NIMNICA. Rozvoj kultúry v regióne má svoje opodstatnenie. Ľudí, ktorí sa jej venujú, spája láska ku kultúre, vďaka nim pretrvávajú ľudové tradície, fungujú umelecké kolektívy, môžu svoju činnosť vyvíjať jednotlivci.
Symbolický názov Múzy nás spájajú má aj podujatie, ktoré po piaty raz zorganizovalo Považské osvetové stredisko.
Stretnutie v Nimnici
Podujatie sa pravidelne koná v Kúpeľoch Nimnica. Stretávajú sa na ňom priaznivci, ale predovšetkým tvorcovia miestnej kultúry, či už ako jednotlivci alebo kolektívy, z okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Pätnásť z nich dostalo ocenenie.
„Medzi ocenenými sú najmä tí, ktorí oslavujú životné jubileum. Ceny predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja sme odovzdali aj trom obciam a jednému mestu, kde venujú kultúre veľkú pozornosť. Napríklad s obcou Pruské už viac ako štyridsať rokov spolupracujeme pri organizovaní Gavlovičovho Pruského, s Hornou Marikovou zas dvadsať rokov pri folklórnych slávnostiach. Ocenenia dostali aj Dubnica nad Váhom a Bohunice, v oboch zriadili múzeá,“ vysvetlila Daniela Čižmárová, riaditeľka Považského osvetového strediska.
Okrem nich ceny dostali riaditeľky umeleckých škôl Blanka Cedzová z Považskej Bystrice a Ružena Hromádková z Ilavy, čipkárka Anna Rendeková z Považskej Bystrice, folkloristka Veronika Šeligová z Lednice, knihovníčky Ľudmila Kozáková z Košece, Mária Jakúbková z Pruského, Anna Hippíková z Považskej Bystrice a Ľubomíra Luhová z Ilavy, zbor pre občianske záležitosti z Udiče, folklórna skupina Limbora z Prečína a folklórny súbor Senior klub Vršatec z Dubnice nad Váhom.
Symbolika
Múzy dokážu spojiť ľudí z rôznych oblastí kultúry, pretože je im blízka a venujú sa jej najmä srdcom. Nečakajú veľké odmeny, tými sú slová uznania či vďaky za ich dlhoročnú prácu. „Svoju prácu robím s láskou a radosťou tridsať rokov. Vychovali sme úžasných žiakov, z ktorých sú učitelia, umelci. Som rada, že naša práca mala zmysel, čo sa ukázalo aj na tomto podujatí pri vystúpení našich žiakov,“ povedala jedna z ocenených Ružena Hromádková.
Uznanie potešilo i starostov. „Organizovaniu folklórnych slávností sa venujeme už dvadsať rokov, najväčšiu zásluhu na tom majú najmä ľudia zo Žrnovanky. Motivuje nás aj to, že majú veľký ohlas u obyvateľov nielen v našej obci, ale tiež zo širokého okolia. Preto dnešné uznanie nepatrí mne, ale všetkým občanom, starostom, ktorí boli predo mnou a tiež členom folklórnej skupiny,“ skonštatoval starosta Hornej Marikovej Miroslav Hamar.
Starosta Pruského Viliam Cíbik dodal, že ocenenie pre ich obec je aj symbolické, keďže v tomto roku si pripomenuli 300. výročie narodenia básnika Hugolína Gavloviča, ktorý je tretím Slovákom zapísaným v zozname svetových kultúrnych osobností Unesco. „Nielen pre tradíciu podujatia, ktoré je mu venované, ale tiež pre toto významné výročie, je to pre nás zaväzujúce ocenenie, aby sme v tejto práci ďalej pokračovali,“ dodal.