Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Pripravujú odpredaj pozemku pri Maníne

V troch komisiách mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici sa prerokovávalo vypísanie verejnej súťaže na predaj pozemkov a parkoviska pri Maníne. V komisiách bola informatívna správa doplnená ako ďalší bod programu.

Mesto pripravuje verejnú obchodnú súťaž, k jej podmienkam boli kritické pripomienky.Mesto pripravuje verejnú obchodnú súťaž, k jej podmienkam boli kritické pripomienky. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do programu komisií bol bod o predaji doplnený dodatočne, v pôvodnom návrhu nebol.

V komisii dopravy a životného prostredia padli v súvislosti s podmienkami súťaže aj pozmeňovacie návrhy. Predseda o nich nedal hlasovať.

Podmienky súťaže a komisie

O podmienkach obchodnej verejnej súťaže sa hovorilo v troch komisiách – stavebnej, dopravnej aj finančnej. „Ide o dve parcely o rozlohe približne 14 000 metrov štvorcových a parkovisko. Pozemky boli ocenené znaleckým posudkom a cena nehnuteľností vyšla na 1,718 milióna eur. Cena jedného metra štvorcového vychádza približne 114 eur,“ uviedol rozlohu a ceny Michal Hamar z právneho oddelenia mestského úradu. Doplnil, že mesto pristúpilo k vypísaniu obchodnej verejnej súťaže, nakoľko hodnota nehnuteľností je vyššia ako 40-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak súťaž schváli mestské zastupiteľstvo, vypísaná by bola 5. marca a 11. apríla vyhodnotená. Komisia, ktorú by zvolilo mestské zastupiteľstvo, by vyhodnotila návrhy a predložila zastupiteľstvu odporúčanie, aký najvhodnejší návrh na predaj pozemku schválila,“ uviedol Hamar.

Dodal, že určité ustanovenia sú v podmienkach stanovené aj z hľadiska záruk vo vzťahu k pozemkom. „Ak by sa kupujúci rozhodol pozemky predať, musí ich za rovnakých podmienok ponúknuť mestu. Je tu aj právo odstúpenia od zmluvy v prípade, že by sa stavba nerealizovala. Pokiaľ nezačne stavať, zachované by malo byť aj právo prechodu a možnosť parkovania,“ vysvetlil Hamar.

Hodnotenie a body

Pri hodnotení návrhov sa budú posudzovať štyri kritériá. „Navrhovaná cena, ktorá má hodnotu 40 bodov, potom je to urbanisticko-architektonické riešenie a funkčné využitie územia s hodnotou 30 bodov, vyvolané investície 20 bodov a dopravná infraštruktúra 10 bodov. Spolu je to sto bodov a každý člen komisie ich môže udeliť. Komisia bude mať deväť členov. Návrh, ktorý získa najvyšší počet, vyhrá a bude predložený do zastupiteľstva na schválenie zmluvy,“ vysvetlil Hamar. Dodal, že stavebné súvislosti nevie v tejto chvíli presne úrad definovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Konkurencia a vyjadrenie verejnosti

Poslanec Juarj Smatana upozornil, že členovia komisie nemali možnosť sa s návrhom bližšie oboznámiť. „Vzhľadom k termínom pri súťaži, k tomu, aký je to dôležitý pozemok v meste, a tiež v súvislosti s tým, že v médiách boli zverejnené architektonické návrhy spracované nejakou firmou, obávam sa, že táto firma je jednoznačne zvýhodnená. Ostatní uchádzači, keď uvidia návrhy v mestských novinách a uvidia, že budú musieť do mesiaca urobiť niečo podobné, tak ich to môže odradiť,“ vyjadril sa Smatana, ktorý je členom komisie dopravy a životného prostredia.

Navrhoval predĺžiť termín s odôvodnením, že mesto bude môcť vyberať z viacerých návrhov. „Včera bola v komisii tiež k tomuto debata. Dvadsať rokov sa už hovorí o tom, že by tu malo niečo stáť, je to lukratívny pozemok a záujemcov už bolo veľa. V regulatívoch územného plánu sú stanovené tvrdé podmienky, že to musí byť minimálne štvorpodlažná presklená nadštandardná budova s dvomi podzemnými podlažiami na parkovanie s dvesto miestami. Podrobnejšie je to rozpísané v podmienkach súťaže. Je ťažko povedať, či je to krátka alebo dlhá lehota. Pôjde to ešte do zastupiteľstva a záleží od poslancov, ako budú podmienky dopĺňať. V stavebnej komisii však boli aj pripomienky, či to nie je riskantné. Takáto veľká investícia má vždy určité percento rizika. V podmienkach súťaže však je, že ju môžeme zrušiť, ak sa nám nebudú návrhy páčiť. Zadné dvierka tam preto máme,“ povedala prednostka mestského úradu Tatiana Kozárová.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak sa nezačne, nikdy nič v Považskej Bystrici nebudeme mať a budeme chodiť do Žiliny alebo Trenčína," vysvetlila.

