POVAŽSKÁ BYSTRICA. Predajná výstava Výtvarníci deťom, do ktorej ponúka každoročne svoje diela niekoľko desiatok umelcov stredného Považia, je už v škole tradíciou.
Výtvarníci sa vzdávajú svojej odmeny za ponúkané diela v prospech Základnej umeleckej školy I.W. Kráľa.
Nápad a jeho prínos
Riaditeľka školy Blanka Cedzová hovorí, že nápad vznikol za pôsobenia jej predchodkyne Zlatice Pleškovej.
„Ujal sa veľmi rýchlo, asi preto, že výtvarníci majú dobré srdiečko, a to tí od Žiliny cez Považskú Bystricu až po Trenčín. Oslovujeme ich už niekoľko rokov. Z predaja získame nejaký ten peniaz, aby sme mohli podporovať žiakov – výtvarníkov, divadelníkov i tanečníkov,“ hovorí Cedzová. Ide o nákup materiálu, vybavenie tried, na učebné pomôcky, takže sa vďaka tomuto skvalitňuje vyučovanie, prispieva sa tiež na exkurzie pre žiakov, výstavy, koncerty či divadelné predstavenia. „Veľká je aj pomoc rodičov, či už spolku rodičov alebo združenia. Bez nich by sme ťažko mohli niečo podobné realizovať,“ dodáva Cedzová.
Diela a stretnutia umelcov
Výtvarníčka a zástupkyňa školy Veronika Mikulášová hovorí, že akcia už funguje dlhšie ako desať rokov a nemá len dobročinný rozmer.
„Je to dobrý nápad, jednak preto, že výstava prinesie niečo pre žiakov a na druhej strane sa vďaka nej stretnú výtvarníci. Radi sa porozprávame, vymeníme si dojmy a skúsenosti. Je to vždy príjemné,“ spresňuje Mikulášová.
Je to samozrejme aj príležitosť pre Považskobystričanov, aby vybočili z pracovného stereotypu a osviežili si ho prehliadkou umenia. Diela si nemajú možnosť len pozrieť, ale aj kúpiť. Okrem olejomalieb, akvarelov, či obrazov vytvorených rôznymi inými technikami s tými najrôznejšími motívmi sú na výstave aj priestorové umelecké diela. Ide o výrobky zo skla, keramiky či textilu, ktoré sa dajú použiť ako umelecké aj úžitkové predmety, tiež dokonca ľudové hudobné nástroje, hračky, šperky, fotografie aj spoločenské šaty.
„Zapájajú sa bývalí absolventi a takmer všetci kolegovia, ktorí tvoria a ďalší iní výtvarníci - amatéri aj profesionáli. Všetci tí, ktorých oslovujeme, dávajú vždy veľmi ochotne svoje práce,“ dodáva Mikulášová.
Program a ocenenie
Na vernisáž dobročinnej výstavy bol pripravený aj zaujímavý kultúrny program, v ktorom sa predstavila áriami z opier sopranistka Mária Papšová a mladí herci literárno-dramatického odboru školy v umeleckom vystúpení na motívy diela Paula Coelha Alchymista. Počas vernisáže sa kolektív školy poďakoval Igorovi Steinerovi, ktorý ju už roky veľmi aktívne podporuje.
„Známy je medzi nami všetkými tento človek slovami – To nie je problém! Poďakovanie mu patrí za pomoc pri riešení problémov, s ktorými sa na tohto človeka škola často obracia a za jeho osobnú podporu pri realizácii aktivít,“ odznelo z úst konferenciérky Ivy Posluchovej. Igor Steiner prebral od školy pamätnú porcelánovú plaketu. Hovorilo sa tiež v súvislosti s podporou školy o potrebe dokončenia priestorov Ateliéru Ivana Sládka v ZUŠ, kde vznikli zaujímavé priestory pre prezentáciu rôznych umeleckých podujatí komornejšieho charakteru.
Dobročinná výstava potrvá vo výstavných priestoroch ZUŠ do 22. februára.