POVAŽSKÁ BYSTRICA. Projekt podpory vzdelávania šiel mimo rozpočtových zdrojov Strednej priemyselnej, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a 22 prvákov dostalo notebooky najmä vďaka finančnej podpore miestnych strojárskych spoločností.
Cieľom je zatraktívniť odbor
Riaditeľ školy Tibor Macháč hovorí, že cieľom projektu je zatraktívniť technické odbory v škole. „Chceme vyvrátiť dogmu, že strojári stále rysujú na rysovacích doskách. Výučba v odbore strojárstvo sa posunula do sofistikovaných počítačových programov, s ktorými študenti pracujú. Finančné ťažisko projektu bolo na združení rodičov a strojárskych spoločnostiach z Považskej Bystrice a Beluše," povedal riaditeľ školy Tibor Macháč s tým, že touto formou chcú posunúť vnímanie strojárstva na inú úroveň.
Zvýšenie kvality vzdelávania
Ako dodal, notebooky sú vybavené základným softvérom, špeciálny strojársky softvér nainštalujú do počítačov po vybavení licencií a ďalších formalít. "Prvoradým cieľom nie je nalákať študentov na notebooky, ale zvýšiť kvalitu vzdelávania. Ak nebudú mať pomôcky, ktoré sú kompatibilné s požiadavkou zamestnávateľov, nemôžeme vychovať študentov schopných okamžite nastúpiť do firmy," priblížil Macháč s tým, že notebook zostane študentom počas celého štúdia. Zmluvne sa zaviažu vrátiť ho len v prípade, že nedokončia štúdium.
Rekcie študentov
Študenti si veľmi cenia takúto podporu. „Ísť na strojársky odbor som bol rozhodnutý už dávnejšie, bez ohľadu na notebook. Dá sa v ňom totiž zamestnať ľahšie, ako absolventom ekonomickej školy. Notebook je výbornou pomôckou, doma mám síce počítač, no notebook budem využívať najmä v súvislosti so štúdiom," povedal jeden zo strojárskych "novicov" Lukáš Lovíšek. „Tento odbor sa mi zdal najzaujímavejší z tých, ktoré boli v regióne. Študovali tu na priemyslovke aj moji starí rodičia, ktorí boli zamestnaní v strojárskej firme. Oslovilo ma pri voľbe aj to, že nám ponúkali takúto pomôcku. Dnes už sa rysuje na počítači, je preto fajn, že nás to naučia a môžeme si to skúšať aj doma. Zatiaľ sa učíme základy,“ zdôveril sa Viktor Rychtárik. K strojom bol odmalička vedený v rodine aj jeho spolužiak Peter Piroš „V rodine sme väčšinou strojári. Aj otec. Nevedel, že niečo podobné dostaneme. Určite bude prekvapený. Môj počítač si určite pozrie, aj on ho používa pri práci technického kontrolóra. Na vysokej kreslil veľa, ale aj teraz s tým pracuje. Verím, že mi aj pomôže,“ povedal Peter.