LADCE. Takmer polstovka súťažiacich sa postavila pred odbornú porotu, ktorá hodnotila pripravenosť recitátorov v štyroch kategóriách. Vyhlasovateľom súťaže je tradične Klub priateľov poézie Pavla Koyša v Bratislave.
Propozície súťaže zaslal organizátor regionálnym osvetovým strediskám, prostredníctvom ktorých sa do súťaže prihlasovali dospelí recitátori a recitátori, ktorí sa súťaže zúčastnili v minulosti.
Záujem a podpora slovenskej tvorby
Súťaže sa môže zúčastniť každý neprofesionálny recitátor, záujemca o umelecký prednes pôvodnej slovenskej ľúbostnej poézie. „Snažíme sa podporovať a rozvíjať záujem recitátorov o pôvodnú slovenskú ľúbostnú poéziu. Vytvoriť priestor pre konfrontáciu a tvorivý dialóg všetkých záujemcov o túto činnosť. Súčasťou súťaže je odborný seminár, ktorý sa sústreďuje na hodnotenie úrovne súťažných prednesov a beseda s významnými slovenskými hercami, spisovateľmi a recitátormi," informovala Ľudmila Bašová z Považského osvetového strediska, ktoré organizuje súťaž spoločne s obcou Ladce.
S výberom pomáhajú pedagógovia
Každý z účastníkov zvládol prípravu s inou vervou a v rôznom čase. „S výberom mi pomohli učiteľky. Je to akási montáž básní. Recitovala som na základnej škole, no po príchode na gymnázium som si dala rok pauzu,“ skonštatovala Michaela Chovancová z považskobystrického gymnázia, ktorá si vybrala Mašu Haľamovú.
Veľké skúsenosti má z divadelných dosiek Peter Kováčik. Dajú sa zúročiť aj v takejto súťaži? „Určite! Divadlo je aj o pocite, precítení textu. Chcem ukázať, čo cítim, prežívam,“ povedal pred súťažou Peter. Toho pripravuje už niekoľko rokov učiteľka zo základnej školy Eva Žibrúnová. „Prečítam si ponúknuté texty. Viackrát. Pracujeme potom na tej, ktorá mi najlepšie sadne. Poradí mi, kde dať pauzu, zvýrazniť hlas... Takto to ide asi dva mesiace,“ ukázal Peter pripravený text s množstvom poznámok.
Minuký rok mal svoju premiéru Anton Orlík. „Bol som tu náhodou. Nie, nie som ešte ostrieľaný, ale učím sa. Minulý rok som videl recitovať dievča, ktoré som síce poriadne nepočul, sedeli sme príliš vzadu, ale svoje vystúpenie podalo skromne a veľmi emotívne. Mal som po tele zimomriavky!“ vyznal sa pán Anton.
Hľadáme si svoje miesto
Podľa porotkyne Márie Schlosserovej potvrdzuje chuť usporiadať takéto festivaly každoročná hojná účasť. „Potvrdzuje to fakt, že mladí ľudia sa venujú slovu. Možno si takouto formou v pretechnizovanom svete hľadáme svoje miesto aj my, dospelí. Je to možnosť pre mladého človeka nájsť si svoju cestu cez intímne slová básnika. Teším sa vždy na festival Pavla Koyša, pretože je celoslovenským sviatkom pre nás, pedagógov, súťažiacich a aj ich rodičov,“ skonštatovala Schlosserová.
Naši zástupcovia nesklamali
V I. kategórii sa páčil porote najviac výkon Ivany Vallensfeldovej zo ZŠ Slovenských partizánov v Považskej Bystrici, ktorá sa predstavila s Jednou piesňou D. Heviera a J. Urbana.
Druhú kategóriu vyhral Adam Bajo zo ZUŠ Nová Dubnica. Ďalšie priečky obsadili gymnazisti z Považskej Bystrice Peter Kováčik a Miška Chovancová. Cenu za výber textu Mariana Kováčika získala Charllote Ondriciová z Gymnázia Púchov.
Anton Orlík z Považskej Bystrice bol vo štvrtej kategórii druhý. Cena za výber textu šla vďaka Anne Gajdošíkovej do Púchova.