HORNÝ LIESKOV. Na skúšky sa prihlásilo šestnásť psíkov, ale napokon hodnotili rozhodcovia trinásť. Tie po rozdelení a kontrole čakali skúšky.
Čo na nich majiteľov a ich štvornohých miláčikov čaká, im vysvetlil hlavný rozhodca. Po žrebe čísiel ich čakala prvá úloha, stopovanie v teréne.
Skúšky sú dôležité
Farbiarske skúšky malých plemien sú určené pre jazvečíky, teriéry, alpské jazvečíkovité duriče, slovenské kopovy a farbiare. Tie sa na ne môžu dostať až po predbežných farbiarskych skúškach. „Hlavnou disciplínou je dohľadávanie po umelej stope. Tá sa vytvorí z hovädzej krvi, do ktorej sa namieša obsah srnčieho žalúdka. Stopa by sa mala robiť asi dvanásť hodín pred skúškami, no my ju máme staršiu. Dôvodom bola tma, vtedy by sme ju urobiť nedokázali, takže môže mať aj osemnásť hodín,“ povedal Pavol Mikloš, predseda kynologickej komisie v Považskej Bystrici.
Po hlásení vodiča sa začína stopová dráha od „nástrelu“. Pes sleduje stopu až po ležovisko. „Tam sa vypúšťa. Overí kus a oznámi ho. Môže to urobiť rôznymi spôsobmi. Podľa toho získava pes body. V každej disciplíne sa boduje inak, no ak v niektorej nezíska potrebné body, skúšky nezloží,“ dodá člen komisie Miroslav Kardoš.
Psy čaká ešte poslušnosť, kde sa dbá pri bodovaní na to, ako ide pes pri vodičovi, ako sa chová pri odložení, sliedenie a ďalšie. „Je to vlastne taká poľovačka v malom. Všetko, čo psa i majiteľa čaká v teréne,“ dodal Kardoš. Ak získa pes oprávnenie, zostáva mu do konca života.
V revíri
PZ Roháč Lieskov Podskalie obhospodaruje revír o rozlohe viac ako 2-tisíc hektárov. „Som rád, že nám starosta umožnil urobiť časť skúšok v areáli Pod smriečím. V našom revíri je zastúpenie jelenej, srnčej, diviačej, muflónej a drobnej zveri, ako je bažant a zajac. Nechýba škodná, líška, kuna, jastrab, myšiaky, ale aj väčšie, medveď, rys. Pre každého psa sme pripravili stopu a dobré podmienky na to, aby skúšky urobil,“ povedal Jozef Bačík ml., ktorý má v v združení na starosti skúšky psov a sprievod hostí pri love.
Poľovníci sa postupne púšťali so psami na stopy. Ako prvý ju absolvoval Milan Santus. „Som spokojný, dohľadávanie srnčej zveri na stope dopadlo dobre,“ skonštatoval majiteľ alpského jazvečíkovitého duriča, dvojročného Hira spod Kavčiara.
Na skúškach sa predstavil aj Michal Gajdošík s karelským medvedím psom. „Je to fínske národné plemeno a v okrese Považská Bystrica je Cori jediný,“ povedal na margo svojho miláčika majiteľ.
„Aj pre psov platí, že nie vždy majú svoje dni. Vlohy, ktoré majú, nie sú perfektné, čo sa stáva dosť často. Predpisy sú prísne, a tie musíme dodržiavať aj my, rozhodcovia,“ dodala Erika Janíková.