Termíny

Smatana žiadal spresnenie termínov. „Jedna je pri súťažiach lehota, ktorú majú záujemcovia na predloženie ponúk, druhá je lehota na vyhodnotenie. Ak som si to dobre poznačil, tak prvá je od 5. marca do 11. apríla a druhá od 11. apríla?“ pýtal sa Smatana.

Hamar vysvetlil, že v ten deň, ako je uzávierka, sa aj vyhodnotia návrhy.

Smatana po vysvetlení povedal, že nevidí výrazné zdržanie v tom, keby boli návrhy zverejnené a urobilo by sa k tomu jedno stretnutie v kine Mier, kde by sa mohli vyjadriť aj občania. Nepozdávalo sa mu, že komisia má otvoriť obálky, vidieť návrhy a rozhodnúť. „Je to posledné zaujímavé územie v Považskej Bystrici, ktoré môže zmeniť charakter centra. Zdá sa mi preto vhodnejšie aj pre tých, ktorí budú robiť návrhy, aby si vypočuli názory verejnosti. A tu nemám najmenší dôvod niečo zdržiavať, bodaj by sme už mali dobudované centrum. Ak nám naozaj ide o to, aby sa občania trošku stotožňovali s mestom, tak by mali mať právo sa k tomu vyjadriť. Dá sa odvolať aj na to, že sú tu poslanci, ktorých ľudia zvolili, a komisie, ale toto je veľmi citlivé územie. Som za to, aby sa stavalo, ale lehoty sú našponované a vidí mi, že nie je priestor pre verejnosť,“ tvrdil Smatana.

Zaujímali ho dve veci

Jozef Keruľ skonštatoval, že poslanec Smatana to vyjadril dobre, zaujímali ho však ešte dve veci. „Tie tanečky okolo, to nie je dôležité. To sú len tanečky. Otázka prvá sa týka toho, či budeme alebo nebudeme porušovať nejaké lehoty,“ zaujímal sa Keruľ. Hamar odpovedal, že lehoty nie sú stanovené zákonom. Keruľ doplnil, že dôležité sú aj termíny, ktoré stanovujú mestské nariadenia.

Vyjadril sa aj ku konkurenčnému prostrediu a obrátil sa na prednostku Tatianu Kozárovú. „Koľko je to územie už voľné?“ Keď dostal odpoveď, že možno aj dlhšie, ako to čo spomenula na začiatku, vyjadril názor, že každý, kto chcel, sa mohol slobodne rozhodnúť investovať a konať alebo nekonať. „Mňa teda len zaujíma, či je to v súlade s našimi pravidlami, aby sme vyhoveli potrebám obyvateľov mesta, ale aby to neboli tanečky,“ povedal Keruľ. Žiadal ešte, aby sa podmienky nastavili tak, aby bol investor nútený naozaj postaviť, čo sľúbil a aby v meste nezostal prázdny pozemok, prípadne prázdna jama ako v iných mestách.

Prednostka Kozárová tvrdila, že tieto veci má mesto ošetrené. Žiadne konkrétne návrhy, o ktorých by sa malo hlasovať, Keruľ nedal.

Návrhy na zmenu a hlasovanie

Diskutovali aj ostatní členovia, ktorí navrhovali napríklad, aby sa inak posudzovalo hodnotenie ceny. Jedna strana tvrdila, že cena je najdôležitejšie kritérium, druhá, že by sa mala percentuálne nastaviť nižšie a väčšiu váhu by malo mať architektonické riešenie a funkčné využitie.

Smatana dal štyri návrhy na zmenu, jednou z nich bolo, aby sa termín súťaže predĺžil do 11. mája, tiež chcel verejné prerokovania, záväznosť súťažného návrhu a zníženie váhy ceny na 30 percent. Ku všetkým sa ešte rozvinula diskusia, diskutovalo sa aj o tom, či sa o návrhoch má hlasovať. „Návrhy, ktoré tu odzneli, budú zakomponované v zápisnici. Hlasovať o tom môžeme ťažko, pretože keby každá komisia o tom takto hlasovala, nebol by nejaký sústredený výsledok, ktorý by tvoril relevantný materiál pre mestské zastupiteľstvo. Ak sa na zastupiteľstve budú prejednávať jednotlivé návrhy a odporúčania z komisií, poslanci si budú mať možnosť vybrať, či to schváliť alebo neschváliť,“ povedal Ľubomír Kubovič, predseda komisie a dodal, že návrh ide do viacerých komisií.

