Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Zabarikádovaní študenti pokračujú v štrajku

Na akademickej pôde v Púchove padali vyhrážky, nadávky a odvŕtavali sa aj zámky na dekanáte. Reakcia študentov a pedagógov na údajné plánované presťahovanie fakulty do Trenčína a podľa nich neplatnú výpoveď dekanovi Fakulty priemyselných technológií Jánov

Stretnutie v aule. Študenti sa v nej dohodli na okupačnom štrajku.Stretnutie v aule. Študenti sa v nej dohodli na okupačnom štrajku. (Zdroj: MK)

i Vavrovi bola okamžitá.

PÚCHOV. Vo štvrtok ráno sa na fakulte začalo riadne vyučovanie. Potom však prišlo jeho prerušenie a vývoj situácie nabral rýchly spád.

Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) Ján Kneppo dal výpoveď dekanovi ich fakulty. Podľa študentov a pedagógov bol Kneppov postup nezákonný. Vzbúrili sa.

Odvŕtané zámky

Rektor prišiel na pôdu fakulty neočakávane. „Mali sme výučbu, ktorá sa po jeho príchode prerušila. Stretli sa s naším vedením a viem, že začali odvŕtavať zámky na dekanáte. Zavolali nás von a povedali, prečo prišli. Prečítali dôvody odvolania dekana, po čom vznikla situácia, ktorú určite neočakávali. Všetci boli pobúrení a začali si uvedomovať, že ide i záchranu fakulty, študentov, pedagógov. Ak by nemala univerzita našu fakultu, dávno by skrachovala,“ popísal udalosti z rána Lukáš Raník.

Skryť Vypnúť reklamu

Výpoveď, vyhrážky a násilie

Rektor Kneppo tvrdí, že spontánny protest študentov a pedagógov je manipulovaný niektorými zamestnancami fakulty.

„Prišli sme iba oznámiť rozviazanie pracovného pomeru s jedným pracovníkom. Bolo to pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Odmieta komunikovať s rektorátom, odmietol prerokovať výsledky finančnej kontroly. Okamžité ukončenie pracovného pomeru som urobil v zmysle Zákonníka práce,“ tvrdil rektor, podľa ktorého Vavro vykonával funkciu dekana, do ktorej ho zvolil akademický senát, v zmysle vysokoškolského zákona. Podľa pracovníkov fakulty na to nemá rektor právo, pretože dekana volil do funkcie akademický senát.

Deň nezačal príjemne ani pre predsedníčku akademického senátu FPT Mariannu Pajtášovú. „Fyzicky ma napadol zamestnanec univerzity, ktorý chcel neoprávnene odniesť knihu dochádzky. Zavolala som políciu, ktorá riešila tento útok pokutou,“ povedala o útoku Pajtášová. Ani podľa nej nebolo odvŕtanie zámkov na dekanáte adekvátne situácii. „Nie sme malé deti, aby sme si nezrátali dve a dve. Kľúče sa dali kľudne zohnať,“ myslia si o incidente študenti.

Skryť Vypnúť reklamu

Nielen medzi študentmi koluje dokonca videonahrávka, na ktorej sa rektor univerzity vyhráža študentovi. „Ak vraj budem mať takéto reči, stane sa mi niečo nepekné. Viacerí si to nahrali. Po prezretí videa budem zvažovať, či nepodám na rektora trestné oznámenie,“ skonštatoval Pavol Boško.

O výpovedi nič nevie

Podľa prodekanky FPT Dariny Ondrušovej vedenie univerzity zavádza a výpoveď dekanovi je neplatná.

„V zmysle Zákonníka práce to nie je ani reálne, ak je práceneschopný! Vedenie univerzity neustále zasahuje do kompetencií dekana fakulty priemyselných technológií, ktorá je najlepšou fakultou univerzity, patrí medzi popredné technické fakulty Slovenska a ako jediná fakulta TnUAD má všetky akreditácie. Prepustenie dekana, ktorý je od 3. októbra práceneschopný pre srdcový kolaps, čo je výsledok nátlaku na jeho osobu, je protizákonné,“ skonštatovala v aule Ondrušová.

Skryť Vypnúť reklamu

Výpoveďou zostal zaskočený aj dekan Vavro.

