DUBNICA NAD VÁHOM. Najstaršie kusy pochádzajú z 18. a 19. storočia.
„Múzeum má priestory celého zrekonštruovaného Dubnického kaštieľa a je jeho úlohou ich využiť na výstavnú činnosť,“ informovala riaditeľka múzea Lenka Peťovská.
Dokumentujú spôsob života
Koč má múzeum požičaný z Trenčianskeho hradu, historický nábytok pochádza od dubnického rodáka, ktorý sa venuje zbieraniu starožitností. „Táto expozícia dokumentuje spôsob, akým sa žilo v minulosti,“ dodala Peťovská.
Miestnosti teraz dopĺňajú predmety dennej potreby, ako zrkadlo, kyvadlové hodiny, stolíky a kreslá, steny zdobia obrazy.
Ilešháziovci v zbierke
Dubnické múzeum má vlastivedný charakter so zameraním na kaštieľ a rod Ilešháziovcov. Objektom záujmu je i história mesta a jeho vývoj, náboženský život, etnografia mesta a regiónu, významné osobnosti mesta. Vo svojej správe má kultúrne pamiatky a vedie evidenciu pamätihodností mesta Dubnica nad Váhom.
Vo svojich zbierkach má portréty významných predstaviteľov rodu Ilešháziovcov a ďalších majiteľov Dubnického kaštieľa. Súčasťou múzea je aj galéria, v ktorej svoje diela prezentujú nielen miestni výtvarníci.