POVAŽSKÁ BYSTRICA. Najväčším problémom je nájsť miesto upchatia a potom ho uvoľniť. Napriek modernej technike, ktorú PVS používa, nie vždy sa podarí odstrániť poruchu (upchatie kanalizácie) bez výkopových prác, rozbitia potrubia a opätovného uvedenia do pôvodného stavu.
Tento stav, bohužiaľ, zapríčinia vo väčšine prípadov nezodpovední ľudia.
Prekvapenia v kanalizácii
Pracovníci PVS síce používajú moderný saco-tlakový automobil, kanalizačnú kameru..., ale iba technika vždy nestačí.
„Často nevychádzame z ú- divu, čo všetko sú schopní ľudia nahádzať do kanalizácie. Z kanalizácie v Považskej Bystrici sme vytiahli neuveriteľné množstvo letákov a novín. Tieto balíky upchali kanalizáciu z Rozkvetu tak, že splašky vytekali cez poklop kanalizačnej šachty až na Rajeckú cestu,“ vysvetľuje nedávnu haváriu Daniela Vašková z PVS.
Následok? Niekoľkodňová rozkopávka na sídlisku, zvedavé otázky a nadávanie ľudí, čo sa zasa stalo. Problém leží vedľa výkopu. Niekoľko balíkov schránkových novín, ktoré hodil do kanála niekto, kto si pri ich roznášaní chcel asi uľahčiť robotu.
Toto však nie je ani zďaleka ojedinelý príklad. Z kanalizácie v Beluši vytiahli pri prácach šesť pneumatík, a ktovie koľko ich v nej ešte zostalo. Opäť niekoľkodňové hľadanie miesta a spôsobu upchatia. Ľudia sú nepoučiteľní.
Mýlia si skládky s kanalizáciou
Vašková spomenie niekoľko ďalších prípadov. Z nich vyplýva, že ľudia si neuvedomujú, čo všetko môžu spôsobiť. „Mali by si uvedomiť, že kanalizácia nie je skládka, ani kontajner na smeti. Do kanalizácie určite nepatrí stavebný materiál, rôzne sypké materiály z údržby ciest, ale ani múka, cukor a podobne,“ hovorí Vašková.
Produktov a materiálov je však ďaleko viac. Patria medzi ne aj ropné materiály a tuky, chemikálie, umelé hnojivá, predmety z dreva, plastu, gumy, kovu, textilné produkty.
Ľudia spôsobujú problémy
Vašková upozornila, že nevhodný odpad v kanalizácií poškodzuje životné prostredie, spôsobuje upchávanie kanalizačného potrubia a vyhnívanie zvyškov spojených so vznikom zapáchajúcich a výbušných plynov, ktoré môžu prenikať do vnútra vášho domova. „Aj preto nepatria do kanalizácie odpady zo záhrad, pokosená tráva, lístie a podobne. To isté sa týka zvieracích fekálií, hnojovky, močovky, komunálneho odpadu, papiera, zvyškov jedál či kostí. Upchatie kanalizácie rôznymi produktmi ovplyvňuje náklady, a teda aj cenu za odvedenie a čistenie kanalizácie,“ dodala.