TRENČÍN. Polícia objasnila menej ako polovicu extrémistických trestných činov. Ide pritom o najväčší počet takýchto trestných činov za posledných päť rokov. V roku 2010 ich bolo 114, objasnených bolo vyše 90 percent.
Vyplýva to zo Správy o plnení úloh vyplývajúcich z Koncepcie boja proti extrémizmu, ktorú vzala vláda SR na vedomie.
V našom kraji ich bolo najviac
V prevažnej časti prípadov išlo vlani o trestný čin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Najviac, až pätinu, extrémistických trestných činov vôbec, polícia zaevidovala v Trenčianskom kraji. „V roku 2011 bolo v Trenčianskom kraji zaevidovaných 48 trestných činov extrémizmu, čo predstavuje až 20 percent z celkového nápadu týchto činov na Slovensku," informuje správa. Podľa jednotlivých okresov v rámci Trenčianskeho kraja sa najviac prípadov vyskytlo v okrese Prievidza a následne v okrese Trenčín. Okolo 30 extrémistických činov zaznamenali v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom či Banskobystrickom kraji.
Protestné zhromaždenia
Správa tiež konštatuje, že v priebehu roka 2011 a v 1. polroku 2012 bol zaznamenaný nárast organizovaných protestných zhromaždení, ktoré boli zneužívané prívržencami extrémizmu. Zamerané boli predovšetkým na kritiku rozpočtových opatrení a ekonomickej situácie, kritiku systému a medializované kauzy a "anticiganizmus". Na ich organizovanie sa podľa správy využíva najmä internet. „Extrémistická scéna na Slovensku prešla viditeľnou zmenou z relatívnej anonymity cez občianske združenia až na politickú scénu. Pri snahe preniknúť na politickú scénu zneužívali problémy sociálne znevýhodnených a neprispôsobivých skupín obyvateľov," konštatuje dokument. Pri poukazovaní na tento problém bola zámerne využívaná frustrácia, konflikty miestnych obyvateľov s rómskou menšinou a trestné činy spáchané Rómami. V roku 2011 a v 1. polroku 2012 takéto aktivity vyvíjali najmä členovia občianskeho združenia Slovenská pospolitosť a Ľudová strana Naše Slovensko.