POVAŽSKÁ BYSTRICA. Neoddeliteľnou súčasťou života každého moderného života je cestovanie. Cestovaním človek získava nové obzory, prichádza do kontaktu s inými ľuďmi, kultúrami a má možnosť porovnávať svoj domov s inými miestami.
Spojenie týchto myšlienok viedlo k cestovateľskému projektu, do ktorého sa zapojila celá Základná škola na Ul. slovenských partizánov.
Cestovanie krížom krážom
Počas tematického dňa, zameraného na cestovanie, využili deti všetky dostupné dopravné prostriedky. Nebolo to jednoduché, pretože počas jedného dňa cestovali vlakmi, autobusmi, električkami, metrom, boli aj v prístave či na letisku.
Zorganizovať 600 detí bolo náročné, bolo potrebné vybaviť do vlakov posilové vozne, prípadne zakúpiť miestenky, pretože niektorými vlakmi cestovalo až 150 detí. V prípravnej fáze sme veľmi úzko komunikovali so železnicami, ktoré nám vyšli v ústrety.
Nielen cestovanie, ale aj spoznávanie cudzích miest bolo súčasťou projektu. FOTO: AUTOR
Nielen cestovanie
Cestovateľský deň nepriniesol len zážitky z cestovania. Súčasťou bola napríklad aj návšteva múzeí. V Technickom múzeu v Košiciach deti prehliadka sklamala, pretože bola podaná nezaujímavou formou.
Naopak v Technickom múzeu vo Viedni deti sa takmer dve hodiny nemali čas nudiť, keďže tam bolo veľmi veľa interaktívnych exponátov. Napríklad si mohli v kričiacej miestnosti odskúšať decibely svojho kriku, stať sa na chvíľu rušňovodičom, šéfom elektrárne či televíznym redaktorom v štúdiu. Deti tiež veľmi živo vnímali výstavu Ľudské telo v Bratislave a taktiež viedenské i bratislavské Prírodovedné múzeum plné zvierat a dinosaurov v životnej veľkosti, ako aj drahých kameňov z celého sveta. Iní žiaci si zase vyskúšali Tatranské električky, niektorí sa boli pozrieť na letisku v Košiciach, ďalší cestovali metrom, takže majú plno zážitkov.
Nové skúsenosti
Deti prišli počas tematického dňa zameraného na cestovanie do kontaktu so všetkými druhmi dopravy. Naučili sa používať miestenky, vyhľadať spojenie, získavať informácie o cestovaní. V rámci projektu navštívili jednotlivé skupiny detí Viedeň, Bratislavu, Žilinu, Ružomberok, Strážky a Košice, navyše videli v spomínaných mestách rôzne zaujímavosti. Za spomenutie stojí Múzeum letectva, baníctva, dopravy, technické a prírodovedné múzeá, ale taktiež galérie, významné chrámy, synagógy.
Pridanou hodnotou pre sedemdesiat žiakov, ktorí zavítali do Viedne, bolo spoznanie inej kultúry a pohyb v cudzojazyčnom prostredí, kde mohli zúročiť svoje jazykové znalosti a v praxi si mohli vyskúšať komunikáciu s cudzincami, ktorí neovládajú slovenčinu. Projekt bol deťmi vnímaný pozitívne a už dnes je záujem o jeho pokračovanie.
Autor: Peter Lengyel