POVAŽSKÁ BYSTRICA. Polícia upozorňuje občanov, aby zvýšili pozornosť pri preberaní dvadsaťeuroviek a stoeuroviek. V obehu sú aj falošné.
Ako informoval okresný policajný riaditeľ Slavomír Kučera, do obehu sa dostáva väčšie množstvo falzifikátov. „Ide o falzifikáty eurobankovky nominálnej hodnoty 20 eur, č. T 550192985, a eurobankovky nominálnej hodnoty 100 eur, č. S 01818943513. Obe boli vyrobené v roku 2002,“ upresnil informáciu.
Podobajú sa pravým
Kučera ďalej upozornil, že falzifikáty sú vyhotovené v dobrej kvalite a je problematické na prvý pohľad zistiť ich pravosť. Zároveň konkretizoval aj znaky, ktoré majú spoločné s pravou bankovkou. Majú napríklad ochranný bezpečnostný hologramový (kovový) prúžok situovaný na pravej lícnej strany, či šírku totožnú s originálom. Taktiež obsahujú vodoznak, hĺbkotlač na lícnej strane bankovky a ochranný prúžok zapracovaný priamo do papiera.
Ako rozoznáte falošnú bankovku?
Falzifikát sa od pravej predsa niečím odlišuje. „Pri ochrannom bezpečnostnom hologramovom (kovovom) prúžku na pravej lícnej strane bankovky, nedochádza pri pohybe bankovky a zmene uhla pohľadu, k zmene hologramu hodnoty bankovky na celé logo eura a kruh hviezdičiek, čiastočne je však znak eura viditeľný,“ vysvetlil policajný riaditeľ.
Uviedol aj ďalšie odlišné znaky. Výška bankovky môže byť podľa neho o niečo menšia, rozdiel je aj vo vodoznaku. „Rovnako hĺbkotlač na lícnej strane bankovky nie je taká výrazná na hmat, ak po nej prejdete napríklad nechtom. Chýbajú aj fluorescenčné vlákna. Falošné bankovky sú vytlačené na neceninovom papieri a jasne svieti pri ultrafialovom svetle. To sa pri pravej bankovke nestane,“ doplnil.
Požiadal občanov, aby v prípade podozrenia alebo zistenia výskytu bankoviek, ktoré nevykazujú ochranné znaky alebo sú na nich uvedené čísla a rok výroby, aby ihneď informovali políciu na bezplatnej policajnej linke 158.
Nevylúčil však, že sa môžu objaviť aj bankovky s inými číslami a rokom výroby. „Po uverejnení oznamu, aby si občania dávali pozor na tieto konkrétne bankovky, sa môže stať, že falšovateľ zmení čísla, prípadne nominálne hodnoty falšovaných bankoviek. Preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri manipulácii s bankovkami, nakoľko nejde o ojedinelý prípad,“ dodal riaditeľ.