PÚCHOV. Študenti informovali vo štvrtok, že stránka je už týždeň nefunkčná. Podľa nich ju môže niekto zneužiť a zásahy do stránky boli úmyselné.
Situácia sa vyhrotila potom, ako rektor dal odhlásiť odvolaného dekana zo sociálnej a zdravotnej poisťovne. Podľa študentov a zamestnancov fakulty to bolo opäť neoprávnene, nakoľko mu stále nebola počas jeho práceneschopnosti doručená výpoveď.
Klamal pred celým Slovenskom
Tvrdí o Ivanovi Kneppovi člen Akademického senátu FPT a Rady vysokých škôl Slovenskej republiky Lukáš Raník. Na tlačovej konferencii predložil dôkaz.
„Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) Ivan Kneppo klamal celému Slovensku. Tvrdil, že nefunkčný web fakulty priemyselných technológii v Púchove zapríčinilo zlyhanie serveru. Z elektronického protokolu je zrejmé, že konfiguračný súbor webovej stránky fakulty zmenila osoba slafko, ktorá tak urobila 14. októbra niečo pred pol deviatou hodinou ráno. Nie je nám známe, či ide o meno, priezvisko alebo šifru. V otvorenom konfiguračnom súbore jasne vidieť presmerovanie všetkých požiadaviek na trenčiansku univerzitu, čo znamená, že ten, kto si klikol na web FPT, okamžite bol presmerovaný na stránku univerzity. V žiadnom prípade teda nemohlo dôjsť k náhodnému spadnutiu servera,“ tvrdil Raník.
Požiadavky študentov
Raník prečítal požiadavky vysokoškolákov. Tí žiadajú, aby boli zo strany TnUAD okamžite ukončené nezákonné kroky proti legitímnemu a právoplatnému dekanovi fakulty prof. Jánovi Vavrovi a štatutárny orgán univerzity stiahol jeho prepustenie.
V ďalšej požiadavke chcú, aby boli zo strany vedenia univerzity okamžite zastavené všetky procesy, smerujúce k likvidačnému premiestneniu fakulty v Púchove do Trenčína, aby boli dodržané akademické slobody a právo akademickej obce fakulty v Púchove rozhodnúť sa zostať alebo odísť z TnUAD.
Treťou požiadavkou je odstúpenie rektora a vrátenie odmeny 14-tisíc eur, ktorú prijal i napriek tomu, že TnUAD pod jeho vedením stráca štatút univerzity.
Ak sa tak nestane, sú študenti odhodlaní štrajkovať ďalej. „Pokiaľ nevyhráme,“ dodal Raník.
Chcú prejsť pod Žilinskú univerzitu
Tvrdí to prodekanka FPT Darina Ondrušová. „Náš apel smeruje k ministrovi školstva, ktorý sa začal zaujímať o tento problém. S generálnym riaditeľom sekcie VŠ Petrom Plavčanom chceme dohodnúť stretnutie s ministrom, na ktorom by sa stanovili právne kroky, ako prejsť pod inú univerzitu. Aj z úst ministra zaznela Žilinská univerzita. Signál sme vyslali aj my. Naša fakulta bola jej súčasťou , až po roku prešla pod trenčiansku."
Podľa jej vyjadrenia by bol ideálny termín od budúceho semestra. Prodekanka dodala, že o tom ona nerozhoduje a že budú múdrejší po stretnutí.
Púchovský primátor Marián Michalec povedal, že púchovskí podnikatelia sú na strane študentov a zamestnancov. „Práve oni a podniky v okolí boli pri konštituovaní fakulty v Púchove. Vybavovali ju technikou a podieľali sa na tvorbe študijných programov, spolupráca počas šestnástich rokov rástla. Podnikateľské subjekty z Púchova i celého severného priemyselného Slovenska priamo čerpajú absolventov tejto fakulty, a aj preto sa stavajú pozitívne k obrane zamestnancov a študentov,“ dodal Michalec.
Ďalšie vyhrážky
Po vyhrážaní sa študentom došlo aj na zamestnancov. Hovorí sa o hrozbe prepúšťania na fakulte v Púchove. „Psychický tlak je neúnosný. Vyhrážajú sa všetkým zamestnancom, ktorí sa podieľajú na súčasnom dianí na fakulte. Viem, že na rade som ja a ďalší garanti štúdia. Keď sa zrušia garanti, zruší sa aj štúdium. Nejde práve o to?“ spýtala sa Ondrušová a dodala, že nevie, kto by im dal priamu odpoveď.
Svoj názor vyjadril aj primátor Marián Michalec. „Poslúženie niekomu môže byť v podobe rektora, ktorý nemá zjavne manažérske schopnosti viesť fakultu. Duch a vysoké odborné zázemie je pre neho najväčším bremenom, čoho príkladom je aj bývalý docent zlikvidovanej fakulty mechatroniky Jozef Tkáč,“ skonštatoval.
S jedlom rastie chuť
Myslí si bývalý dekan neexistujúcej fakulty mechatroniky Jozef Tkáč. V likvidácii fakulty mechatroniky a v snahe o likvidáciu FPT vidí určité paralely. „Na celoštátnej úrovni sa deklaruje, že by sa mali rozvíjať technické odbory na úkor humanitných. Na trenčianskej univerzite je to práve naopak, rektor sa postaral o zrušenie fakulty mechatroniky, niečo podobné vidíme teraz v Púchove. S jedlom rastie chuť! Rektor sa postaral o zrušenie akreditácie a odchod študentov. Postupne likvidoval jednotlivé študijné odbory. Na rade ste teraz vy,“ dodal Tkáč.
Neodstúpi a peniaze nevráti
Rektor univerzity Ivan Kneppo neodstúpi z funkcie a rovnako nevráti odmenu vo výške 14-tisíc eur, ktorú mu schválila správna rada TnUAD za roky 2010 a 2011. Ako Kneppo informoval TASR, za svoju činnosť zodpovedá akademickému senátu TnUAD, ktorý mu podľa neho vyjadril plnú podporu.
Vedenie univerzity sa podľa rektora o ambíciách fakulty priemyselných technológií (FPT) odčleniť sa od TnUAD dozvedelo až 12. októbra z médií. „Zákon o vysokých školách takúto možnosť absolútne nepripúšťa a svojimi ustanoveniami ju priam vylučuje. Zaručuje študentom právo študovať na ktorejkoľvek vysokej škole, musí však splniť zákonný spôsob,“ zdôraznil Kneppo.
Ako dodal, FPT je jednou zo súčastí TnUAD bez právnej subjektivity a nie je v záujme univerzity fakultu rušiť a v súčasnosti ani meniť jej sídlo. „Študijné programy, ktoré sú uskutočňované na FPT, sú študijnými programami priznanými (akreditovanými) Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Spôsobilosť uskutočňovať študijné programy má preto TnUAD, nie fakulta. Fakulta, ako súčasť univerzity, prispieva k plneniu poslania vysokej školy, rozvíja študijný odbor a uskutočňuje študijné programy priznané vysokej škole. Práva udeľovať absolventom akademický titul má vysoká škola, nie fakulta," pripomenul Kneppo.
Rektor Kneppo zdôraznil, že na zamestnancov zaradených na FPT a na študentov študujúcich na tejto fakulte nevyvíja žiaden psychický nátlak a nikomu sa nevyhráža výpoveďou.