Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Zabarikádovaní študenti pokračujú v štrajku

Na akademickej pôde v Púchove padali vyhrážky, nadávky a odvŕtavali sa aj zámky na dekanáte. Reakcia študentov a pedagógov na údajné plánované presťahovanie fakulty do Trenčína a podľa nich neplatnú výpoveď dekanovi Fakulty priemyselných technológií Jánov

Stretnutie v aule. Študenti sa v nej dohodli na okupačnom štrajku.Stretnutie v aule. Študenti sa v nej dohodli na okupačnom štrajku. (Zdroj: MK)

i Vavrovi bola okamžitá.

PÚCHOV. Vo štvrtok ráno sa na fakulte začalo riadne vyučovanie. Potom však prišlo jeho prerušenie a vývoj situácie nabral rýchly spád.

Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) Ján Kneppo dal výpoveď dekanovi ich fakulty. Podľa študentov a pedagógov bol Kneppov postup nezákonný. Vzbúrili sa.

Odvŕtané zámky

Rektor prišiel na pôdu fakulty neočakávane. „Mali sme výučbu, ktorá sa po jeho príchode prerušila. Stretli sa s naším vedením a viem, že začali odvŕtavať zámky na dekanáte. Zavolali nás von a povedali, prečo prišli. Prečítali dôvody odvolania dekana, po čom vznikla situácia, ktorú určite neočakávali. Všetci boli pobúrení a začali si uvedomovať, že ide i záchranu fakulty, študentov, pedagógov. Ak by nemala univerzita našu fakultu, dávno by skrachovala,“ popísal udalosti z rána Lukáš Raník.

Skryť Vypnúť reklamu

Výpoveď, vyhrážky a násilie

Rektor Kneppo tvrdí, že spontánny protest študentov a pedagógov je manipulovaný niektorými zamestnancami fakulty.

„Prišli sme iba oznámiť rozviazanie pracovného pomeru s jedným pracovníkom. Bolo to pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Odmieta komunikovať s rektorátom, odmietol prerokovať výsledky finančnej kontroly. Okamžité ukončenie pracovného pomeru som urobil v zmysle Zákonníka práce,“ tvrdil rektor, podľa ktorého Vavro vykonával funkciu dekana, do ktorej ho zvolil akademický senát, v zmysle vysokoškolského zákona. Podľa pracovníkov fakulty na to nemá rektor právo, pretože dekana volil do funkcie akademický senát.

Deň nezačal príjemne ani pre predsedníčku akademického senátu FPT Mariannu Pajtášovú. „Fyzicky ma napadol zamestnanec univerzity, ktorý chcel neoprávnene odniesť knihu dochádzky. Zavolala som políciu, ktorá riešila tento útok pokutou,“ povedala o útoku Pajtášová. Ani podľa nej nebolo odvŕtanie zámkov na dekanáte adekvátne situácii. „Nie sme malé deti, aby sme si nezrátali dve a dve. Kľúče sa dali kľudne zohnať,“ myslia si o incidente študenti.

Skryť Vypnúť reklamu

Nielen medzi študentmi koluje dokonca videonahrávka, na ktorej sa rektor univerzity vyhráža študentovi. „Ak vraj budem mať takéto reči, stane sa mi niečo nepekné. Viacerí si to nahrali. Po prezretí videa budem zvažovať, či nepodám na rektora trestné oznámenie,“ skonštatoval Pavol Boško.

O výpovedi nič nevie

Podľa prodekanky FPT Dariny Ondrušovej vedenie univerzity zavádza a výpoveď dekanovi je neplatná.

„V zmysle Zákonníka práce to nie je ani reálne, ak je práceneschopný! Vedenie univerzity neustále zasahuje do kompetencií dekana fakulty priemyselných technológií, ktorá je najlepšou fakultou univerzity, patrí medzi popredné technické fakulty Slovenska a ako jediná fakulta TnUAD má všetky akreditácie. Prepustenie dekana, ktorý je od 3. októbra práceneschopný pre srdcový kolaps, čo je výsledok nátlaku na jeho osobu, je protizákonné,“ skonštatovala v aule Ondrušová.

