NOVÁ DUBNICA. Ako informoval Martin Valentovič z organizácie Priatelia Zeme - SPZ, projekt bol ukončený slávnostným vyhlásením víťazov a odovzdávaním cien 20. decembra na Dni otvorených dverí v odpadovom hospodárstve v Novej Dubnici. Hlavným cieľom súťaže je vyzdvihnutie a zviditeľnenie pracovných výsledkov ľudí, ktorým záleží na odpadovom hospodárstve a chcú ho neustále zlepšovať. "Súťaž má viacero dôležitých rozmerov. Okrem vyzdvihnutia práce konkrétnych ľudí chceme ukázať aj to, že na odpadové problémy existujú na Slovensku aj veľmi pozitívne riešenia," uviedol Valentovič.
Víťaz súťaže mesto Nová Dubnica síce zvýšilo v sledovanom období celkové množstvo odpadu o 24 percent, avšak zároveň dokázalo udržať množstvo zmesového komunálneho odpadu a zvýšilo množstvo vytriedeného odpadu. "Na porotu urobilo dojem zvýšenie miery separovania biologicky rozložiteľného odpadu zo zelene na trojnásobok, ale aj nárast v ďalších komoditách ako plasty, papier, kovy o desiatky percent," priblížil pre agentúru SITA. Celkovo tak išlo v Novej Dubnici o zvýšenie množstva vytriedených odpadov u 13 komodít a celková účinnosť sa tak zdvihla na takmer 29 percent. Okrem toho podľa jeho slov zaujala porotu aj komfortnosť systému pre obyvateľov, realizácia zberného dvora formou chránenej dielne, triedenie bioodpadu v školských jedálňach a tiež zriaďovanie komunitných kompostovísk.
Druhé miesto obsadilo mesto Žiar nad Hronom, pričom je v ňom zriadený veľmi komfortný systém odpadového hospodárstva, avšak výsledky sú o niečo horšie ako v Novej Dubnici. V sledovanom období síce došlo k zvýšeniu množstiev triedeného odpadu u 12 komodít, avšak zároveň poklesla celková účinnosť separovaného zberu o viac ako percento. "Porota pri Žiari nad Hronom ocenila aj intenzívnu prácu s verejnosťou a tvrdý postup pri nelegálnom nakladaní s odpadmi," doplnil Valentovič.
Na treťom mieste sa umiestnila obec Košeca v okrese Ilava. V tejto obci nedošlo až k takému výraznému nárastu vytriedených zložiek odpadov, avšak porota ocenila nielen komfortný systém pre obyvateľov, ale aj výrazný pokles v produkcii obyvateľov, až o 20 kilogramov na obyvateľa, pričom pri zmesovom komunálnom odpade to bolo až o 30 percent. Toto podľa neho dosiahla Košeca hlavne vďaka intenzívnej podpore domáceho a komunitného kompostovania. Porota taktiež ocenila prácu s obyvateľstvom pri nelegálnom nakladaní s odpadom.