POVAŽSKÁ BYSTRICA. Tradícia výstupov na hrady v prvú októbrovú sobotu trvá už viac ako dvadsať rokov. V prípade nášho regiónu to určite platí.
Pohľad na krásnu panorámu, ktorú umožnilo slnečné počasie, poskytli účastníkom hrady Košeca, Vršatec a Lednica.
Dodržiavajú tradíciu
Podujatie začalo písať svoju tradíciu pred dvadsiatimi dvomi rokmi. „Hlavným organizátorom bol pán Markovič z Novej Dubnice, ktorý bol v ústredí Klubu slovenských turistov. Vždy pripravil aj podklady, v bulletinoch bolo zakaždým 101 hradov, na ktoré mohli záujemcovia v tom-ktorom roku vystúpiť. Potom sa vyhodnocovali a odmeňovali tí, ktorí ich absolvovali najviac,“ zaspomínala si Mária Labudíková z Považského osvetového strediska.
„Výstupy mali pevne stanovený termín – prvá októbrová sobota. Bolo to preto, lebo vždy o 12. hodine bol prejav z hradu Devín a na všetkých hradoch boli rozhlasy, aby si ho mohli vypočuť všetci účastníci. Sprievodný program nasledoval až po prejave. Hoci masovosť podujatia sa už stratila, v našom regióne ju dodržiavame doteraz. Darí sa nám to aj vďaka podpore v obciach, kde hrady sú,“ doplnila.
Prišli stovky ľudí
Najmasovejšie podujatie bolo v Košeckom Podhradí. Na hrad počas dopoludnia vystúpilo viac ako dvesto ľudí. Boli medzi nimi starší, mladé rodinky s deťmi, ale aj školáci. „Na hrade sme už boli, páči sa nám aj sprievodný program,“ prezradili školáci Elena Ondričková, Patrícia Fišerová a Mirko Hanko z Košece.
Pochvaľovali si aj ďalší ich kamaráti Michal Klinka, Martin Rýchly. Najviac ich zaujalo vystúpenie sokoliarov. „Dokonca nám preleteli tesne ponad hlavu, ale nebáli sme sa,“ zasmiali sa.
Deti mali možnosť zúčastniť sa aj súťaží, ktoré pripravila kultúrna komisia v Košeckom Podhradí spolu so základnou školou. Peter Kuchařík sa pochválil aj posťažoval: „Zúčastnil som sa ich, celkom sa mi darilo, ale trocha som si spálil ruky pri preťahovaní lanom.“
Zaujali sokoliari
Najväčší úspech, samozrejme, okrem výstupu na hrad, mali sokoliari. Ján Pacek ich predstavil hneď niekoľko. Sokol, orol, výr... „Veľmi dobre to zapadlo do atmosféry. O sokoloch sa píše aj v knihe o našej obci. Choval ich tunajší pán,“ spomenula Vierka Pagáčová.
Radosť z nich mali aj deti, ktorým dravce lietali ponad hlavu. „Chceli sme nejaké spestrenie, a tak sme sa rozhodli pozvať sokoliarov, ktorí súvisia aj s históriou hradu,“ informovala Dana Gregorová, riaditeľka školy a členka kultúrnej komisie. Doplnila, že na budúci rok by radi pritiahli na Košecký hrad aj obyvateľov Poruby, aby to bolo stretnutie troch obcí – Košeca, Košecké Podhradie a Horná Poruba.
Všetky akcie sa konali na lúkach pod hradom. „Sme veľmi radi, že sa starostovi Rasťovi Čepákovi podarilo vybaviť u majiteľov tento priestor. Predtým bývali súťaže na hrade, čo bolo veľmi nebezpečné. Tu majú ľudia aj viac priestoru na sedenie, opekanie či zábavu. Bolo to potrebné, pretože najmasovejšia účasť býva práve na Košeckom hrade. Sme veľmi radi, že sa darí toto podujatie organizovať vďaka podpore starostov z oboch obcí, ktorí zároveň zabezpečili aj občerstvenie v podobe špekáčok a nápojov pre všetkých účastníkov,“ pripojila sa Mária Martikáňová z Považského osvetového strediska, ktoré spolu s obcami Košeca a Košecké Podhradie výstup na hrad organizovalo.
Len pre zaujímavosť, najmladší účastník výstupu – Filipko mal osem mesiacov.