„O niečom podobnom som nebol informovaný. Bol som prekvapený, že pán rektor oznámil moje prepustenie, pretože od 3. októbra som práceneschopný. Odvolať ma nemôže rektor, ale jedine senát. Pracovnú disciplínu som nikdy neporušil. Požiadal som, aby FPT prešla pod inú univerzitu. Ktorúkoľvek, len nie pod trenčiansku. Na nej sa porušuje jeden zákon za druhým,“ povedal Vavro, podľa ktorého rektor a zamestnanci univerzity bránia výchovnovzdelávaciemu procesu.

Rektor pochybil?

Vavro ďalej povedal, že neoprávnene sa odvliekol majetok zo štrukturálnych fondov do Trenčína, kde je uzamknutý a nevyužívajú ho na deklarovaný účel. Ministerstvo dalo pri presune katedry z Ružomberka listom najavo, že rektor Kneppo mal porušiť zákon o vysokých školách, keď sa namiesto do Púchova presťahovala do Trenčína. Nápravu mal uskutočniť do 31. augusta 2012, čo sa nestalo. Pedagógovia tvrdia, že nechcú skončiť ako fakulta mechatroniky.

Na stretnutí v aule prečítali strategický plán na zmenu sídla FPT z Púchova do Trenčína. Termíny boli do 15. až 30. novembra. „V pláne je plno lží a neprávd. Od straty študentov, až po financovanie školy,“ hovorí Ondrušová. Dodala, že fakulta má zhruba päťsto študentov.

Mesto stojí na strane fakulty

Snahe púchovskej FPT oddeliť sa od TnUAD sa nečuduje ani primátor mesta Púchov Marián Michalec.

„Som informovaný o tom, čo sa na akademickej pôde deje. Nestačím sa diviť, že elementárne veci, ktoré vyplývajú zo Zákonníka práce, ako doručovanie a ochranná lehota, sú, zdá sa, pre vás neznáme. Nepamätám sa, že by okrem mesta Púchov, spoločnosti Matador a podnikov z okolia prispel k jej fungovaniu a etablovaniu niekto z Trenčianskej univerzity. Pre fakultu je dôležité, aby sa odtrhla od TnUAD, ktorá po škandáloch s prijímaním študentov prišla o svoje postavenie. Aby sa dostala pod pracovisko, kde nebude riziko korupcie, a kde vedecká činnosť bude mať takú úroveň, ako mala. Táto fakulta má, na rozdiel od ostatných fakúlt TnUAD, všetky akreditácie a považujem za hanbu, aby si rektor školy, ktorá tento rok prišla o akreditácie, dal schváliť odmenu za jej riadenie,“ uzavrel Michalec.

Klamal nám do očí!

Tvrdia študenti i pedagógovia po tom, ako im rektor viackrát tvrdil, že fakulta sa sťahovať nebude. Strategický plán vyvolal vlnu rozhorčenia. „Osobne mi rektor klamal do očí, tvrdil, že FPT sa do Trenčína sťahovať nebude. Podľa dokladov, ktoré som videla, sa máme sťahovať do Trenčína – Záblatia, do priestorov bývalej fakulty mechatroniky,“ povedala Eva Masárová. Ak by fakultu presunuli do Trenčína, nemala by akreditácie na žiadne tituly.

„Trvá to už asi dva týždne. Profesori nechceli asi rozmazávať niečo, o čom nič nevedeli. Veľký senát v Trenčíne prestal s naším senátom komunikovať o veciach, týkajúcich sa fakulty alebo o tých, ktoré spadajú pod kompetenciu dekana. Povedali nám, že si môžeme vybrať svojho, ale vždy dodali, že na čas! Nevieme, kto, za akým účelom a prečo chce zredukovať univerzitu, zbaviť sa akreditácií našej fakulty,“ skonštatovali študenti, ktorí vo štvrtok vyhlásili na fakulte okupačný štrajk.

Zabarikádovali sa

V piatok sa situácia nezmenila. Podľa študentov prilial olej do ohňa sám rektor, ktorý poslal prorektora univerzity na fakultu s príkazom, aby si akademický senát zvolil kandidáta na funkciu dekana. Na fakultu sa však nedostal. Študenti sa v nej zabarikádovali a oblepili ju heslami Okupačný štrajk – Fakultu si nedáme.

