Utorok, 19. marec, 2019 | Meniny má Jozef

Zabarikádovaní študenti pokračujú v štrajku

Na akademickej pôde v Púchove padali vyhrážky, nadávky a odvŕtavali sa aj zámky na dekanáte. Reakcia študentov a pedagógov na údajné plánované presťahovanie fakulty do Trenčína a podľa nich neplatnú výpoveď dekanovi Fakulty priemyselných technológií Jánov

Stretnutie v aule. Študenti sa v nej dohodli na okupačnom štrajku.Stretnutie v aule. Študenti sa v nej dohodli na okupačnom štrajku.(Zdroj: MK)

i Vavrovi bola okamžitá.

PÚCHOV. Vo štvrtok ráno sa na fakulte začalo riadne vyučovanie. Potom však prišlo jeho prerušenie a vývoj situácie nabral rýchly spád.

Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) Ján Kneppo dal výpoveď dekanovi ich fakulty. Podľa študentov a pedagógov bol Kneppov postup nezákonný. Vzbúrili sa.

Odvŕtané zámky

Rektor prišiel na pôdu fakulty neočakávane. „Mali sme výučbu, ktorá sa po jeho príchode prerušila. Stretli sa s naším vedením a viem, že začali odvŕtavať zámky na dekanáte. Zavolali nás von a povedali, prečo prišli. Prečítali dôvody odvolania dekana, po čom vznikla situácia, ktorú určite neočakávali. Všetci boli pobúrení a začali si uvedomovať, že ide i záchranu fakulty, študentov, pedagógov. Ak by nemala univerzita našu fakultu, dávno by skrachovala,“ popísal udalosti z rána Lukáš Raník.

Výpoveď, vyhrážky a násilie

Rektor Kneppo tvrdí, že spontánny protest študentov a pedagógov je manipulovaný niektorými zamestnancami fakulty.

„Prišli sme iba oznámiť rozviazanie pracovného pomeru s jedným pracovníkom. Bolo to pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Odmieta komunikovať s rektorátom, odmietol prerokovať výsledky finančnej kontroly. Okamžité ukončenie pracovného pomeru som urobil v zmysle Zákonníka práce,“ tvrdil rektor, podľa ktorého Vavro vykonával funkciu dekana, do ktorej ho zvolil akademický senát, v zmysle vysokoškolského zákona. Podľa pracovníkov fakulty na to nemá rektor právo, pretože dekana volil do funkcie akademický senát.

Deň nezačal príjemne ani pre predsedníčku akademického senátu FPT Mariannu Pajtášovú. „Fyzicky ma napadol zamestnanec univerzity, ktorý chcel neoprávnene odniesť knihu dochádzky. Zavolala som políciu, ktorá riešila tento útok pokutou,“ povedala o útoku Pajtášová. Ani podľa nej nebolo odvŕtanie zámkov na dekanáte adekvátne situácii. „Nie sme malé deti, aby sme si nezrátali dve a dve. Kľúče sa dali kľudne zohnať,“ myslia si o incidente študenti.

Nielen medzi študentmi koluje dokonca videonahrávka, na ktorej sa rektor univerzity vyhráža študentovi. „Ak vraj budem mať takéto reči, stane sa mi niečo nepekné. Viacerí si to nahrali. Po prezretí videa budem zvažovať, či nepodám na rektora trestné oznámenie,“ skonštatoval Pavol Boško.

O výpovedi nič nevie

Podľa prodekanky FPT Dariny Ondrušovej vedenie univerzity zavádza a výpoveď dekanovi je neplatná.

„V zmysle Zákonníka práce to nie je ani reálne, ak je práceneschopný! Vedenie univerzity neustále zasahuje do kompetencií dekana fakulty priemyselných technológií, ktorá je najlepšou fakultou univerzity, patrí medzi popredné technické fakulty Slovenska a ako jediná fakulta TnUAD má všetky akreditácie. Prepustenie dekana, ktorý je od 3. októbra práceneschopný pre srdcový kolaps, čo je výsledok nátlaku na jeho osobu, je protizákonné,“ skonštatovala v aule Ondrušová.

Výpoveďou zostal zaskočený aj dekan Vavro.

„O niečom podobnom som nebol informovaný. Bol som prekvapený, že pán rektor oznámil moje prepustenie, pretože od 3. októbra som práceneschopný. Odvolať ma nemôže rektor, ale jedine senát. Pracovnú disciplínu som nikdy neporušil. Požiadal som, aby FPT prešla pod inú univerzitu. Ktorúkoľvek, len nie pod trenčiansku. Na nej sa porušuje jeden zákon za druhým,“ povedal Vavro, podľa ktorého rektor a zamestnanci univerzity bránia výchovnovzdelávaciemu procesu.

Rektor pochybil?

