Zachytáva drevený svet, ktorý sa nenávratne stráca

Výtvarník Ján Mihálik, rodák z Dolnej Marikovej, zachytáva svet, ktorý pomaly splýva so zemou, zarastá stromami a kríkmi či mení pôvodný vzhľad. Uchováva kus slovenskej histórie aj z marikovských chotárov, ktorá nám raz bude určite veľmi chýbať.

Jurekov - osada z Hornej Marikovej.Jurekov - osada z Hornej Marikovej. (Zdroj: ARCHÍV JM)

Ján Mihálik pochádza z Dolnej Marikovej, ale dlho už žije na Kysuciach. Do rodiska sa však vracia a jeho chotáre pozná asi ako málokto. Zabudnutým svetom starých dreveníc sa túla s papierom a ceruzou, aby zachytil kus sveta, ktorý mizne, čo je mu ľúto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

mihalikportretweb.jpg

Výtvarník Ján Mihálik

Miznúci svet

Ján Mihálik hovorí, že je turista a miluje prírodu. „K nej patria aj staré drevenice, u nás v Marikovej dokonca celé, dnes, žiaľ, aj zabudnuté osady. Kedysi ich bolo okolo 120, koľko zostalo, neviem,“ hovorí výtvarník a dodáva, že tento svet sa snaží zachovať aspoň na papieri.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadajúc zaujímavé zákutia sa túla po osadách už takmer tridsať rokov. „Keď tam pri tých chalupách sedím, je to neskutočný pocit. Nedá sa opísať, len zažiť. Je to fantastické cestovanie v čase,“ tvrdí.

kostol2.jpg

Je mu ľúto, že staré miesta zanikajú. „Buď to padá, zarastá alebo ak sú chalupy prístupnejšie, zoberú ich chalupári. Tí to úplne prerobia a marikovské už prestáva byť marikovským. Snažím sa preto zachytiť čo najautentickejšie pôvodný stav. Z roka na rok je to ťažšie. Už mnohé drevenice, čo kreslím, sú poopravované. Majú napríklad iné strechy, plechové. Ani domáci totiž nemajú na to, aby dávali šindeľ. Keď robím obrázky, dávam ho tam, chcem zachovať pôvodné,“ hovorí Mihálik.

Mnohé už by ste márne hľadali

Tvrdí, že mnohé domy, ktoré nakreslil, by ste márne hľadali. „Sú také pozarastané, že v lete ich ani nezbadáte. Aj ja chodím hlavne na jeseň, lebo vtedy mám lepší výhľad. Najprv si urobím skicu, čo trvá tak pol hodinku, hodinku a aj dve. Ostatné potom dorobím doma,“ hovorí Mihálik.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvú drevenicu si už výtvarník nepamätá. „Je toho kvantum a zlé je, že mnoho z toho, čo som kreslil, už neexistuje. Najdrastickejšie bolo, keď zmizli na Kysuciach napríklad Harvelka, Riečica pre priehradu. To boli prvé chalupy, pri ktorých ma pochytila ľútosť. Zvalili ich, zahrnuli do jarkov a bolo. Aj v Marikovej by ste už mnohé chalupy márne hľadali, možno aj polovicu,“ hovorí s ľútosťou Mihálik.

mihalik2.jpg

Z toho, čo nakreslil, má výtvarník možno jednu desatinu. Maľuje veľa aj na základe konkrétnej požiadavky ľudí, tak mu obrázky nezostávajú.

Kalendáre

Obecné úrady v Dolnej a Hornej Marikovej vydali v posledných troch rokoch kalendáre s kresbami Jána Mihálika. Starostovia hovoria, že bol o ne veľký záujem, rozobrané boli veľmi rýchlo. Dolná Mariková vydala kalendár aj na rok 2013.

SkryťVypnúť reklamu

„Najviac berú kalendáre chalupári, ozývajú sa mi z celého Slovenska. Ja som len tvorca obrázkov, ale výrobu a distribúciu zabezpečili obecné úrady. Idem teraz robiť niečo podobné aj pre Kysucké Nové Mesto,“ hovorí Mihálik a dodáva, že podľa dobových fotografií bude maľovať staré mesto.

Bludisko a výborná stará mapa

Výtvarník by mal možno používať okrem papiera a ceruzy aj pero. Stretáva totiž aj ľudí, ktorí mu rozprávajú staré príbehy a klebety, ktoré sa viažu k chalupám. „Ja si to však nezapamätám. Veď aj osád je toľko, že si neviem na niektoré spomenúť,“ hovorí.

sulavovce.jpg

Dodáva však spokojne, že sa mu podarilo získať dobrú mapu Hornej Marikovej. „Robil ju nejaký farár v päťdesiatych rokoch. Je vynikajúca, lebo sú na nej zaznačené všetky osady. Tak to ma teší. Škoda, že niečo podobné je len pre Hornú Marikovú. Lesné cesty sú už síce pomenené, ale dá sa podľa toho zorientovať,“ hovorí o pomôcke na potulky, ktorú má, Mihálik.