Skryť Vypnúť reklamu

Výpoveďou zostal zaskočený aj dekan Vavro.

„O niečom podobnom som nebol informovaný. Bol som prekvapený, že pán rektor oznámil moje prepustenie, pretože od 3. októbra som práceneschopný. Odvolať ma nemôže rektor, ale jedine senát. Pracovnú disciplínu som nikdy neporušil. Požiadal som, aby FPT prešla pod inú univerzitu. Ktorúkoľvek, len nie pod trenčiansku. Na nej sa porušuje jeden zákon za druhým,“ povedal Vavro, podľa ktorého rektor a zamestnanci univerzity bránia výchovnovzdelávaciemu procesu.

Rektor pochybil?

Vavro ďalej povedal, že neoprávnene sa odvliekol majetok zo štrukturálnych fondov do Trenčína, kde je uzamknutý a nevyužívajú ho na deklarovaný účel. Ministerstvo dalo pri presune katedry z Ružomberka listom najavo, že rektor Kneppo mal porušiť zákon o vysokých školách, keď sa namiesto do Púchova presťahovala do Trenčína. Nápravu mal uskutočniť do 31. augusta 2012, čo sa nestalo. Pedagógovia tvrdia, že nechcú skončiť ako fakulta mechatroniky.

Na stretnutí v aule prečítali strategický plán na zmenu sídla FPT z Púchova do Trenčína. Termíny boli do 15. až 30. novembra. „V pláne je plno lží a neprávd. Od straty študentov, až po financovanie školy,“ hovorí Ondrušová. Dodala, že fakulta má zhruba päťsto študentov.

Mesto stojí na strane fakulty

Snahe púchovskej FPT oddeliť sa od TnUAD sa nečuduje ani primátor mesta Púchov Marián Michalec.

„Som informovaný o tom, čo sa na akademickej pôde deje. Nestačím sa diviť, že elementárne veci, ktoré vyplývajú zo Zákonníka práce, ako doručovanie a ochranná lehota, sú, zdá sa, pre vás neznáme. Nepamätám sa, že by okrem mesta Púchov, spoločnosti Matador a podnikov z okolia prispel k jej fungovaniu a etablovaniu niekto z Trenčianskej univerzity. Pre fakultu je dôležité, aby sa odtrhla od TnUAD, ktorá po škandáloch s prijímaním študentov prišla o svoje postavenie. Aby sa dostala pod pracovisko, kde nebude riziko korupcie, a kde vedecká činnosť bude mať takú úroveň, ako mala. Táto fakulta má, na rozdiel od ostatných fakúlt TnUAD, všetky akreditácie a považujem za hanbu, aby si rektor školy, ktorá tento rok prišla o akreditácie, dal schváliť odmenu za jej riadenie,“ uzavrel Michalec.

Klamal nám do očí!

Tvrdia študenti i pedagógovia po tom, ako im rektor viackrát tvrdil, že fakulta sa sťahovať nebude. Strategický plán vyvolal vlnu rozhorčenia. „Osobne mi rektor klamal do očí, tvrdil, že FPT sa do Trenčína sťahovať nebude. Podľa dokladov, ktoré som videla, sa máme sťahovať do Trenčína – Záblatia, do priestorov bývalej fakulty mechatroniky,“ povedala Eva Masárová. Ak by fakultu presunuli do Trenčína, nemala by akreditácie na žiadne tituly.

„Trvá to už asi dva týždne. Profesori nechceli asi rozmazávať niečo, o čom nič nevedeli. Veľký senát v Trenčíne prestal s naším senátom komunikovať o veciach, týkajúcich sa fakulty alebo o tých, ktoré spadajú pod kompetenciu dekana. Povedali nám, že si môžeme vybrať svojho, ale vždy dodali, že na čas! Nevieme, kto, za akým účelom a prečo chce zredukovať univerzitu, zbaviť sa akreditácií našej fakulty,“ skonštatovali študenti, ktorí vo štvrtok vyhlásili na fakulte okupačný štrajk.

