PÚCHOV. Rodičia môžu do nej svoje deti zapísať v dvoch termínoch, 5. alebo 6. februára, vždy od 15. hodiny. Prvý deň majú na to tri a na druhý hodinu.
„Môžem potvrdiť nárast počtu detí s poruchami učenia a aj žiakov so ŠVVP. Je evidentný aj narastajúci počet žiadostí o odklad. Sporadicky sa k nám dostávajú aj žiadosti zapísať dieťa skôr. V súčasnosti máme žiačku, ktorá bola prijatá práve na základe takejto žiadosti zákonného zástupcu. Je v druhom ročníku a jej prospech je výborný,“ hovorí riaditeľka školy Oľga Ďurechová o jednom z prváckych problémov.
V školskom roku 2012/2013 zaznamenali mierny nárast počtu prvákov. „Momentálne je počet žiakov v prvom ročníku 46. Približne rovnaký očakávame aj na zápise pre školský rok 2013/2014,“ skonštatovala Oľga Ďurechová.
Je ich viac
Počet zapísaných detí v posledných dvoch rokoch v ZŠ Janka Kráľa v Novej Dubnici stúpol. „Zapísali sme päťdesiat detí, z toho evidujeme deväť žiadostí o odklad,“ hovorí o počte riaditeľ školy Martin Staňo.
Vráti sa aj k odkladom či skoršiemu nástupu prváka do školy. „Počet odkladov je v posledných rokoch približne rovnaký. Dôvodom odkladov sú najmä závažné zdravotné problémy a sociálna nezrelosť,“ povie na margo odkladov riaditeľ novodubnickej základnej školy. Žiadosti o skoršie zápisy nemávajú.
O prvákoch vedia
V Dubnici nad Váhom sledujú prihlasovanie prvákov veľmi dôsledne. „Podľa evidencie obyvateľstva „dohľadávame“ každé jedno dieťa a praktizujeme to už roky podľa zoznamov z evidencie a odkladov ŠD. Je to spojené s enormným úsilím. Na druhej strane je to jediný spôsob zabrániť tomu, že sa na niektoré dieťa jednoducho zabudne. Každoročne takýchto prípadov je v meste okolo 30. Bez súčinnosti mestskej polície si to ani nevieme predstaviť. Tí vždy nájdu minimálne starých rodičov a riešime to následne cez nich. Pobyt celej rodiny v zahraničí je zvláštna kapitola, rodičia povinnosť zápisu nechápu a naša legislatíva nereaguje primerane,“ konštatuje hovorca mesta Juraj Džima.
Podľa neho je otázka o náraste či poklese množstva zapísaných prvákov predčasná a dá sa na ňu odpovedať len špekulatívne.
Zmeny neočakávajú
Podľa hovorcu mesta Púchov Petra Panvicu a pracovníkov oddelenia školstva nemožno spájať poruchy učenia s odkladmi povinnej školskej dochádzky, nakoľko poruchy učenia sú vývinové poruchy, ktoré sa môžu vyskytnúť v rôznom stupni vzdelávania.
„Vo všeobecnosti môžeme potvrdiť, že odklady povinnej školskej dochádzky riešia riaditelia základných škôl každoročne. Počty odkladov sa vyskytujú vždy určitým percentom u populácie pred- školákov a prirodzene kopírujú nerovnomerný vývin psychosomatických schopností detí v predškolskom veku. Nemáme pocit, že by ich počet narastal,“ hovorí Panvica.
Prijatie dieťaťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, je aj v Púchove ojedinelé. „Pred prijatím musí prejsť klasickým psychologickým vyšetrením, kde sa zisťujú všetky zložky intelektu a vo všetkých zložkách musí byť dieťa nadpriemerné. Okrem toho, musí byť aj sociálne a emocionálne zrelé. K žiadosti je potrebné priložiť i vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast. V našom meste si pamätám prijatie takéhoto dieťaťa asi pred troma rokmi. V priebehu roka sa rodičia u nás informujú aj o možnosti dať dieťa skôr do školy. Odporúčame im navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu, kde dostanú všetky podrobné odpovede od odborných zamestnancov,“ dodal Panvica.
V tomto školskom roku by podľa evidencie obyvateľstva malo prísť na zápis 169 detí, okrem nich tiež príde 24 detí, ktoré mali odklad povinnej školskej dochádzky v minulom školskom roku. „Očakávame i deti z iných miest či obcí. Konkrétne čísla potvrdíme po ukončení zápisu. Výrazné zmeny v počte prijatých detí do 1. ročníka neočakávame,“ skonštatoval hovorca mesta Púchov