PÚCHOV: Na post dekana kandidoval napokon Vavro sám. Z dvanástich hlasov akademického senátu získal jedenásť, komisia vyhodnotila jeden ako neplatný. Voľby dekana sa začali predstavením programu na štvorročné obdobie pred akademickou obcou. Tá si vypočula Vavrov volebný program na ďalšie štyri roky. V úvode sa poďakoval študentom, ktorí vyjadrujú pedagógom okupačným štrajkom podporu.
Bývalý dekan odpovedal aj na niekoľko otázok. Potom sa odobral akademický senát na tajnú voľbu nového dekana.
Rektor nepozná zákon
To vyplynulo zo slov generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl ministerstva školstva Petra Plavčana. „Zákon o vysokých školách obsahoval pôvodne aj klauzulu, že dekani a rektori musia byť profesormi a dekanmi univerzity. Z dôvodu, aby mohli byť do týchto funkcií vymenúvaní aj špičkoví manažéri z praxe, ktorí v tom čase na vysokej škole nepôsobili, toto ustanovenie vypadlo. Stalo sa tak asi pred desiatimi rokmi,“ upresnil podmienky voľby Plavčan.
Reagoval tak na tvrdenia rektora TnUAD Ivana Kneppa, ktorý deň pred voľbou tvrdil, že Vavro sa dekanom práve z dôvodu, že nie je zamestnancom univerzity, stať nemôže. Plavčan zdôraznil, že Vavra akademický senát z tohto postu nikdy neodvolal. „Voľbu dekana absolvoval nie preto, že dostal nezákonnú výpoveď, ale preto, lebo mu v decembri končí volebné obdobie,“ dodal generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl ministerstva školstva.
Rektor by podľa neho teraz mal dekana prijať do pracovného pomeru. Ak tak neurobí, opätovne musí zasadnúť akademický senát. „Neviem, či sa tak stane, ale zo strany rektora sa dá očakávať aj toto,“ myslí si Vavro.
Vavro zostáva dekanom
Akademický senát FPT volil dekana tajne. Z kompletného, dvanásťčlenného senátu dostal Vavro jedenásť platných hlasov. Dvanásty bol neplatný. Dekanom Fakulty priemyselných technológií Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa stal na ďalšie štyri roky Ján Vavro.
Ako dekan pôsobil jedno volebné obdobie. Rektor Ivan Kneppo ho odvolal a za dekana určil seba. Odvolanie Vavra vyvolalo na fakulte okupačný štrajk. „Bol som od 3. októbra práceneschopný a výpoveď som stále nedostal, hoci ma odhlásili z poisťovní. PN som skončil včera, na vlastnú žiadosť, aby som sa mohol zúčastniť voľby dekana,“ skonštatoval Vavro, ktorý sa poďakoval za dôveru. Dodal, že dúfa, že dôveru akademickej obce nesklame. „Chcem, aby sa vrátilo všetko do normálu. Stiahli sa výpovede a všetko fungovalo, ako má, aby sa mohli venovať ľudia svojej činnosti v kľude,“ povedal Vavro.
Iná univerzita
O sťahovaní fakulty sa hovorí už dlhšie. Najskôr to malo byť do Trenčína, no tento fakt vyvolal v súčinnosti s odvolaním dekana štrajk. Podľa Vavra bude však tento krok potrebný. „Ak chceme, aby sme si udržali svoje dobré meno, musíme spod TnUAD odísť. Chceme napredovať ďalej, získať ďalšie akreditácie. Pod týmto vedením sa nám to nikdy nepodarí. Rokovali sme s rektorkou Žilinskej univerzity, tá je tejto myšlienke, ak pôjde všetko zákonnou cestou, naklonená,“ povedal staronový dekan.
Vavro sa nazdáva, že by sa nič nezmenilo ani po odvolaní rektora Kneppa. „Je to o morálke, cti. Ak sa vymení iba rektor a vedenie zostane, situácia by zostala takmer rovnaká. Univerzita stratila dávno svoje meno, vedenie sa chová niekoľko rokov stále rovnako, takže spolupráca by bola nemožná. A čo sa týka sťahovania do Trenčína, rektor asi dávno zabudol, čo nám sľúbil, keď som nastupoval do funkcie. Tvrdil, že fakulta sa sťahovať nebude,“ posťažoval sa.
Na ťahu sú ďalší
Rektor Ivan Kneppo na minulotýždňovej stredajšej tlačovej konferencii tvrdil, že zo svojej funkcie odstúpiť nemieni. „Okrem piatich členov Akademického senátu TnUAD z FPT, ktorí sa zasadnutia nezúčastnili, mám podporu všetkých ostatných členov, rovnako ako členov správnej rady,“ povedal rektor.
„Na predsedníctve Akademického senátu TnUAD bol schválený bod programu do budúcotýždňového senátu, ktorým má byť odvolanie rektora,“ dozvedeli sme sa na fakulte.
Rada si stojí za vyhlásením
„Stojíme si za vyhlásením a podporou študentom FPT v Púchove. Bola som tu osobne a rozprávala som sa so študentmi i pedagógmi, ktorí netušili, čo bude ďalej. Pokiaľ má vedenie TnUAD pochybnosti, ktoré prezentovalo na tlačovke, môže ich riešiť súdnou cestou, ako sľúbila pani kvestorka. Komunikujeme s prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie i predsedom rady vysokých škôl, čo sa týka ďalších krokov. Informovali členov o našom liste a dokumentoch, ktoré som im poslala,“ povedala predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl Katarina Stolárikova.
Štrajk pokračuje
Lukáš Raník za študentov potvrdil, že po mesiaci štrajku mala voľba a jej výsledok na študentov povzbudzujúci efekt. „Situácia je kľudnejšia, ale zatiaľ zostávame v okupačnom štrajku. Zostal som prekvapený, keď vedenie univerzity tvrdilo, že nepozná naše požiadavky. Jednou z nich je odvolanie rektora, na čom budeme trvať!" dodal.