POVAŽSKÁ BYSTRICA. Súčasťou krstu bola aj výstava zameraná na históriu Milochova v spojitosti s mestom, prezentovaná na ôsmich paneloch. Kniha o Milochove vznikla nielen z archívnych materiálov, ale aj spomienok obyvateľov tejto mestskej časti a vzácnych starých fotografii.
Genéza vzniku
Poslanec Ján Kunovský ku genéze vzniku prezradil, že je to zhruba pol roka, čo ho oslovila tajomníčka Občianskeho združenia Lokálpatriotov Jana Veličová s nápadom vydať knižku. Združenie totiž získalo peniaze z grantu. „Súhlasili sme, pán Kohút sa potom dal do práce a dnes má Milochov svoju prvú monografiu,“ opísal genézu zrodu Kunovský.
„Som rád, že sa dnes dostalo Milochovčanom do rúk toto dielko. Ide o druhú publikáciu, prvá už bola o Hornom Moštenci. Dohodli sme sa, že druhá bude širšia a bohatšia na udalosti. Vyžadovalo to viacej práce v archívoch. Myslím, že po nej siahnu radi aj ľudia, ktorí sa budú venovať regionálnej histórii. Sú tam totiž niektoré údaje, ktoré momentálne nikde ešte neboli publikované,“ doplnil Teodor Kohút z Lokalpatriotov, ktorý sa už dlhé roky venuje mapovaniu regionálnej histórie.
Zdôraznil ešte, že čerpali tiež z údajov, ktoré poskytli ľudia z Milochova. „Napríklad pán Mons. Belás, ktorý je vynikajúcim znalcom histórie Milochova, inšpirovalo nás tiež dielko pani Ľudky Belásovej Fragmenty zo starého Milochova, ktoré obsahuje aj krásne staré fotografie. Samozrejme, bolo potrebné hľadať aj v archívoch a pozbierať spomienky ďalších občanov Milochova. Nemôžem však vymenovať všetkých,“ prezradil Kohút.
Krst knihy a spomienky
Krstilo sa netradične. „Volajú nás Cibuliari, prečo teda používať šampanské? Pripravil som si výťažok z cibule, aby to bolo tradičné,“ usmieval sa po krste poslanec Kunovský.
Súčasťou krstu bola aj výstava, ktorú zorganizovalo združenie. Na ôsmich paneloch boli vyobrazené fragmenty z histórie Milochova aj Považskej Bystrice.
Na fotografiách spoznalo veľa ľudí svojich príbuzných aj miesta, ktoré už neexistujú, živo sa diskutovalo, vysvetľovalo. „Tu je na fotografii starý mlyn, ale už si naň ani nepamätám. Ale staré mosty si pamätám. Chodila som asi päťročná po jednom do Nosíc k babke,“ preradila Oľga Ondrušová. „Toto je fotografia ľudí z čias, keď sa začala stavať Priehrada mládeže, tých dobrovoľníkov. Začali vtedy opravovať most. Išiel z miesta ako je momentálne stanica. Neskôr ho vyhodili do vzduchu, teraz je všetko pod vodou,“ zaspomínal si Pavol Babuša.
Dal prednosť Milochovu
Spomienkam sa neubránil ani Mons. Ladislav Belás, ktorý dal krstu knihy prednosť pred všetkým ostatným „Dnes som mal byť na inom mieste, bol som požiadaný, aby som na jednej obci žehnal obecné symboly. Vyskytla sa však táto milochovská príležitosť, ktorej som dal prednosť a som tu,“ povedal dôstojný pán. Jeho príbehy z detstva, ktoré prežil v Milochove, ale aj úlomky z niekoľko storočí starých archívov, kde sa spomínajú obyvatelia Milochova, vyvolali dobrú náladu a smiech.
Ako správca diecéznej knižnice ocenil vydanie publikácie o Milochove. „Slávna diecézna knižnica, kde chodia návštevníci z celého sveta, to je jednak po staviteľskej stránke skvost, po obsahu to je nádhera. Sú v nej knihy od roku 1473 až po súčasnosť a publikácia, ktorú dnes dostanem, bude najnovší príspevok,“ povedal.