Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Pripravujú odpredaj pozemku pri Maníne

V troch komisiách mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici sa prerokovávalo vypísanie verejnej súťaže na predaj pozemkov a parkoviska pri Maníne. V komisiách bola informatívna správa doplnená ako ďalší bod programu.

Mesto pripravuje verejnú obchodnú súťaž, k jej podmienkam boli kritické pripomienky.Mesto pripravuje verejnú obchodnú súťaž, k jej podmienkam boli kritické pripomienky. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do programu komisií bol bod o predaji doplnený dodatočne, v pôvodnom návrhu nebol.

V komisii dopravy a životného prostredia padli v súvislosti s podmienkami súťaže aj pozmeňovacie návrhy. Predseda o nich nedal hlasovať.

Podmienky súťaže a komisie

O podmienkach obchodnej verejnej súťaže sa hovorilo v troch komisiách – stavebnej, dopravnej aj finančnej. „Ide o dve parcely o rozlohe približne 14 000 metrov štvorcových a parkovisko. Pozemky boli ocenené znaleckým posudkom a cena nehnuteľností vyšla na 1,718 milióna eur. Cena jedného metra štvorcového vychádza približne 114 eur,“ uviedol rozlohu a ceny Michal Hamar z právneho oddelenia mestského úradu. Doplnil, že mesto pristúpilo k vypísaniu obchodnej verejnej súťaže, nakoľko hodnota nehnuteľností je vyššia ako 40-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak súťaž schváli mestské zastupiteľstvo, vypísaná by bola 5. marca a 11. apríla vyhodnotená. Komisia, ktorú by zvolilo mestské zastupiteľstvo, by vyhodnotila návrhy a predložila zastupiteľstvu odporúčanie, aký najvhodnejší návrh na predaj pozemku schválila,“ uviedol Hamar.

Dodal, že určité ustanovenia sú v podmienkach stanovené aj z hľadiska záruk vo vzťahu k pozemkom. „Ak by sa kupujúci rozhodol pozemky predať, musí ich za rovnakých podmienok ponúknuť mestu. Je tu aj právo odstúpenia od zmluvy v prípade, že by sa stavba nerealizovala. Pokiaľ nezačne stavať, zachované by malo byť aj právo prechodu a možnosť parkovania,“ vysvetlil Hamar.

Hodnotenie a body

Pri hodnotení návrhov sa budú posudzovať štyri kritériá. „Navrhovaná cena, ktorá má hodnotu 40 bodov, potom je to urbanisticko-architektonické riešenie a funkčné využitie územia s hodnotou 30 bodov, vyvolané investície 20 bodov a dopravná infraštruktúra 10 bodov. Spolu je to sto bodov a každý člen komisie ich môže udeliť. Komisia bude mať deväť členov. Návrh, ktorý získa najvyšší počet, vyhrá a bude predložený do zastupiteľstva na schválenie zmluvy,“ vysvetlil Hamar. Dodal, že stavebné súvislosti nevie v tejto chvíli presne úrad definovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Konkurencia a vyjadrenie verejnosti

Poslanec Juarj Smatana upozornil, že členovia komisie nemali možnosť sa s návrhom bližšie oboznámiť. „Vzhľadom k termínom pri súťaži, k tomu, aký je to dôležitý pozemok v meste, a tiež v súvislosti s tým, že v médiách boli zverejnené architektonické návrhy spracované nejakou firmou, obávam sa, že táto firma je jednoznačne zvýhodnená. Ostatní uchádzači, keď uvidia návrhy v mestských novinách a uvidia, že budú musieť do mesiaca urobiť niečo podobné, tak ich to môže odradiť,“ vyjadril sa Smatana, ktorý je členom komisie dopravy a životného prostredia.

