KOŠECA. Spoločnosť sa dostala vlani do konkurzu, ktorý súd pozastavil. Zamestnanci dostali naposledy výplatu v decembri. To netušili, či sa z nej budú radovať aj v januári.
Robotníci nevedia, prečo sa ocitla fabrika v takomto stave. Obviňujú zaň aj správkyňu konkurznej podstaty, ktorej rozhodnutia Slovzinku nepomohli.
Všetko bolo vraj v poriadku
Spoločnosti mali pomôcť investície, ktoré boli určené na reštrukturalizáciu výroby. Slovzink sa však dostal od 2. októbra minulého roka do konkurzu. Fabriku prevzala správkyňa konkurznej podstaty.
„Kto nám vysvetlí, ako sa mohlo stať niečo takéto? Všetko bolo v poriadku, výroba šliapala, odbyt na zinkovú belobu bol. Zrazu sme vyrábali minimálne desaťkrát menej ako pôvodne,“ opisujú začiatok zlej situácie robotníci.
Povedzte pravdu!
Ústavný súd prijal sťažnosť skupiny veriteľov a dlžníka a nedávno rozhodol o odklade konkurzu. Správkyňa stratila kompetencie, ale pôvodní majitelia firmu zatiaľ neprevzali.
„V decembri sme síce ešte dostali peniaze za prechádzajúci mesiac, no tušili sme, že to dobré nebude. V januári sme zostali bez práce. Ľudia nevedeli, na čom sú. Niektorí už do práce nechodia. Tí, ktorí prídu, urobia to, čo im káže majster,“ tvrdí Ján Bartoš.
Do pozície riaditeľa spoločnosti by sa mal vrátiť Michal Benák. „Rozprávali sme sa s ním, hovorili sme mu, že prídu novinári. Čo ďalej? Budú sa pýtať ľudia, novinári. Povedal, aby sme povedali pravdu,“ skonštatoval Emil Lukáčik.
Súčasný stav by sa mal podľa odborárov zlepšiť. „Riaditeľ to skonštatoval, keď povedal, že účty firmy sa odblokovali vďaka odborárom. Sľúbil peniaze za december, no čo bude vo februári za január, nikto nevie,“ dodá šéf odborov vo firme Peter Kapuš.
Odchádzajú
Zo sedemdesiatich zamestnancov má zostať podľa odborárov vo firme dvadsať. „Je to vízia, ktorú nám povedal riaditeľ. Ľudia chodia na pohovory. Majú možnosť podať výpoveď podľa paragrafu 69 zákonníka práce. Ponúkli to každému, niektorí už výpovede dali, iní sa chystajú,“ hovorí Ján Bartoš.
„Svoj odchod do dôchodku som si predstavoval inak,“ tvrdí Emil Lukáčik. Dodá, že v apríli končí aj on. „Idem do predčasného dôchodku. Nevidím žiadnu perspektívu, neverím, že firma sa vzchopí. Je jasné, že starý Slovzink padne a pokračovať bude jeho nástupnícka spoločnosť. Neviem si však predstaviť, ako tu budú pracovať tí, ktorí sa počas štvorzmennej prevádzky fyzicky veľmi narobia. Ak budú musieť hádzať napríklad do pece namiesto osem hodín až dvanásť, vydržia to? Je niečo také vôbec podľa platných noriem možné?“
Riešia výplatu
Podľa právničky Energeticko-chemického odborového zväzu (ECHOZ) Zdeny Dvoranovej je „na stole“ informácia o nevyplatení mzdy za december, ktorú treba riešiť. „Na všetko existujú zákonné postupy,“ povedala Dvoranová.
„Môžeme zamestnancov informovať, aké sú možné postupy, podali sme im právne informácie, hovorili sme o tom, ako sa môže stav vo fabrike ďalej vyvíjať, na čo majú nárok zo zákona,“ ozrejmil návštevu vedenia odborov zväzu jeho podpredseda Andrej Buch.
Prepúšťanie nenahlásili
Dvoranová hovorí aj o paragrafe, ktorý je uvedený vo výpovedi, ktorú si môžu zamestnanci podať. „Slúži na ochranu zamestnanca. V podstate zjednodušene hovorí o tom, že ak zamestnávateľ nevyplatí do pätnástich dní po termíne mzdu, je to dôvod na okamžité ukončenie pracovného pomeru. Umožňuje mu aj tzv. dvojmesačné odstupné. Zamestnávateľ neinformoval odbory o organizačnej zmene, a ani o zrušení pracovných miest. Ale teraz toto neriešime,“ povedala právnička.
„To, čo bude nasledovať, záleží od zamestnancov a zamestnávateľa. Je na ľuďoch, či zostanú alebo odídu,“ dodal Buch.
Zamestnanci majú obavy, že tí, ktorí zostanú, by vytvorením novej firmy prišli o vymoženosti, ktoré mali v kolektívnej zmluve.
Ako sa pre agentúru SITA vyjadril na konci januára Michal Benák, ktorý by sa mal vrátiť do pozície riaditeľa, ich cieľom je v čo najkratšom čase rozbehnúť spoločnosť v maximálnej možnej výške, aj starú a novú technológiu.