POVAŽSKÁ BYSTRICA. Okresná predsedníčka odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Mária Tatarková hovorí, že štrajk pritom nie je len o platoch, ale aj o financovaní a dlhodobo neriešených problémoch v školstve.
Viac ako šesťdesiat percent
Mária Tatarková hovorí, že ľudia zvažujú pri zapojení sa do štrajku aj finančnú situáciu. „I keď za štrajk sú, podporujú ho, vždy na tých váhach niečo preváži. Každý má záujem niečo vybojovať, no len potom je ťažšie rozhodnúť sa pre jednotlivca, ako sa k tomu postaviť. Do štrajku sa v rámci okresu zapojí okolo 67 percent,“ informovala Tatarková.
Väčšina škôl by však mala byť podľa nej celkom zatvorená. „Sú však aj školy, kde prvý stupeň nebude fungovať, druhý s nejakým obmedzením, niekde kuchyne pôjdu, niekde nie, so školskými klubmi je to podobné,“ uviedla.
Nie je to len o platoch
Tatarková zdôraznila, že štrajk učiteľov nie je len o platoch. „Neustále sa šetrí, rok čo rok sa na školstvo znižuje rozpočet. Niektorým, hlavne menším školám, ide doslova o prežitie. Problémy sú však všade, aj v veľkých školách. Keď aj prídu na školstvo peniaze, ich použitie nie je adresné,“ povedala Tatarková.
Reakcia na výzvu
Zareagovala aj na výzvu ministra školstva. „Aj mesto Považská Bystrica dostalo nejaký prípis, že majú zabezpečiť starostlivosť pre deti, či už v školských jedálňach, kluboch alebo centrách voľného času. Ale napríklad CVČ v Považskej Bystrici celé štrajkuje. To nie je fér. Ak je v škole aj jeden učiteľ či nejaký malý počet, ktorý neštrajkuje, nemôže zabezpečiť dozor pre stovky žiakov, pretože potom zlyháva bezpečnosť. Je to chabý pokus ministerstva školstva zneistiť ľudí,“ hovorí Tatarková.
Chcú upozorniť na to, čo v školstve chýba
Dodáva, že ako to dopadne, sa ešte len uvidí. „Mnohí mi však volali a povedali, že sa nedajú odradiť. Nejdeme do ulíc robiť vandalizmus, ale snažíme sa upozorniť na to, že financie v školstve chýbajú. Ak bude štát zodpovednosť presúvať na obce a mestá, nič sa tým nedosiahne. ZMOS ustúpil, prisľúbil, že budeme šetriť. Ale ja sa pýtam na čom?“ kladie otázku predsedníčka odborov.
Nepáči sa jej, že štát presúva stále viac a viac zodpovednosti za školstvo v regiónoch na samosprávy, akoby to ani nebol štátny záujem, aby dobre fungovalo. „My nevedieme boj za nejaké chiméry, ale o prežitie a celkovú štruktúru školstva, ako má vyzerať v budúcnosti. Už 22 rokov nič iné nerobíme, len každá vláda jeden zákon prijme, potom ho zruší a stále sme v neistote. Takto sa to ďalej ťahať nedá,“ hovorí Tatarková.