augustín, ktorý vždy porozpráva, čo sa udialo v Domaniži za predchádzajúci rok. Okrem domácich sa predstavili aj Robo Kazík, súbor Limbora a Kysučan z Čadce, ktorého členom bol domanižský rodák Ladislav Kopecký,“ priblížila riaditeľka Považského osvetového strediska Daniela Čižmárová.
Starosta Jozef Gálik doplnil, že sa snažili zachovať ráz jarmoku. „Nesmie na ňom chýbať medovina, burčiak a podobné jarmočné dobroty. Tento rok sme sa zamerali aj na zabíjačkové špeiciality – jelítka, klobásky, lalok, zabíjačková kapusta, špecialitou je aj držková polievka. Nechýbala ani ulička ľudových remesiel, kde sa prezentujú svojimi výrobkami ľudoví remeselníci a tiež stánky s cukrovinkami, hračkami,“ povedal.
Publikácia o jarmokoch
V uličke si záujemcovia mohli kúpiť i publikácie, ktoré spracoval a vydal František Koval. Zhrnul v nich históriu domanižských jarmokov a iných udalostí z Domaniže. Z publikácií sa čitatelia mohli dozvedieť aj to, aké vzácne relikvie sú v kostole, ktorí farári v Domaniži pôsobili aj v dávnej minulosti. „Výťažok z predaja pôjde na reštaurovanie prekrásnych dverí na domanižskom oltári, ktoré robí akademická maliarka Danica Stojkovičová z Bratislavy,“ dodal autor publikácií František Koval.