DUBNICA NAD VÁHOM. Folklórny súbor Senior klub Vršatec si pripomenul 10. výročie svojho založenia. Jubileum oslávili členovia tak, ako sa patrí. Nechýbal spev, tanec, zábava a nefalšovaná radosť z pohybu.
Pozvanie na výročný program prijali aj vzácni hostia a po jeho skončení sa pokračovalo v oživovaní spomienok bývalých tanečníkov FS Vršatec v neformálnych rozhovoroch. Živá debata, plná smiechu, utíchala len pomaly.
Z histórie po súčasnosť
Folklórny súbor Senior klub Vršatec vznikol v októbri roku 2002 pri prípravách na päťdesiate výročie založenia súboru Vršatec. Jeho členovia majú od 60 do 80 rokov a sú vekovo najstaršími tanečníkmi na Slovensku. Svojimi tancami, piesňami i tónmi ľudovej hudby šíria radosť nášho bohatého ľudového umenia.
Od roku 2004 sa pravidelne zúčastňujú na celoslovenskom festivale seniorských folklórnych súborov v Krivosúde a od roku 2005 Dubnického folklórneho festivalu a mnohých iných. Svojimi vystúpeniami tešia divákov nielen v rodnom meste a okolitých obciach, ale aj v zahraničí. Vedúcim súboru je Imrich Tinath.
Vzácni hostia
Program k desiatemu výročiu založenia Senior klubu Vršatec zastrešil dubnický kultúrny dom. Ešte pred jeho začiatkom sa sála začala pomaly zapĺňať milovníkmi folklóru a hosťami. „Som rád, že pozvanie prijali zástupcovia mesta, dubnických aj mimodubnických súborov. Nechýba tu ani Alojz Špaček z Folklórneho hnutia na Slovensku, riaditeľka Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici Daniela Čižmárová a mnohí iní,“ prezradil Tomáš Tinath, tanečný korepetítor seniorov, ktorý pripravil tanečníkov aj na výročný program.
Ten si nenechal ujsť ani Ivan Kálnovič, ktorý bol zakladateľom folklórneho krúžku v roku 1952 v Trenčianskych Tepliciach (predchodca FS Vršatec) a taktiež zakladajúci člen FS Vršatec v roku 1953.
Pamätníci mohli v hľadisku spoznať aj Jaroslava Magdolena, ktorý bol umeleckým vedúcim FS Vršatec v rokoch 1956-1957. Po tom, ako sa všetci zvítali a prehodili niekoľko slov, sa začal program, ktorý potvrdil, že dubnickí seniori ešte rozhodne nepatria do starého železa.
Energia na rozdávanie
V programe sa predstavilo tridsaťpäť účinkujúcich a sedemčlenná hosťujúca ľudová hudba Kľumok pod vedením Idy Arbetovej. Skvelú náladu a úsmev na tvári divákov vyčarila charizmatická Aťa Klímová. „Bola historicky prvou sólistkou speváčkou v súbore Vršatec v rokoch 1953-1954. Na javisku vystúpil aj Anton Zaťko - jeden z tanečníkov prvých rokov histórie súboru Vršatec,“ doplnil Tomáš Tinath.
Taktiež prezradil, prečo v programe zaznela aj Sládkovičova báseň Detvan. „Znela na počesť nášho kamaráta a bývalého člena Vršatca a Senior klubu Vršatec Lamberta Šimka. Bol niekoľkonásobným víťazom Hviezdoslavovho Kubína a veľmi miloval Vršatec a ľudí v ňom. Nanešťastie, už sa s nami nemôže tešiť z desiateho výročia súboru.“
Nadšení diváci
Energické vystúpenie plné radosti si neužívali len účinkujúci, čo potvrdil aj obrovský potlesk divákov po každom tanci. Ivan Kálnovič po vystúpení povedal: „Neveril som, že sa ich toľko objaví na javisku. Vek nehral žiadnu úlohu. Pravdupovediac, očarili ma.“ So smiechom dodal: „Taký veľký program a takí starí.“
Očarený bol aj Jaroslav Magdolen. „Bolo to veľmi pekné, som nadšený. Veľmi pekne ďakujem za pozvanie, cítil som sa tu veľmi dobre a oživil som si staré spomienky.“ Pochvalné slová zneli po skončení programu z každej strany. Za všetko hovorí vydarená bodka v podobe spoločnej piesne „Slovenská rodná dedina“, ktorú okrem účinkujúcich spievalo i celé hľadisko.