Tvrdí, že zo začiatku, pri prvých výletoch k chalupám, aj poblúdil, no teraz už nie. „Stačí si pomýliť jednu cestu, a potom musíte šliapať aj dve hodiny. Je to poriadne bludisko pre niekoho, kto to nepozná. Predstava, že Mariková je jedna dolina, je veľký omyl. Ide o neskutočne rozvetvený chotár, že by sa do bočných dolín vopchala celá hlavná,“ hovorí o svete svojich potuliek výtvarník.

Aj o tom, ako sa stavalo

Pán Mihálik je skromný chlap. Keď sa pýtame, či by vedel za roky, čo kreslí staré chalupy povedať, čo je charakteristické pre marikovské a kysucké, hovorí, že nie je žiadny architekt. Nakoniec potom predsa len začne kresliť a vysvetľovať, aké rozdiely sú napríklad v prístreškoch. Z jeho rozprávania sa dá rýchlo vydedukovať, že stavby študuje do detailov. Pri svojich potulkách sa pýtal aj starých majstrov, ako sa čo robilo, niekedy mu aj sami povedali. „Aj mi poradili, keď videli obrázok a upozornili ma, že by sa to tak nedalo urobiť. Bolo to tak zo začiatku, teraz si to už všímam oveľa viac.“

Dozvedáme sa tak niečo aj o rôznych postupoch pri stavbe dreveníc. O drevených klincoch, ktoré sa máčali do baranieho loja, spôsobe opracovania dreva na stavbu, spôsobe ukladania a vypĺňania špár a iných zaujímavostiach. Podľa výtvarníka sa marikovské a kysucké chalupy dosť podobajú. „Len kysucké majú viac vyzdobené štíty,“ dodáva.

Kríže, kostol a iné

Pri chalupách nachádza aj staré poľnohospodárske stroje ako rajtáre, sečkovice a podobne. Aj z toho však už zostalo len veľmi málo.

„Občas kreslím aj zvoničky a kaplnky, hlavne kysucké, lebo tam ich je dosť. Tu, v Marikovej, tiež kríže, hlavne pokiaľ je umiestnený pri chalupe. Mám aj zopár zaujímavých portrétov starých ľudí z Hornej Marikovej a drevený kostol z Ráztoky,“ hovorí autor.

Niektoré jeho obrázky sú vystavené aj na obecných úradoch a v krčmách, takže odľahlé miesta si môže návštevník obce pozrieť predtým, než vyrazí za poznávaním chotárov.

Pán Mihálik robí aj perokrezby. „To sú ale expresionistické veci, v podstate moje sny. Niekomu sa môžu zdať desivé, ale mne nie,“ hovorí.

Škody, ktoré si uvedomíme už neskoro

Obrázky Jána Mihálika sú vzácnym zdrojom starej architektúry, ktorá mizne nenávratne preč. Buď preto, že chalupy spadnú, zarastú alebo preto, že ich niekto prerába v dobrej viere, že budú krajšie. Po zmene sa väčšinou to pôvodné a charakteristické pre konkrétny región nenávratne stráca. A to je škoda, ktorú si uvedomíme možno až po rokoch a nebude sa dať už napraviť.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 525
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 317
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 12 813
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 658
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 981
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 602
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 359
  1. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  2. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  3. Martin Pánik: Sú premnožené
  4. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  5. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  6. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  7. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  8. Ivan Mlynár: Krátky článok bez názvu.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 44 909
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 448
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 326
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 219
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 340
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 323
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 604
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Považskobystričan Šimon Macháč v obkolesení troch hráčov Tatrana Prešov.

Hádzanári Považskej Bystrice mali opäť výbornú základnú časť, kedy podľahli iba suverénnemu Prešovu.


Prílohu čitatelia nájdu už v tomto vydaní novín MY v celom Trenčianskom kraji.


Mesto Dubnica nad Váhom vyčlenilo na projekty v rámci participatívneho rozpočtu 25.000 eur. Projekty je možné prihlasovať do konca apríla.


TASR
Primár Eduard Sirotný.

V považskobystrickej nemocnici spustili terapiu ozónom.


  1. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  2. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  3. Martin Pánik: Sú premnožené
  4. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  5. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  6. Jozef Sitko: V RTVS diskusia ako v krčme
  7. Peter Kollega: Pán (súdruh) Pellegrini okamžite sa vráťte do práce
  8. Ivan Mlynár: Krátky článok bez názvu.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 44 909
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 448
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 326
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 219
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 340
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 323
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 604
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu