PÚCHOV. Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania predstavila v Bratislave dňa 4. decembra najlepšie slovenské podnikateľky za rok 2012.
Ženy podnikateľky sú na Slovensku každým rokom odvážnejšie. Neraz vstupujú do odvetví, ktoré sú pre ženy netradičné. Svojou šikovnosťou a usilovnosťou dosahujú čoraz väčšie úspechy i napriek tomu, že skĺbiť rodinu s podnikaním je niekedy veľmi náročné.
Krítéria boli prísne
Osemčlenná hodnotiaca komisia, ktorá rozhodovala o výsledku, bola zložená zo zástupcov Združenia podnikateľov Slovenska, podnikateliek slovenského živnostenského zväzu a víťaziek posledných ročníkov súťaže. Krásne druhé miesto v kategórii úspešná živnostníčka získala Emília Fojtíková z Lazov pod Makytou, ktorá už pätnásť rokov podniká v strojovom vyšívaní.
Pre pani Emíliu nebolo toto ocenenie prvé, pretože cenu sympatie si odniesla aj pred niekoľkými rokmi. Na vlastnej koži sa presvedčila, že prihláškou do súťaže sa to všetko iba začalo. „Potrebné bolo množstvo dokumentov z účtovníctva a potvrdení z poisťovní a úradov, čo mi zobralo veľa z drahocenného času, prezradila úspešná živnostníčka. „Veľkou výhrou bol už len fakt, že pri byrokracii v tejto krajine som zvíťazila sama nad sebou a veci dotiahla do konca,“ dodala E. Fojtíková. Do súťaže sa prihlásilo štyridsať žien z rôznych odvetví priemyslu, ktoré museli splniť predpísané kritéria. Podnikateľka z Lazov pod Makytou zaujala porotu najmä netradičnou prácou, na ktorú má vytvorené v regióne úplne odlišné podmienky než napríklad v Bratislave či v iných mestách Slovenska, v ktorých sa hýbe obchod aj služby. Na margo toho pani Emília tvrdí, že ak človeka práca napĺňa, pustí sa do boja aj s veternými mlynmi.
Živnostníci tu nemajú na ružiach ustlané
Profesionálnej výšivke sa pani Emília začala venovať po skončení materskej dovolenky, pretože vedela, že s dvoma malými deťmi sa jej len ťažko podarí zohnať si prácu. Manžel pracoval na týždňovky a ona nemala inú možnosť, ako nakúpiť stroje cez leasing a pustiť sa do toho, čo ju bavilo najviac aj napriek tomu, že to bol riskantný krok. K jednoduchým strojom pribudli postupne zložitejšie, čo posunulo Emíliu Fojtíkovú o veľký kus vpred. Aj keď ju profesionálnou cestou sprevádzajú úvery aj naďalej, nezávislosť si váži nadovšetko. Z vlastných skúseností však vie, že živnostníci na Slovensku nemajú na ružiach ustlané.
„Každá vláda nám len sľubuje, ale skutočnosť je, že zaťaženie máme čoraz vyššie. Neviem, ako budeme robiť ďalej, pretože uživiť seba a zamestnávať naviac človeka je v dnešných časoch takmer prepych. Vstupné náklady sa neustále zvyšujú, ale z pochopiteľných príčin sa do ceny za službu premietnuť nemôžu, pretože moja práca by nebola konkurencie schopná, “ vysvetlila pani Emília, pričom dodala, že najviac zo všetkého si želá, aby aj živnostníci mali v tejto spoločnosti dôstojné miesto.