KOŠECA. Zamestnanci nedostali decembrovú výplatu a neveria, že im príde januárová. Pre ľudí, ktorí sú väčšinou živitelia rodín, to znamená vážne existenčné problémy.
Navyše nevedia, čo ich čaká v budúcnosti. "Mám dve malé deti, ženu na materskej. Mám z toho zlý pocit. Volalo sa všade, na súdy, do banky, s odbormi a stále sa nič nehýbe. Nové vedenie má mať údajne budúci týždeň sedenie s veriteľmi, takže sa uvidí," hovorí zamestnanec SlovZinku Jozef Vyhnička.
S konkurzom nesúhlasili
Firma bola donedávna v reštrukturalizácii, počas ktorej vyrábala aj predávala s tým, že spúšťala novú technológiu. Minulý rok sa však dostala do konkurzu. "Jej vlastníci aj niektorí odberatelia, dodávatelia sa obrátili na Ústavný súd SR s tým, že pokladajú vyhlásenie konkurzu za nesprávne. Toto podanie súd prijal s tým, že vykonal predbežné opatrenie. V súčasnosti je situácia aj pre nás komplikovaná v tom, že pôvodné vedenie firmy sa musí dostať k účtom, čo musí najprv jej financujúca banka uznať, a tým sa všetko vracia späť do obdobia reštrukturalizácie," informoval Juraj Blahák z Energeticko-chemického odborového zväzu, ktorý situáciu sleduje.
Reštrukturalizácia by podľa neho mala viesť k tomu, aby firma začala opäť normálne fungovať. Problémom je v tom, že vedenie podniku sa nevie dostať k účtom, z ktorých by vyplatili svojich zamestnancov. Blahák však hovorí, že momentálne už len právnici banky overujú skutkový stav. "Banka si len overuje, aké majú všetky tie rozhodnutia, ktoré doteraz boli, právne následky a či môže bývalé vedenie disponovať s účtom," vysvetlil odborár s tým, že toto overovanie by sa malo skončiť v najbližších dňoch. Následne by už mohlo mať vedie nad účtami kontrolu.
Dostanú výplaty?
Dnes bol vo firme aj bývalý riaditeľ Michal Benák. "Prišli sme zistiť, aká je situácia a pripraviť komisionálne prevzatie majetku. Naším zámerom je v čo najkratšom čase rozbehnúť spoločnosť, v maximálnej možnej výške aj starú a novú technológiu," povedal.
Kedy však zamestnanci uvidia svoje výplaty, nevie. Nemá totiž informácie, či má spoločnosť na účtoch nejaké peniaze. "Pokiaľ tam budú nejaké peniaze, tak tie peniaze zamestnancom pošleme," hovorí Benák. Spoločnosť momentálne nevyrába a na tento rok nemá žiadne zákazky.
Nezamestnanosť v okrese Ilava je 9,37 percenta. Úrad práce nemá z košeckej firmy nahlásené žiadne hromadné prepúšťanie.