Nehlasovali o nich

O návrhoch sa nakoniec nehlasovalo. „Išlo len o informatívnu správu, takže sa nehlasuje, berie sa len na vedomie,“ zdôvodnil Kubovič a dodal, že všetky pripomienky, nielen zo strany poslanca Smatanu, ale aj iných členov, sú v zápisnici. „Podpísal som ju dnes,“ informoval minulý piatok Kubovič. Na otázku, či ju budú mať k materiálom na zastupiteľstvo k dispozícii poslanci, povedal: „To neviem.“

Doplnil ešte, že nevie ani to, či bude zápisnica pred zastupiteľstvom na webe a či ju dostanú všetci poslanci mailom.

„Celý postup je zvláštny, už od začiatku, ako sa dal do programu. Najviac ma však znepokojilo, že predseda komisie odmietol dať hlasovať o návrhoch. Obrátim sa na kontrolóra, lebo sa podľa môjho názoru porušil rokovací poriadok, aj uznesenie zastupiteľstva. Návrhy som dal preto, aby sa verejnosť dozvedela viac a aby sa neopakovala napríklad história Troch veží,“ uviedol Smatana.

Iné pripomienky

Diskutovalo sa aj v ostatných komisiách. V stavebnej aj finančnej. Padlo veľa pripomienok. Okrem iného k tomu, že nie je celkom jasné, čo by malo na pozemku stáť a je to lukratívny pozemok, že treba dostatočne ošetriť, aby bol naozaj dobre využitý. Objavili sa aj hlasy za to, aby sa nebrzdili investície a pozemok sa predal, lebo mesto stagnuje, ľudia nemajú kam chodiť.

Tiež sa hovorilo tom, že investícia je riziková pre prekládku sietí, ktorá sa tu musí realizovať, čo investorov v minulosti najviac odrádzalo. Na pozemku by sa mal postaviť obchodný komplex.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 2. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 5. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 10. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 528
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 663
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 276
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 553
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 081
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 445
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 380
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 337
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 875
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 788

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: OMIKRON
 2. Peter Kollega: Biela vrana – Igor Matovič
 3. Martin Sústrik: Švajčiarsko: O odpade prakticky
 4. Marian Nanias: Jadrová energia - Jedna vec je sľubovať, a druhá urobiť.
 5. Tomáš Tenczer: Ako sme si prestali kupovať darčeky
 6. Stanislav Jurčišin: Keď sa snažíš usvedčiť samého seba, že si masový vrah.
 7. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 8. Radovan Kazda: Každý, kto plytvá s pojmom humanitárna katastrofa, by mal dostať pravítkom po prstoch
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 694
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 248
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 377
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 443
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 955
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 079
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 361
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 942
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka odštartoval pred mesiacom nový akademický rok.


18. nov
Ilustračná fotografia.

Technické služby mesta Dubnica nad Váhom majú pripravené na údržbu ciest a chodníkov v zimnej sezóne 2021/2022 štrnásť mechanizmov.


SITA 16 h

Ťažké zranenia utrpelo pri nehodách vyše 50 ľudí.


TASR 23 h

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


19 h

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Radnica pomenovanie ulice neodporučila.


17 h

Doteraz sme mali na pľúcnej ventilácii 19 pacientov. Neprežil nikto, hovorí Peter Kirschner, primár infekčného oddelenia.


26. nov

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: OMIKRON
 2. Peter Kollega: Biela vrana – Igor Matovič
 3. Martin Sústrik: Švajčiarsko: O odpade prakticky
 4. Marian Nanias: Jadrová energia - Jedna vec je sľubovať, a druhá urobiť.
 5. Tomáš Tenczer: Ako sme si prestali kupovať darčeky
 6. Stanislav Jurčišin: Keď sa snažíš usvedčiť samého seba, že si masový vrah.
 7. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 8. Radovan Kazda: Každý, kto plytvá s pojmom humanitárna katastrofa, by mal dostať pravítkom po prstoch
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 694
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 248
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 377
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 443
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 955
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 079
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 361
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 942
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu