PRUSKÉ. Miestna Stredná odborná škola pripravila v stredu 17. októbra Farmársky deň, ktorý nadviazal na bohatú tradíciu dňa otvorených dverí.
Šikovní kuchári, cukrári i čašníci
V škole, ale aj v blízkom areáli, bolo na čo sa pozerať. Nechýbali drobní podnikatelia z Pružiny, Nemšovej či Dulova, ale ani žiaci z partnerských škôl. Študenti z Valaských Kloboukov dokazovali šikovnosť pri príprave miešaných nápojov a flambovaní, Rožnovčania predstavovali mäsové výrobky a budúce aranžérky z Mělníka zaujali krásnymi kyticami. „Dvojtýždňový pobyt v rámci programu Leonardo da Vinci bol skvelý, praxovali sme v okolitých kvetinárstvach, pomáhali sme s organizáciou. Veľmi sa nám tu páči,“ prezradili nám Eliška a Karolína.
Nechýbali ani súťaže o najkrajšiu tortu, najlepšie jesenné aranžmá, ukážka netradičných ekologických odevných modelov, výcvik psov, jazda na poníkoch, výstava poľnohospodárskej techniky, drobnej hydiny či športové aktivity.
Hostia zo zahraničia
So záujmom sledovali farmársky deň aj pedagógovia a študenti z Talianska, Belgicka, Nemecka a Španielska, ktorí absolvujú stáž v Pruskom v projekte Comenius.
Snahou školy je preniknúť viac do povedomia verejnosti, aj keď v Trenčianskom kraji patrí podľa zamerania k najväčším. „Stále sa pokúšame o nové veci, po golfe budeme mať odbor salašníctvo pre absolventov stredných škôl, kde počas roka môžu získať výučný list. Má to veľký význam, pretože u nás je množstvo trvalých trávnych porastov s chovom oviec či kôz,“ dopĺňa zaujímavú novinku riaditeľka školy Janka Fedorová.
Mladí majú záujem
„Zareagovali sme na výzvu ministerstva školstva na podporu nedostatkových študijných odborov a propagáciu odborného vzdelávania v strednom školstve a vybrali sme štvorročný učebný odbor podnikateľ pre rozvoj vidieka. Projekt, ktorý vypracovala profesorka Terézia Luhová, obsadil spomedzi všetkých slovenských škôl prvé miesto, pretože má široké zameranie v hoteliérstve, farmárstve či v službách v agroturistike. S Agrofarmou Červený Kameň, ktorá je partnerom, sme usporiadali videokonferenciu, kde sa návštevníci mohli pýtať na všetko, čo ich zaujíma o chove, výrobe a predaji výrobkov. Ako víťaz projektu usporiadame celoslovenskú konferenciu pod záštitou ŠIOV (štátny inštitút odborného vzdelávania) a ministerstva, kde budú prezentované výstupy zo všetkých štyroch vybraných projektov,“ priblížila akciu riaditeľka školy Janka Fedorová.
Farmársky deň potvrdil, že v radoch mladých ľudí záujem o poľnohospodárstvo stále je, čo je dobrým signálom do budúcnosti. To však nestačí, ak si uvedomíme, že naša sebestačnosť vo výrobe potravín je 43 percent, čo je aj následkom klesajúceho podielu obrábanej pôdy a stavov hospodárskych zvierat, najmä kráv.