Zabarikádovali sa

V piatok sa situácia nezmenila. Podľa študentov prilial olej do ohňa sám rektor, ktorý poslal prorektora univerzity na fakultu s príkazom, aby si akademický senát zvolil kandidáta na funkciu dekana. Na fakultu sa však nedostal. Študenti sa v nej zabarikádovali a oblepili ju heslami Okupačný štrajk – Fakultu si nedáme.

Podľa predsedníčky akademického senátu FPT Marianny Pajtášovej je situácia kritická. „Lákajú študentov do Trenčína, ale nikto im nepovie, že odbor tam nie je akreditovaný. Chcú si uzurpovať práva, ktoré im nepatria. Na všetky pochybenia univerzity a rektora sme upozornili aj akreditačnú komisiu. Ľudia na fakulte chcú pracovať, deti študovať, ale nám v tom bránia. Chceme vyučovať, ak nám to bude umožnené,“ skonštatovala Pajtášová s tým, že vedenie univerzity zablokovalo ich internetovú stránku.

Akademický senát FTP jednomyseľne odmietol kroky rektora Jána Kneppa.

„Kedy konečne ministerstvo školstva a všetky kompetentné orgány zastavia proces likvidácie našej fakulty? Rektor nerešpektuje základné ľudské práva a zasahuje do právomoci dekana FTP. Porušuje zákony, nariadenia, nerešpektoval ani agentúru pre štrukturálne fondy Európskej únie. Na univerzitnej internetovej stránke zverejnil rektor ďalší príkaz v rozpore so zákonom. Ustanovil sa za dekana fakulty a nariadil, aby ho tak aj rešpektovali. Nariadil presťahovanie študijného programu textilná technológia a návrhárstvo do Trenčína, na čo nemá právo,“ dodala Ondrušová.

Stanovisko ministerstva

„Minister školstva vníma celú túto situáciu ako negatívny signál smerom k univerzite, čiže aj k samotným študentom. A práve preto sa v najbližších dňoch stretne s rektorom a bude žiadať detailné vysvetlenie tejto situácie a tiež návrhy a námety na riešenie," povedal pre TASR hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Chcú ísť pod inú univerzitu

V nedeľu štrajkujúci študenti vydali vyhlásenie, v ktorom naďalej nesúhlasia s vedením univerzity a vyjadrili podporu vedeniu svojej fakulty na čele s dekanom Vavrom. V okupačnom štrajku naďalej pokračujú, avšak zdôrazňujú, že si budú všetky študijné povinnosti plniť a zároveň žiadajú, aby ich vyučovací proces nebol narušovaný.

"Žiadame, aby bola zachovaná Fakulta priemyselných technológií so sídlom v Púchove so všetkými súčasnými akreditáciami, aby boli zastavené všetky zásahy zo strany vedenia TnUAD do samosprávnych kompetencií našej fakulty, ktoré narúšajú jej normálny chod, aby na TnUAD boli dodržiavané zákony, aby sa zastavili útoky vedenia TnUAD voči vedeniu našej fakulty. Rovnako žiadame, aby boli uplatnené všetky zákonné postupy na legálny prestup Fakulty priemyselných technológií so sídlom v Púchove ako celku pod inú univerzitu," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré študenti poskytli TASR.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 798
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 21 180
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 576
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 511
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 625
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 009
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 887
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 629
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 430
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 784
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V Púchove si celoplošné testovanie po dvoch týždňoch zopakujú

Mesto Púchov si na základe vládneho rozhodnutia po dvoch týždňoch zopakuje celoplošné antigénové testovanie. Skríning sa v Púchove začne v sobotu (23. 1.) a potrvá do utorka 26. januára.

Zdravotník odoberá vzorku z nosa počas testovania na ochorenie Covid-19.

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Pozor na snehové jazyky a záveje

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred snehovými závejmi a jazykmi.

Na cestách pozor na snehové jazyky.

Prerobili projekt štadióna v Považskej, prvá tribúna už čoskoro. Panák si rypol do extrénerov

Rekonštrukcia futbalového štadióna v Považskej Bystrici pokračuje podľa plánu. Na vynovený stánok sa môžu fanúšikovia tešiť už v máji.

Vizualizácia zrekonštruovaného štadióna v Považskej Bystrici.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Už ste čítali?