Vavro ďalej povedal, že neoprávnene sa odvliekol majetok zo štrukturálnych fondov do Trenčína, kde je uzamknutý a nevyužívajú ho na deklarovaný účel. Ministerstvo dalo pri presune katedry z Ružomberka listom najavo, že rektor Kneppo mal porušiť zákon o vysokých školách, keď sa namiesto do Púchova presťahovala do Trenčína. Nápravu mal uskutočniť do 31. augusta 2012, čo sa nestalo. Pedagógovia tvrdia, že nechcú skončiť ako fakulta mechatroniky.

Na stretnutí v aule prečítali strategický plán na zmenu sídla FPT z Púchova do Trenčína. Termíny boli do 15. až 30. novembra. „V pláne je plno lží a neprávd. Od straty študentov, až po financovanie školy,“ hovorí Ondrušová. Dodala, že fakulta má zhruba päťsto študentov.

Mesto stojí na strane fakulty

Snahe púchovskej FPT oddeliť sa od TnUAD sa nečuduje ani primátor mesta Púchov Marián Michalec.

„Som informovaný o tom, čo sa na akademickej pôde deje. Nestačím sa diviť, že elementárne veci, ktoré vyplývajú zo Zákonníka práce, ako doručovanie a ochranná lehota, sú, zdá sa, pre vás neznáme. Nepamätám sa, že by okrem mesta Púchov, spoločnosti Matador a podnikov z okolia prispel k jej fungovaniu a etablovaniu niekto z Trenčianskej univerzity. Pre fakultu je dôležité, aby sa odtrhla od TnUAD, ktorá po škandáloch s prijímaním študentov prišla o svoje postavenie. Aby sa dostala pod pracovisko, kde nebude riziko korupcie, a kde vedecká činnosť bude mať takú úroveň, ako mala. Táto fakulta má, na rozdiel od ostatných fakúlt TnUAD, všetky akreditácie a považujem za hanbu, aby si rektor školy, ktorá tento rok prišla o akreditácie, dal schváliť odmenu za jej riadenie,“ uzavrel Michalec.

Klamal nám do očí!

Tvrdia študenti i pedagógovia po tom, ako im rektor viackrát tvrdil, že fakulta sa sťahovať nebude. Strategický plán vyvolal vlnu rozhorčenia. „Osobne mi rektor klamal do očí, tvrdil, že FPT sa do Trenčína sťahovať nebude. Podľa dokladov, ktoré som videla, sa máme sťahovať do Trenčína – Záblatia, do priestorov bývalej fakulty mechatroniky,“ povedala Eva Masárová. Ak by fakultu presunuli do Trenčína, nemala by akreditácie na žiadne tituly.

„Trvá to už asi dva týždne. Profesori nechceli asi rozmazávať niečo, o čom nič nevedeli. Veľký senát v Trenčíne prestal s naším senátom komunikovať o veciach, týkajúcich sa fakulty alebo o tých, ktoré spadajú pod kompetenciu dekana. Povedali nám, že si môžeme vybrať svojho, ale vždy dodali, že na čas! Nevieme, kto, za akým účelom a prečo chce zredukovať univerzitu, zbaviť sa akreditácií našej fakulty,“ skonštatovali študenti, ktorí vo štvrtok vyhlásili na fakulte okupačný štrajk.

Zabarikádovali sa

V piatok sa situácia nezmenila. Podľa študentov prilial olej do ohňa sám rektor, ktorý poslal prorektora univerzity na fakultu s príkazom, aby si akademický senát zvolil kandidáta na funkciu dekana. Na fakultu sa však nedostal. Študenti sa v nej zabarikádovali a oblepili ju heslami Okupačný štrajk – Fakultu si nedáme.

Podľa predsedníčky akademického senátu FPT Marianny Pajtášovej je situácia kritická. „Lákajú študentov do Trenčína, ale nikto im nepovie, že odbor tam nie je akreditovaný. Chcú si uzurpovať práva, ktoré im nepatria. Na všetky pochybenia univerzity a rektora sme upozornili aj akreditačnú komisiu. Ľudia na fakulte chcú pracovať, deti študovať, ale nám v tom bránia. Chceme vyučovať, ak nám to bude umožnené,“ skonštatovala Pajtášová s tým, že vedenie univerzity zablokovalo ich internetovú stránku.

Akademický senát FTP jednomyseľne odmietol kroky rektora Jána Kneppa.

„Kedy konečne ministerstvo školstva a všetky kompetentné orgány zastavia proces likvidácie našej fakulty? Rektor nerešpektuje základné ľudské práva a zasahuje do právomoci dekana FTP. Porušuje zákony, nariadenia, nerešpektoval ani agentúru pre štrukturálne fondy Európskej únie. Na univerzitnej internetovej stránke zverejnil rektor ďalší príkaz v rozpore so zákonom. Ustanovil sa za dekana fakulty a nariadil, aby ho tak aj rešpektovali. Nariadil presťahovanie študijného programu textilná technológia a návrhárstvo do Trenčína, na čo nemá právo,“ dodala Ondrušová.

