DUBNICA NAD VÁHOM. Rozpočet mesta každoročne počíta aj s príjmom z miestnych daní a poplatkov. Práve v týchto položkách bol ku koncu minulého roka rest 426-tisíc eur.
Chýbajúce financie sa mesto rozhodlo vymáhať aj zverejňovaním neplatičov. Aktuálne zoznamy uverejnilo na svojej webovej stránke.
Už sú aj na webe
Zákon o správe daní dal samosprávam do rúk možnosť uverejňovať neplatičov. Dubnická samospráva ju využíva už druhý rok po sebe.
Pred pár dňami mesto zverejnilo nový zoznam neplatičov. U fyzických osôb je najvyššia pohľadávka vo výške viac ako 6500 eur, pričom zverejnených je 270 mien. U právnických osôb najvyššiu pohľadávku vo výške takmer 70-tisíc eur evidujú u firmy Metalurg Immo, s.r.o., Bratislava. V tomto zozname je 23 firiem. Podľa Mariána Magdolena z mestského úradu je zoznam oveľa väčší. „Zákon nám umožňuje uverejňovať neplatičov pri fyzických osobách s celkovým dlhom nad 160 eur, pri právnických nad 1600 eur. Drvivá väčšina dlžníkov je pod touto hranicou,“ upozornil. Uverejnenie zoznamu preto podľa neho prinesie len čiastočný pokles pohľadávok.
Samosprávy majú viac možností
Vymáhať pohľadávky od obyvateľov či firiem môžu samosprávy viacerými spôsobmi. Upozornením počnúc a exekúciami končiac. „K 31. decembru minulého roka evidujeme pohľadávky voči právnickým a fyzickým osobám vo výške 426-tisíc eur. Je to sumár pohľadávok od roku 2005. Najväčšiu položku z nich tvorí daň z nehnuteľností, ktorú nezaplatili právnické osoby, a to vo výške 209-tisíc eur,“ vysvetľuje Magdolen.
V minulosti zasielali dlžníkom upozornenia – vyššie sumy doporučene, nižšie obyčajnou poštou. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu to však nebolo v súlade so zákonom, všetky upozornenia musia byť posielané doporučene. Preto už vlani zvolili formu, že písomné upozornenia budú posielané len právnickým osobám. „Mesto by to stálo tisícky eur na poštovnom, čo rozpočet v súčasnosti neumožňuje, preto sú fyzické osoby upozorňované inou formou. Uverejňujeme články v mestských novinách, sú výzvy v mestskom rozhlase, na internetovej stránke mesta. Ak dlžníci nereagujú, prichádzajú na rad exekúcie. Od roku 2008 sme exekučne vymáhali pohľadávky zhruba v 3200 prípadoch,“ dodal.