POVAŽSKÁ BYSTRICA. Návštevníci vernisáže si vypočuli slová autora výstavy i sprievodné slovo kurátora, Otta Gáťu. S nemenej veľkým zaujatím však sledovali exponáty.
Vo výstavnej sieni kina bolo pomerne hlučno. Spôsobili to rôzne debaty.
Po knihách prišla výstava
Milan Belás je známy najmä ako historik. Vydal štyri knihy o známych považskobystrických rodákoch. Tá posledná bola o maliarovi Jánovi Rojkovi. Piata by mala byť o slávnom mímovi Milanovi Sládkovi. K usporiadaniu výstavy ho nahovorili známi a priatelia. Belás zložil výstavu z vlastnej zbierky.
Na nej môžu vidieť návštevníci vidieť zmeny mesta a jeho staré podoby na panoramatických fotografiách. Druhá časť výstavy je venovaná numizmatike.
Vlastné plakety a medaily
„Väčšina z nich sa vyrobila v Považských strojárňach alebo v Štátnej mincovni v Kremnici. Považská Bystrica mala vlastných návrhárov či rytcov. Březina, Vohnický, Bielik, tí všetci študovali v Prahe. Vtedy sa vyrábalo vo fabrike takmer všetko,“ povie k výstave autor.
Nezabudne ukázať ani poslednú časť, ktorá je venovaná motocyklom. „Bola to súčasť mesta, ktoré bolo spojené s motocyklom navždy. V 60. až 70. tych rokoch sme boli svetovou špičkou v ich výrobe. Vyvážali sme ich do 54 štátov sveta. Čas ukáže, prečo sme sa tohto všetkého vzdali,“ zamyslel sa Belas.
Kde čo stálo
Tým sa zaoberali partie diskutujúcich pred fotografiami. „Môžete vidieť starý židovský cintorín, Jelšové, výstavbu sídliska SNP, štadiónu, prestavbu mesta. Ľudia sa zastavia, zaspomínajú, kde vyrastali, pracovali, kde sa hrávali, či kde stál ich dom,“ dodá autor výstavy.
Mladí nemajú podľa neho o staré fotografie a materiály o meste taký záujem ako staršie generácie. Ten sa zvýši pri príprave prác a vtedy, ak Belás prinesie na prednášky do školy staré fotografie mesta a materiály, ktoré súvisia s jeho históriou.