LYSÁ POD MAKYTOU. Starosta Pavol Gábik hovorí o nemalých financiách, ktoré by obec potrebovala na opravu cesty a Onričkovce nie sú vraj jediné.
Môžu použiť len drť
Gábik pripúšťa, že vo svojom volebnom programe mal bod postupnú opravu miestnych komunikácií aj v miestnych častiach obce.
„Do Ondričkoviec boli, pravdepodobne v roku 2008, zaasfaltované asi tri najhoršie úseky, ale pre zlý podklad už po tom nie je ani stopa a v roku 2010 boli na závoz rigolov na ceste dovezené tri nákladné automobily asfaltovej drte z frézovanej cesty,“ hovorí o investíciách na opravu cesty do tejto časti starosta.
Vyjadril sa aj k tomu, čo je v súčasnosti obec schopná realizovať a ako je to v ostatných častiach. „Momentálna finančná situácia obce dovolí pozavážať najhoršie úseky cesty drťou. Cesty v niektorých iných častiach obce sú v pomerne dobrom stave z tých dôvodov, že v čase, keď sa opravovali z pôvodných poľných ciest, čo mohlo byť, odhadujem, v rozpätí rokov 1964 až 1966, boli na nich urobené kvalitnejšie podklady, hrubý kameň, zavalcovanie a podobne. Na týchto cestách bol položený asfaltový koberec, myslím, že v roku 1994 alebo 1995. Ale ani na jednej ceste nie sú položené odvodňovacie žľaby,“ tvrdí k oprave starosta.
Dodal ešte, že si uvedomuje, aký je stav niektorých miestnych komunikácií a potvrdil, že v najhoršom stave sú cesty do Ondričkoviec a do Gábov. „Sú to približne dva kilometre dlhé cesty,“ odhaduje Gábik.
Patrí štátu, treba na ňu veľa
Starosta ďalej tvrdí, že sa snažia nezabúdať na žiadneho občana obce. „Problémy sa snažíme riešiť podľa finančných možností v snahe nezvyšovať daňové zaťaženie obyvateľov obce,“ tvrdí starosta.
Dopĺňa ešte, že sa snažil zistiť, aké finančné náklady by vyžadovala oprava. „Zisťoval som cenu jedného metra štvorcového novej cesty aj s vybudovaním odvodňovacích žľabov a asfaltového koberca, ktorá sa rovná 52 až 60 eur za meter štvorcový. Pri šírke cesty 3 metre by dvojkilometrová cesta stála 330-tisíc eur. A to máme tri cesty v takom stave, ktoré majú dĺžku približne poldruha kilometra,“ hovorí v číslach starosta.
Vyjadril sa aj k majetkovo-právnym vzťahom. „Cesta patrí Slovenskej republike, čiže Slovenskému pozemkovému fondu., a my sa musíme o ňu starať, to som vždy hovoril,“ zdôrazňuje starosta.
Zimná údržba a odpad
K zimnej údržbe starosta tvrdí, že sa odhŕňajú všetky cesty v obci, čo je asi 40 kilometrov. „Používame dva traktory. Pri hustom snežení aj tri. Prehrnutie určeného rajónu pre traktor niekedy trvá aj viac ako šesť hodín. Niekde v ťažkom teréne ani traktor naprázdno nedokáže vytiahnuť, takým úsekom sa potom venuje nakoniec. Čo sa týka posypu ciest, robí sa na frekventovaných úsekoch. Predstavte si posypanie 40 km ciest a na druhý deň prehrnutie a znova posýpanie - mechanizmy, posypový materiál, financie. Pokiaľ si ja pamätám, a bývam tiež mimo centra, cesty sa vlastne neposýpali, väčšinou len svojpomocne popolom,“ hovorí starosta.
Gábik pripúšťa, že čo sa týka odpadov, tak smetný voz naozaj neprejde do všetkých osád v obci, aj keby boli všetky vyasfaltované. „Sú úzke a miestami majú neúmerne vysoké stúpanie. Za odpady na osobu a rok platia naši občania, kde chodí kuka voz, 19 eur na osobu a rok, a tí občania, kde nevyjde, 4 eurá na osobu a rok. Odpad si môžu občania zviezť na zberné miesto v centre obce. Okrem toho pravidelne zvážame PET fľaše, minimálne dvakrát do roka zvážame elektroodpad,“ doplnil ešte k nakladaniu s odpadmi starosta.