Prichádzali aj na Vršatec
Desiatky turistov zamierili aj na hrad Vršatec. „Prišli žiaci z dubnického i púchovského regiónu i turisti z okresu Ilava. Dokonca prišli aj zo Senca a Moravy, ktorým sa táto aktivita veľmi páčila a povedali, že prídu i nabudúce. Na tomto hrade išlo, takpovediac, o dvojdňovú akciu, pretože deň predtým už bolo veľa turistov z Červeného Kameňa,“ povedala Mária Labudíková z Považského osvetového strediska. Podľa jej slov bol pripravený aj kultúrny program v podaní žiakov Základnej školy Pruské, chýbali však hry. Tie vypustili pre šmykľavý terén.
Folklór pod hradom
Najmladším účastníkom výstupu na hrad Lednica bol osemmesačný Alex. „Zatiaľ nevyjde sám, ale my mu radi pomôžeme. Nepotrvá dlho a cestu na hrad zvládne po svojich,“ tvrdil jeho otec, ktorý ho na kopec pod hradom vyniesol.
Pred hradom čakali na návštevníkov členky folklórneho súboru Ledničanka.
„Ľudia sa tu narobili a my tu teraz chodíme hore-dole, pučíme chrobáky. Istý čas bol hrad zatvorený práve vraj kvôli nejakému vzácnemu hmyzu, či čo. Lenže potom sa otvoril, lebo nepatril ani obci ani nikomu. Ľudia kradli vtedy tufový kameň, ktorý sa používal na stavbu fontán,“ prezradili nám ženičky predtým ako nám zaspievali.
To už bol hrad otvorený, no návštevníci nikde. Prišli postupne, s brigádnikmi.
Zahraničná návšteva
Ako prví turisti sa dostali za hradby Moraváci. „Som tu po druhý raz. Naposledy bolo zatvorené a viem, že starosta vtedy tuším zbieral trnky alebo slivky,“ zasmiala sa Hana Geržová zo Zlína. Tvrdila, že má rada pamiatky v akomkoľvek stave.
Jej kamarátka Lýdia Chrastinová v Lednici ešte nebola, no hrad sa jej veľmi páčil. „Ak máme čas, chodievame s priateľom i deťmi po pamiatkach. Neďaleko od nás sa rekonštruuje taktiež hrad – Lukov,“ povedala Lýdia.
Zaujímavá bola aj návšteva z väčšej diaľky. „Máte veľmi krásnu prírodu a zaujímavá jej aj architektúra vašich pamiatok. Páči sa nám tu,“ zhodli sa študentky Lena Šerp z Bieloruska a jej kamarátka Christina Pavlekyvska z Ukrajiny.
Deti sa na turistiku tešia
Tvrdila to učiteľka Mária Loduhová zo Základnej školy v Lednických Rovniach, ktorá má zároveň na starosti turistický krúžok.
„Ak sa dá, chodievame niekam každý víkend. Naposledy to bola rozhľadňa nad Zubákom, kde sa so mnou vybralo štrnásť detí,“ povedala učiteľka.
„My sme chodievali celá rodina, tvrdila vraj najaktívnejšia turistka v škole, štvrtáčka Pavlínka Strapková, ktorá si spolu s ostatnými odniesla pamätný list.
Slabšou návštevou bol prekvapený aj Luboš Capko z Považského osvetového strediska, ktorý tvrdil, že inde je účastníkov výstupov omnoho viac.
Práce na hrade pokračujú
Potvrdil to kastelán Peter Martinisko. „Práce sú v plnom prúde, no sme radi, ak niekto počas dní otvorených dverí príde. Horšie je to cez týždeň, keď nás nečakané výpravy a návštevy skôr rušia,“ skonštatoval Peter.
Po spracovaní projektov sa v tomto roku vrhli záchrancovia hradu na vypratanie západného paláca a výrobu dubového schodiska k nemu, ktoré má zabezpečiť bezproblémový prístup najmä turistom. „Pracujeme aj na severnom múre východného paláca, aby nehrozil jeho pád. Pokračuje výskum na najkritickejšom úseku, hradnej veži. Na budúci rok začne jej rekonštrukcia. Veža sa môže zrútiť o mesiac, o rok, ale aj teraz,“ hovoril o prácach Martinisko.