Pri tvorbe trilógie ju inšpiroval vesmír

Kresba, maľba, insitná tvorba... Aj tieto techniky použili neprofesionálni výtvarníci, ktorí sa zapojili do regionálnej súťaže Výtvarné spektrum. Ich diela sú vystavené v kine Mier.

Vernisáž. Jej súčasťou bolo aj vyhodnotenie súťaže. Cenu si preberá Mária Milanovič.Vernisáž. Jej súčasťou bolo aj vyhodnotenie súťaže. Cenu si preberá Mária Milanovič. (Zdroj: DM)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výtvarné spektrum je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti neprofesionálnej výtvarnej tvorby na Slovensku. Nadväzuje na viacročnú úspešnú tradíciu podujatia Výtvarná Dubnica, ktoré vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je určená pre mládež i dospelých. Tento rok sa konal už sedemnásty ročník.

Tri úrovne

Súťaž je určená pre neprofesionálnych autorov vo veku od 15 rokov. Pri rozdeľovaní do kategórií je dôležité aj to, či má autor výtvarné vzdelanie alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Je trojstupňová – regionálna, krajská a celoštátna. Na regionálnej úrovni ju organizuje Považské osvetové stredisko. „Súťaž sa koná každý rok. Snažíme sa ju organizovať tak, aby výstava bola vždy v inej časti regiónu,“ hovorí Daniela Čižmárová z Považského osvetového strediska.

V tomto roku sa do re- gionálneho kola zapojilo dvanásť autorov. Z nich porota určila postupujúcich, ktorí budú región reprezentovať na krajskom kole v apríli. „Prihlásilo sa menej autorov ako vlani, keď výstava bola v Ilave. Dôvodom je zrejme skorší termín výstavy, keďže krajská súťažná výstava bude už v apríli. Ale na kvalite prác to určite neubralo,“ doplnila Čižmárová.

Vyhodnotenie

Odborná porota, ktorej predsedom bol výtvarník Jozef Vydrnák, hodnotila spolu štyridsaťdva prác. Podľa jeho vyjadrenia dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohrával aj nápad a technika diela.

SkryťVypnúť reklamu

Porota svoj verdikt napokon vyniesla pre dve kategórie. Do prvej z nich, tzv. A1, boli zaradení autori vo veku nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania, čiže nie sú študentmi, ani absolventmi stredných či vysokých škôl s výtvarným alebo výtvarno-pedagogickým zameraním. Diplom a cenu dostali Považskobystričania Ľubomír Zdurienčík a Sláva Šulyová, Tonny Oravík zo Sverepca a Mária Milanovič z Dubnice nad Váhom. V kategórii C – insitná tvorba porota udelila jednu cenu, a to Hedvige Martinkovej z Považskej Bystrice.

Diela všetkých ocenených autorov budú reprezentovať región na krajskej súťaži v Trenčíne.

Inšpirácia vesmírom

Autori pri svojej tvorbe využili rôzne techniky. Medzi ocenenými bola i Dubničanka Mária Milanovič. „Využila som techniku olej robený špachtľou v štýle minimalizmus. Trilógiu Vesmírna odysea som vytvorila vlani v lete, keď bolo Slnko s Venušou v jednej línii. Bola som skutočne prekvapená. Nečakala som to. Potom som si uvedomila, že práve tento minimalizmus cez geometrické útvary a kompozíciu je to, čo zvýrazní interiér minimalistickej architektúry. A začalo sa mi to aj páčiť. Inak, kto ma pozná, spozná môj výtvarný rukopis. Geometria je moje hobby a abstrakt vyjadrený nekomformnou farebnosťou je vyjadrením mojich pocitov a vnímania dnešného uponáhľaného a hektického života,“ dodala autorka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 264
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 086
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 138
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 793
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 252
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu