POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zima patrí medzi kritické obdobia nielen pre cestárov, ale aj vodičov. Kým si zvyknú na zasnežené cesty, väčšinou vznikajú kolízie.
Inak to nebolo na začiatkom tohto roka. Pri nehodách boli aj ťažké zranenia.
Nehody so zraneniami
Vážna dopravná nehoda sa stala 3. januára popoludní na ceste druhej triedy v smere na Púchov. Tridsaťdeväťročná vodička sa pri prejazde miernou ľavotočivou zákrutou v dôsledku neprispôsobenia rýchlosti jazdy a povahy vozovky dostala do šmyku. Následne prešla do protismeru, kde sa čelne zrazila s oproti idúcou felíciou, ktorú po zrážke odhodilo do zvodidiel. Po náraze začala felícia horieť. Pri nehode jedna osoba bola ťažko zranená, štyri ľahko.
S vážnymi zraneniami sa skončil aj stret linkového autobusu a posýpača na hlavnej ceste v katastri Plevníka-Drienového 8. januára po 19. hodine.
„Štyridsaťtriročný zamestnanec NDS a.s. so sypacím vozidlom zn. Mercedes zišiel z diaľničného privádzača a odbočil smerom na Bytču. Pokračoval v priraďovacom pruhu k ceste I/61. Potom sa vodič sypacieho vozidla začal otáčať a vošiel do jazdnej dráhy linkového autobusu, ktorý riadil 23-ročný vodič zo Žiliny. Vodič autobusu už nestihol zrážke zabrániť a narazil do bočnej časti vozidla údržby. Obe vozidlá po zrážke prešli do protismeru, vyšli mimo cestu a narazili do svahu pod železničnou traťou. Vozidlo údržby ešte narazilo do dopravnej značky,“ opísala priebeh nehody krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.
Pri nehode sa ťažko zranil vodič autobusu a taktiež 63-ročná cestujúca z Považskej Bystrice. Okrem dvoch ťažkých zranení sa ľahko zranili siedmi cestujúci autobusu. „Škoda na vozidlách bola predbežne vyčíslená na asi 50-tisíc eur, na dopravnej značke 100 eur. Príčina a miera zavinenia dopravnej nehody je v štádiu vyšetrovania,“ doplnila hovorkyňa.
Štyri zásady jazdy na zimných cestách
Ako ďalej Antalová uviedla, najviac nehôd býva pri zmene poveternostných podmienok, kedy sa mení povrch vozoviek. Vodiči sa nedokážu rýchlo prispôsobiť, stále jazdia ako po suchých cestách. „Vodiči by nemali zabúdať na zásady, ktoré platia pri jazde po zimných cestách. Prvou je opatrnosť. Jazdiť by síce mali stále opatrne, ale práve v takýchto situáciách by mali pozornosť ešte viac zvýšiť. Dbať hlavne na to, aby mali očistené všetky sklá i celé auto, aby sa sneh pri brzdení nezošmykol na predné sklo, ale tiež aby odletujúcimi kusmi snehu či ľadu nespôsobili nepríjemnosti iným vodičom. Ďalšou zásadou je správne brzdenie, čiže snažiť sa odhadnúť brznú dráhu s dostatočnou rezervou a nevyužívať len pedál brzdy, ale aj brzdný účinok motora. Treťou zásadou je rozjazd a akcelerácia. Aby bolo riziko preklzu pri rozbehu čo najnižšie, je potrebné akcelerovať čo najplynulejšie. Štvrtou veľmi dôležitou zásadou je prejazd zákrutami, kde treba spomaliť na požadovanú rýchlosť ešte v priamom smere jazdy, čiže pred zákrutou. Taktiež samotný prejazd by mal byť plynulým pohybom volantu, aby sa zmenou nezvyšovalo riziko vzniku priečneho šmyku,“ pripomenula zásady Antalová.
Najdôležitejšou podľa nej je, a to nielen v zime, prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam. „Radšej meškať niekoľko minút, ako rýchlou jazdou neprísť do cieľa vôbec,“ dodala.