Navrhoval predĺžiť termín s odôvodnením, že mesto bude môcť vyberať z viacerých návrhov. „Včera bola v komisii tiež k tomuto debata. Dvadsať rokov sa už hovorí o tom, že by tu malo niečo stáť, je to lukratívny pozemok a záujemcov už bolo veľa. V regulatívoch územného plánu sú stanovené tvrdé podmienky, že to musí byť minimálne štvorpodlažná presklená nadštandardná budova s dvomi podzemnými podlažiami na parkovanie s dvesto miestami. Podrobnejšie je to rozpísané v podmienkach súťaže. Je ťažko povedať, či je to krátka alebo dlhá lehota. Pôjde to ešte do zastupiteľstva a záleží od poslancov, ako budú podmienky dopĺňať. V stavebnej komisii však boli aj pripomienky, či to nie je riskantné. Takáto veľká investícia má vždy určité percento rizika. V podmienkach súťaže však je, že ju môžeme zrušiť, ak sa nám nebudú návrhy páčiť. Zadné dvierka tam preto máme,“ povedala prednostka mestského úradu Tatiana Kozárová.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak sa nezačne, nikdy nič v Považskej Bystrici nebudeme mať a budeme chodiť do Žiliny alebo Trenčína," vysvetlila.

Termíny

Smatana žiadal spresnenie termínov. „Jedna je pri súťažiach lehota, ktorú majú záujemcovia na predloženie ponúk, druhá je lehota na vyhodnotenie. Ak som si to dobre poznačil, tak prvá je od 5. marca do 11. apríla a druhá od 11. apríla?“ pýtal sa Smatana.

Hamar vysvetlil, že v ten deň, ako je uzávierka, sa aj vyhodnotia návrhy.

Smatana po vysvetlení povedal, že nevidí výrazné zdržanie v tom, keby boli návrhy zverejnené a urobilo by sa k tomu jedno stretnutie v kine Mier, kde by sa mohli vyjadriť aj občania. Nepozdávalo sa mu, že komisia má otvoriť obálky, vidieť návrhy a rozhodnúť. „Je to posledné zaujímavé územie v Považskej Bystrici, ktoré môže zmeniť charakter centra. Zdá sa mi preto vhodnejšie aj pre tých, ktorí budú robiť návrhy, aby si vypočuli názory verejnosti. A tu nemám najmenší dôvod niečo zdržiavať, bodaj by sme už mali dobudované centrum. Ak nám naozaj ide o to, aby sa občania trošku stotožňovali s mestom, tak by mali mať právo sa k tomu vyjadriť. Dá sa odvolať aj na to, že sú tu poslanci, ktorých ľudia zvolili, a komisie, ale toto je veľmi citlivé územie. Som za to, aby sa stavalo, ale lehoty sú našponované a vidí mi, že nie je priestor pre verejnosť,“ tvrdil Smatana.

Zaujímali ho dve veci

Jozef Keruľ skonštatoval, že poslanec Smatana to vyjadril dobre, zaujímali ho však ešte dve veci. „Tie tanečky okolo, to nie je dôležité. To sú len tanečky. Otázka prvá sa týka toho, či budeme alebo nebudeme porušovať nejaké lehoty,“ zaujímal sa Keruľ. Hamar odpovedal, že lehoty nie sú stanovené zákonom. Keruľ doplnil, že dôležité sú aj termíny, ktoré stanovujú mestské nariadenia.

Vyjadril sa aj ku konkurenčnému prostrediu a obrátil sa na prednostku Tatianu Kozárovú. „Koľko je to územie už voľné?“ Keď dostal odpoveď, že možno aj dlhšie, ako to čo spomenula na začiatku, vyjadril názor, že každý, kto chcel, sa mohol slobodne rozhodnúť investovať a konať alebo nekonať. „Mňa teda len zaujíma, či je to v súlade s našimi pravidlami, aby sme vyhoveli potrebám obyvateľov mesta, ale aby to neboli tanečky,“ povedal Keruľ. Žiadal ešte, aby sa podmienky nastavili tak, aby bol investor nútený naozaj postaviť, čo sľúbil a aby v meste nezostal prázdny pozemok, prípadne prázdna jama ako v iných mestách.

Prednostka Kozárová tvrdila, že tieto veci má mesto ošetrené. Žiadne konkrétne návrhy, o ktorých by sa malo hlasovať, Keruľ nedal.

