POVAŽSKÁ BYSTRICA. Minulý týždeň, po niekoľkých odročeniach, považskobystrický okresný súd vyniesol rozsudok nad mladým hokejistom Františkom K. Na hlavnom pojednávaní ho uznal za vinného za vinného zo spáchania zločinu útoku na verejného činiteľa a prečinu výtržníctva. Uložil mu trest odňatia slobody v trvaní 11 rokov a 7 mesiacov nepodmienečne so zaradením na výkon trestu do ústavu s minimálnym stupňom stráženia.
Zároveň je podľa rozsudku okresného súdu povinný nahradiť škodu poškodenej vo výške 3268,25 eur.
Zranil štyroch ľudí
František, ktorý je odchovancom považskobystrického hokeja, vlani na štefanskej zábave vyvolal František v bare na sídlisku Stred výtržnosť. Napadol jedného muža, a keď mu v tom chcel zabrániť ďalší, napadol aj jeho. Obom spôsobil zranenia, z ktorých sa liečili sedem dní.
Tým sa jeho agresivita neskončila. Najskôr vulgárne nadával privolanej policajnej hliadke neďaleko baru, pri zaistení jej členov aj napadol. Policajtku, ktorá sa mu snažila založiť putá, kopol do pravého kolena. Ďalší policajt v tom čase zasahoval proti Jánovi K., ktorý tiež vulgárne nadával na adresu policajnej hliadky. Snažil sa kolegyni pomôcť tak, že ako držal Jána na zemi, chytil aj obžalovaného Františka a snažil sa ho udržať na zemi. Obžalovaný sa metal na zemi, policajt, ktorý ho držal, si odrel zápästia a poranil prsty.
Zranenia policajtky si vyžiadali dlhodobé liečenie. Spôsobil jej pomliaždenie kolenného kĺbu, zlomeninu hlavičky pravej ihlice, čiastočné roztrhnutie píšťalového bočného väzu, drobné trhliny chrupavkovitej časti vnútorných nosných kĺbových častí stehnovej kosti. V súčasnosti je stále práceneschopná. Jej kolega sa liečil zo zranení sedem dní.
Rozhodnutie súdu
Okresný súd odsúdil Františka K. na 11 rokov a 7 mesiacov. Po vynesení rozsudku rozpútala internetová diskusia. Diskutujúci poukazovali na výšku trestu. Napríklad Ladislava Ščurka odsúdil košický okresný súd za vraždu rozhodcu na osem rokov, Marcel Hanzal dostal za usmrtenie spolujazdca pri jazde pod vplyvom alkoholu štyri roky. Výška trestu sa zdala diskutujúcim neúmerná.
„Obžalovaný spáchal zločin útoku na verejného činiteľa, ktorým spôsobil ťažkú ujmu na zdraví. Trestná sadzba je v takom prípade 7 až 12 rokov odňatia slobody. Keďže spáchal aj ďalší úmyselný trestný čin, a to prečin výtržníctva, zvýšila sa podľa zákona dolná hranica trestnej sadzby zo 7 rokov na 11 rokov a 7 mesiacov. Horná hranica trestnej sadzby sa zdvihla na 16 rokov,“ vysvetlil hovorca krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. „Podstatné v tomto prípade je to, že obžalovaný spáchal dva úmyselné trestné činy a súd musel v zmysle zákona použiť sprísňujúcu asperačnú zásadu pri ukladaní trestu. Trest 11 rokov a 7 mesiacov odňatia slobody je teda na dolnej hranici trestnej sadzby,“ dodal s tým, že obžalovaný sa proti rozsudku odvolal, vecou sa bude zaoberať Krajský súd v Trenčíne.
Ministerstvo pripravuje zmeny
Ministerstvo spravodlivosti pripúšťa, že sú prípady, keď sa „tresty môžu verejnosti zdať príliš prísne, neadekvátne a nespravodlivé“.
Aj preto pripravujú novelu Trestného zákona.
Útokov na verejných činiteľov ubúda. Súdy za ne vlani odsúdili 203 páchateľov. Zväčša šlo o slovné vyhrážanie a až 125 páchateľov vyviazlo s podmienkou.
Najprísnejší rozsudok bol na deväť rokov. Ubudlo útokov na policajtov, do októbra došlo k 173 prípadom, vlani za rovnaké obdobie ich bolo o pätinu viac.
Autor: VŽ, MP