POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vladimír Stacho študoval na Pedagogickej fakulte univerzity Konštantína filozofa v Nitre Odbor výtvarná a technická výchova, štúdiá ukončil na Akadémii umení, Fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici u profesora Františka Hodonského.
Kurátor Milan Mazúr tvrdí, že mladý autor je vo výtvarnej terminológii povedané impulzívny typ výtvarníka s bohatou invenciou a zmyslom pre sondovanie nových, doposiaľ málo využívaných oblastí výtvarného výrazu.
Výstavu si vysúťažil
Autor i kurátor potvrdili, že do MG Art galérie, kde vystavuje, sa dostal náhodou. „Bolo to pri súťaži malých výtvarníkov, keď sa jej zúčastnil so svojimi žiakmi v ZUŠ I. W. Kráľa. Vyhrali a my sme Vlada oslovili s tým, že mu pripravíme výstavu,“ povedal Mazúr.
Jeho slová maliar potvrdil. „Pri práci používam spreje, šablóny, čo učím aj deti. Využívam techniku akrylu. Vyhrali sme s prácou Asteroid, práca modernej architektúry oslovila školu i galériu,“ dodal autor.
Zo školy do školy
Stacho vyučuje v Žiline v základnej škole umenia. „Bol som za ním v školskom ateliéri. Bol som milo prekvapený, keď som si spájal a pozeral jeho fantastické obrazy. Videl som, ako vysvetľoval deťom, ako majú chytiť ceruzku. Cítiť jeho profesionalitu, kompozície vo farbe. Myslím si, že dokáže chytiť nielen deti, ale aj divákov, ktorých vráti práve do detských čias. My všetci máme v sebe stále akúsi hravosť a ľahkosť, ktorú nám ponúka on vo svojich dielach,“ konštatoval Mazúr.
Stachova výtvarná fantázia a prirodzenosť súvisí i s jeho postojom a názorom k veciam jednoduchým a skutočným. V nich je prekrývaná evokácia detského sveta hračiek, groteskných, veselých a detských scén, avšak máme možnosť nájsť v dielach aj určitý dramatický akcent a rôzne vzťahové a vecné napätia.
Lepšie obdobie
Cyklus vystavovaný v MG Art galérii sa stal základom a východiskom Stachovej súčasnej tvorby, v ktorej elementy nachádzame v pozitívnych a negatívnych situáciách, v ktorých sa začína naplno uplatňovať i farba, miestami až provokatívne sladkých odtieňov.
„Na výstavu som vybral práce z posledných dvoch rokov. Som ovplyvnený hračkami, detstvom. Inšpiráciou je svet fantázie a sci-fi. Zdroj inšpirácie mám aj v škole u detí, ďalšou je priateľka a môj momentálny stav, keď som šťastný. Moje diela vznikajú spontánne, keď ma „to“ pochytí. Stáva sa však, že to býva aj veľké trápenie,“ skonštatoval Vladimír.
Dodal, že prácam sa snaží dávať svoj humor, ktorý vplýva na každého inak. Podľa neho existuje elitárstvo, ktoré využívajú niektorí autori pri presadzovaní sa v galériách. Ak má vraj človek peniaze, dokáže sa spropagovať. Bez nich nie.
Bude rád, ak by sa počas výstavy nejaké práce predali. Zárobok by použil na zariadenie bytu, ktorý si chce dať do poriadku s priateľkou. „Verím, že to dopadne dobre,“ uzavrel náš rozhovor mladý autor.