Návrhy na zmenu a hlasovanie

Diskutovali aj ostatní členovia, ktorí navrhovali napríklad, aby sa inak posudzovalo hodnotenie ceny. Jedna strana tvrdila, že cena je najdôležitejšie kritérium, druhá, že by sa mala percentuálne nastaviť nižšie a väčšiu váhu by malo mať architektonické riešenie a funkčné využitie.

Smatana dal štyri návrhy na zmenu, jednou z nich bolo, aby sa termín súťaže predĺžil do 11. mája, tiež chcel verejné prerokovania, záväznosť súťažného návrhu a zníženie váhy ceny na 30 percent. Ku všetkým sa ešte rozvinula diskusia, diskutovalo sa aj o tom, či sa o návrhoch má hlasovať. „Návrhy, ktoré tu odzneli, budú zakomponované v zápisnici. Hlasovať o tom môžeme ťažko, pretože keby každá komisia o tom takto hlasovala, nebol by nejaký sústredený výsledok, ktorý by tvoril relevantný materiál pre mestské zastupiteľstvo. Ak sa na zastupiteľstve budú prejednávať jednotlivé návrhy a odporúčania z komisií, poslanci si budú mať možnosť vybrať, či to schváliť alebo neschváliť,“ povedal Ľubomír Kubovič, predseda komisie a dodal, že návrh ide do viacerých komisií.

Nehlasovali o nich

O návrhoch sa nakoniec nehlasovalo. „Išlo len o informatívnu správu, takže sa nehlasuje, berie sa len na vedomie,“ zdôvodnil Kubovič a dodal, že všetky pripomienky, nielen zo strany poslanca Smatanu, ale aj iných členov, sú v zápisnici. „Podpísal som ju dnes,“ informoval minulý piatok Kubovič. Na otázku, či ju budú mať k materiálom na zastupiteľstvo k dispozícii poslanci, povedal: „To neviem.“

Doplnil ešte, že nevie ani to, či bude zápisnica pred zastupiteľstvom na webe a či ju dostanú všetci poslanci mailom.

„Celý postup je zvláštny, už od začiatku, ako sa dal do programu. Najviac ma však znepokojilo, že predseda komisie odmietol dať hlasovať o návrhoch. Obrátim sa na kontrolóra, lebo sa podľa môjho názoru porušil rokovací poriadok, aj uznesenie zastupiteľstva. Návrhy som dal preto, aby sa verejnosť dozvedela viac a aby sa neopakovala napríklad história Troch veží,“ uviedol Smatana.

Iné pripomienky

Diskutovalo sa aj v ostatných komisiách. V stavebnej aj finančnej. Padlo veľa pripomienok. Okrem iného k tomu, že nie je celkom jasné, čo by malo na pozemku stáť a je to lukratívny pozemok, že treba dostatočne ošetriť, aby bol naozaj dobre využitý. Objavili sa aj hlasy za to, aby sa nebrzdili investície a pozemok sa predal, lebo mesto stagnuje, ľudia nemajú kam chodiť.

Tiež sa hovorilo tom, že investícia je riziková pre prekládku sietí, ktorá sa tu musí realizovať, čo investorov v minulosti najviac odrádzalo. Na pozemku by sa mal postaviť obchodný komplex.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 983
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 217
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 286
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 512
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 871
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 189
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 007
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 798
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 178
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 980
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Ilustračná fotografia.

Plánované operácie len s negatívnym testom

Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici plánované operácie nezrušila. Pacient však musí mať pred nástupom na oddelenie negatívny test na Covid-19.

Hematologicko-transfúzne oddelenie v Považskej Bystrici

Mŕtvy muž otvoril rakvu a vrátil sa domov

Takmer 500 náhlych a najmä tragických úmrtí zachytil v Čiernej kronike 1770 – 1900 z Nového Mesta nad Váhom a okolia Jaroslav Kukuča z Bošáce.

Posledná cesta zosnulých v minulosti

GALÉRIA: Novorodenci zo stredného Považia

Pozrite si milé zábery našich najmenších.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Už ste čítali?