Stanovisko ministerstva

„Minister školstva vníma celú túto situáciu ako negatívny signál smerom k univerzite, čiže aj k samotným študentom. A práve preto sa v najbližších dňoch stretne s rektorom a bude žiadať detailné vysvetlenie tejto situácie a tiež návrhy a námety na riešenie," povedal pre TASR hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Chcú ísť pod inú univerzitu

V nedeľu štrajkujúci študenti vydali vyhlásenie, v ktorom naďalej nesúhlasia s vedením univerzity a vyjadrili podporu vedeniu svojej fakulty na čele s dekanom Vavrom. V okupačnom štrajku naďalej pokračujú, avšak zdôrazňujú, že si budú všetky študijné povinnosti plniť a zároveň žiadajú, aby ich vyučovací proces nebol narušovaný.

"Žiadame, aby bola zachovaná Fakulta priemyselných technológií so sídlom v Púchove so všetkými súčasnými akreditáciami, aby boli zastavené všetky zásahy zo strany vedenia TnUAD do samosprávnych kompetencií našej fakulty, ktoré narúšajú jej normálny chod, aby na TnUAD boli dodržiavané zákony, aby sa zastavili útoky vedenia TnUAD voči vedeniu našej fakulty. Rovnako žiadame, aby boli uplatnené všetky zákonné postupy na legálny prestup Fakulty priemyselných technológií so sídlom v Púchove ako celku pod inú univerzitu," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré študenti poskytli TASR.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 3. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 4. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 5. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 6. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 7. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene
 8. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami?
 9. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory
 10. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo
 1. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 2. Alori: upratujte efektívne a bez námahy
 3. Gansberg Koliba - Housing as a symbol of success
 4. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 5. V Tescu vlani zákazníci nakúpili až 700 miliónov sl. potravín
 6. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 7. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 8. OMV ponúka kávu so sebou aj do opakovane použiteľných pohárov
 9. Pojistným podvodům při nehodě zabráníte s kamerou MiVue 733 WiFi
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 23 449
 2. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 22 554
 3. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 20 024
 4. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 17 000
 5. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 14 464
 6. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 11 633
 7. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami? 6 836
 8. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory 5 744
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 5 650
 10. Reportáž: Boli sme pri krste novej lode Costa Venezia 4 058

Hlavné správy z MY Považská

Musíte preparkovať, začnú s čistením ulíc

Už o týždeň v pondelok ráno začnú v Považskej Bystrici s hĺbkovým čistením ulíc po zimnej údržbe. Začínajú na sídliskách SNP, Zakvašov a Hliny.

Ilustračná fotografia.

Politológ: Čaputová to má dobre rozohrané. Podpora extrémistov má svoje dôvody

Ako hodnotí výsledky politológ Pavol Struhár? Vyššia podpora Kotlebu v bánovskom okrese má podľa neho svoje dôvody.

Ilustračná fotografia.

Dôchodkyňa prišla o kabelku s peniazmi, hľadajú podozrivú

Policajti pátrajú po mladej žene podozrivej z krádeže v púchovskom obchode. Dôchodkyňa tu prišla o kabelku, ktorú mala prevesenú cez nákupný vozík.

Ilustračné foto.

O čom píšeme v novinách?

Aktuálne informácie z okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava nájdete každý týždeň vo vašom týždenníku MY Noviny stredného Považia (OBZOR).

Kanonier zaistil Dubnici bod

V 2. futbalovej lige sa hralo 19. kolo.

Komárno (vo fialovom) pred bránou Dubnice.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Komisia v púchovskom okrese chodila s urnou autom s nálepkami ĽSNS

Vozidlo bolo vyzdobené nálepkami Kotlebovej strany.

Nezvestnú Danielu, matku troch detí, našli v Oravskej priehrade

Dnes sa pri lodenici na Nábreží priehrady zišlo približne sto dobrovoľníkov. Prišli hľadať Rabčanku, podarilo sa im to za pol hodinu.

Známe obchodné centrum v Prievidzi museli evakuovať, došlo v ňom k požiaru (+FOTO)

V priestoroch toalety v obchodnom centre na Nábrežnej ulici v Prievidzi v nedeľu popoludní horelo.

Prezidentské voľby 2019

Ako dopadli prezidentské voľby v Trenčíne a okolí?

Pozrite si kompletné výsledky prezidentských volieb v Trenčíne a okolí. Ktorý kandidát mal najviac hlasov? Kto zabojuje o post prezidenta v 2. kole?

Vybrali SME

Už ste čítali?