Podľa predsedníčky akademického senátu FPT Marianny Pajtášovej je situácia kritická. „Lákajú študentov do Trenčína, ale nikto im nepovie, že odbor tam nie je akreditovaný. Chcú si uzurpovať práva, ktoré im nepatria. Na všetky pochybenia univerzity a rektora sme upozornili aj akreditačnú komisiu. Ľudia na fakulte chcú pracovať, deti študovať, ale nám v tom bránia. Chceme vyučovať, ak nám to bude umožnené,“ skonštatovala Pajtášová s tým, že vedenie univerzity zablokovalo ich internetovú stránku.

Akademický senát FTP jednomyseľne odmietol kroky rektora Jána Kneppa.

„Kedy konečne ministerstvo školstva a všetky kompetentné orgány zastavia proces likvidácie našej fakulty? Rektor nerešpektuje základné ľudské práva a zasahuje do právomoci dekana FTP. Porušuje zákony, nariadenia, nerešpektoval ani agentúru pre štrukturálne fondy Európskej únie. Na univerzitnej internetovej stránke zverejnil rektor ďalší príkaz v rozpore so zákonom. Ustanovil sa za dekana fakulty a nariadil, aby ho tak aj rešpektovali. Nariadil presťahovanie študijného programu textilná technológia a návrhárstvo do Trenčína, na čo nemá právo,“ dodala Ondrušová.

Stanovisko ministerstva

„Minister školstva vníma celú túto situáciu ako negatívny signál smerom k univerzite, čiže aj k samotným študentom. A práve preto sa v najbližších dňoch stretne s rektorom a bude žiadať detailné vysvetlenie tejto situácie a tiež návrhy a námety na riešenie," povedal pre TASR hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Chcú ísť pod inú univerzitu

V nedeľu štrajkujúci študenti vydali vyhlásenie, v ktorom naďalej nesúhlasia s vedením univerzity a vyjadrili podporu vedeniu svojej fakulty na čele s dekanom Vavrom. V okupačnom štrajku naďalej pokračujú, avšak zdôrazňujú, že si budú všetky študijné povinnosti plniť a zároveň žiadajú, aby ich vyučovací proces nebol narušovaný.

"Žiadame, aby bola zachovaná Fakulta priemyselných technológií so sídlom v Púchove so všetkými súčasnými akreditáciami, aby boli zastavené všetky zásahy zo strany vedenia TnUAD do samosprávnych kompetencií našej fakulty, ktoré narúšajú jej normálny chod, aby na TnUAD boli dodržiavané zákony, aby sa zastavili útoky vedenia TnUAD voči vedeniu našej fakulty. Rovnako žiadame, aby boli uplatnené všetky zákonné postupy na legálny prestup Fakulty priemyselných technológií so sídlom v Púchove ako celku pod inú univerzitu," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré študenti poskytli TASR.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 091
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 145
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 634
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 030
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 567
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 557
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 461
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 427
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

KOMERČNÝ ČLÁNOK

Pozor! Modré autobusy budú od piatku jazdiť v prázdninovom režime

Modré autobusy SAD Trenčín a SAD Prievidza budú s platnosťou od piatku 30. októbra 2020 až do odvolania premávať v prázdninovom režime.

Ilustračné foto.

Zoznam odberných miest v Považskej Bystrici

Vojaci preverovali podmienky, jedna miestosť nevyhovovala. Občania však môžu prísť na testovanie do okolitých odberných miest.

Zoznam odberných miest na celoplošné testovanie
Akvizícia futbalistov Považskej Róbert Demjan kraľoval strelcom v Poľsku

Bezkrkí Poliaci v hráčskej šatni. Demjanovi chýbal do repre krôčik

Jedným z ťahúňov futbalistov Považskej Bystrice by mala byť predsezónna akvizícia RÓBERT DEMJAN (38). Rodák z Levoče už čo-to vo veľkom futbale preskákal.

V kraji pribudlo 473 nových prípadov, najviac v okrese Prievidza

Na Slovensku v utorok celkovo pribudlo 2887 nakazených novým koronavírusom zo 14 642 testov.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Za útok na verejného činiteľa hrozí až doživotie

Policajti z Trenčína obvinili 21-ročnú ženu z okresu Trenčín za obzvlášť závažný zločin útoku na verejného činiteľa.

Už ste čítali?